Zeoetrop: Touto legrační optickou iluzí se bavili lidé celé 19. století. Jak působí na Váš mozek?

Natálie Borůvková | 6. 5. 2023

Šlo o způsob, jak přimět statické obrazy, aby se pohybovaly. Jde o obdobu animačního kotouče. Prohlédněte si zoetrop. Touto optickou iluzí se bavili lidé v 19. století. Tušíte, jak funguje?

Optická iluze 19. století

Metod, které umožňovaly iluzi pohybu, je v historii animace celá řada. V 19. století se za tímto účelem používaly převážně ručně vyráběná zařízení a optické hračky, které nepromítaly obraz na plátno. 

Jedním z takových zařízení je i zoetrop. Dokonale vyvinutý způsob animace, jehož vizuální efekty se využívají dodnes. Zoetrop byl způsob, jak přimět statické obrázky, aby působily dojmem, že se pohybují. 

Zoetrop je jedna z prvních forem animační technologie. Vznikla v 19. století jako obdoba animačního kotouče. Zoetrop je tvořený z válce, na kterém jsou svisle vyřezávané úzké štěrbiny. Právě tato kombinace umožnila rozpohybovat jakýkoliv obrázek a přimět diváky věřit, že to, co vidí, je skutečným pohybem. Ve skutečnosti však šlo o pouhou iluzi, kterou se bavili lidé v dobách dávno minulých. 

Jak funguje?

Zoetrop funguje na základě postupných obrázků, které jsou umístěné na vnitřním povrchu válce. K tomu, aby vznikla iluze pohybu je potřeba, aby se každý divák díval skrze štěrbiny a současně ručně zoetropem otáčel. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

S tím se otáčejí také obrázky umístěné na válci a vytvářejí iluzi pohybu.

Za vůbec prvního objevitele a vynálezce zoetropu je považovaný William Horner. Matematik, který tento typ animace v roce 1834 vytvořil. Horner jej nazval daidalum. Byl velkým fanouškem řecké báje o Daidalovi a jeho zoetrop měl na ni odkazovat. 

Hornerův zoetrop s otáčecím válcem byl ale oproti dalším, které vznikly později, v něčem odlišný. Štěrbiny, kterými divák pozoroval obrázky byly umístěné přímo mezi nimi. Tím se lišil od dalších zoetropů, jejichž štěrbiny se nacházely nad obrázky. 

Černý mnich vynalezl jednu z nejnebezpečnějších věcí historie. Český král ho prý nechal upálit
Magazín

Černý mnich vynalezl jednu z nejnebezpečnějších věcí historie. Český král ho prý nechal upálit

Dalším průkopníkem v animaci s využitím zoetropů byl William Ensign Lincoln. V roce 1865 vynalezl vlastní verzi Hornerova daidala. Lepší a zdokonalenou. Disponovala snadno vyměnitelnými proužky obrázků. 

Tisíc liber za paprsek smrti. Bizarní soutěž britské vlády rozpoutala mezi vynálezci obrovské šílenství
Magazín

Tisíc liber za paprsek smrti. Bizarní soutěž britské vlády rozpoutala mezi vynálezci obrovské šílenství

Lincoln svůj výtvor pojmenoval právě "zoetrop". Název odvodil z řeckých slov "zoe", což znamenalo život a "tropos", což znamenalo otáčení. Lincoln později prodal licenci svého vynálezu společnosti Milton Bradley and Co., která jej o rok později začala nabízet jako hračku pro děti.

Zdroje: www.scientificamerican.com, en.wikipedia.org, letstalkscience.ca

Tagy Billy Horner Daidalos Milton Bradley obrázek optický klam