Co se stalo s dívkou ze slavné známky s Masarykem: Podařilo se to vypátrat

Lenka Samuely | 14. 5. 2022

Byla to velká slavnost a město Žďár se na ní chystalo několik dní předem. Na náměstí byla postaven tribuna, jež místní ozdobili stožáry, prapory a kvítím. U vstupu stáli na čestné stráži sokoli, kolem byli rozestavěni hasiči, cyklisté, legionáři a školní mládež. Celou tu slávu pozorovala i tříletá Eva Neugebauerová. Holčička, které setkání s Masarykem převrátilo život na ruby.

17. června 1928 bylo krásné slunečné počasí. Hudba vyhrávala, lidé se smáli a děti pobíhaly kolem. Všichni s dobrou náladou vyčkávali na příjezd prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl slavnostně poklepat na základní kámen budoucí sokolovny.

Následně probíhaly běžné ceremonie. „Já i maminka jsme byly oblečeny do kyjovského kroje, jež vyrobila moje babička. I přesto, že jsme z toho kraje nepocházely, kroj jsme nosily, protože se všem líbil," vzpomínala Eva Neugebauerová provdaná Haňková v rozhovoru pro IDNES. „Všiml si nás pan řídící Jindra, který tam byl se svými žáky. Promluvil s rodiči a poté se mě zeptal, zda bych šla na tribunu a tomu pánovi dala kytičku."

Masaryk možná organizoval atentát na Lenina a Mussoliniho, tvrdí historik
Magazín

Masaryk možná organizoval atentát na Lenina a Mussoliniho, tvrdí historik

Malá Eva souhlasila. Její otec si posléze napsal do deníku, že se pracně dostávala po celkem strmých schodech nahoru a chvíli se proplétala mezi dospělými. „Někdo si všiml, že se pan prezident o mě zajímá a přivedl mě tedy k němu. Najednou jsem byla v jeho náruči a on se mě ptal, kde mám maminku. Já ji však neviděla, jen fotografa s kamerou s varhánky," popisovala zážitek Haňková.

Známka s Masarykem

O deset let později si snímek neznámého fotografa vybrala Československá pošta a použila ho na známku. Její spodní okraj zdobil nápis „Měj úctu k duši dítěte". Obrázek se tak stal, v době stupňovaného napětí vyvolaným rozpínavým nacistickým Německem, symbolem duševní čistoty a demokracie.

V té době už Eva studovala. „Když známka 7. března vyšla, najednou jsem byla středem pozornosti. Psalo se o mě v tisku, který prozradil, že chodím do pardubického gymnázia. Chodily mi dopisy a řada autorů žádala autogram. Spolužáci si na mě ukazovali, reportéři mě pronásledovali," říká Eva.

Mohl být Masaryk synem císaře Františka Josefa? Indicie tomu nahrávají
Magazín

Mohl být Masaryk synem císaře Františka Josefa? Indicie tomu nahrávají

To bylo poprvé, co ji setkání s T. G. Masarykem změnil život. Podruhé se to stalo po únorovém puči v roce 1948. Komunistická strana prvního československého prezidenta a jeho ideály doslova nenáviděla. Tlak pocítila i rodina Neugebauerových. Eviny rodiče přišli o parní pilu, sama se musela živit podřadnou prací. V roce 1950 se tedy s manželem rozhodla, že emigrují. „Obávali jsme se toho nejhoršího, cítili jsme, že budoucnost nebude dobrá. Sbalili jsme se a zamířili z Prahy na Šumavu. Poslední noc jsme strávili poblíž obce Srní."

Nucená emigrace a Amerika

Cesta přes pásmo Evě a Ladislavovi Haňkovým trvala asi devět hodin. Šli zarostlou cestou a bez převaděče. Útěk se však podařil. Rok bydleli v Německu a pracovali pro OSN. V roce 1951 získali imigrační vízum do USA.

Zdroj: Youtube

„Nejdříve jsme se usadili v Cedar Rapids v Iowě, kde byla velká česká komunita. V obchodech se mluvilo česky, byl zde Sokol, knihovna, ochotnické divadlo, a dokonce i místní rozhlasová stanice každý večer a v neděli dopoledne vysílala českou hodinku," vzpomíná Eva na své začátky v Americe. Následně se s manželem přestěhovala do Kalamazoo v Michiganu, kde pracovala jako učitelka jazyků na střední škole. Narodily se jí dvě děti. Do Čech se už nikdy natrvalo nevrátila.

Zdroj:

www.pribehynasichsousedu.cz, www.idnes.cz

Tagy Česká obec sokolská Česko Československá pošta Iowa Nacistické Německo Německo OSN Praha Tomáš Garrigue Masaryk USA