Tragický osud

Patřil k nezapomenutelným osobnostem české hudební scény a jeho smrt byla tragickou událostí. 

Zpěvák, kytarista a textař Milan Dufek byl zakládajícím členem kultovní kapely Rangers. Jeho životní cesta byla plná nadšení, úspěchu i nemalé tragédie.

Bylo to před 59 lety, kdy Milan Dufek a jeho spolužák Tonda Hájek z ČVUT sjížděli Lužnici a hřáli se u večerních ohňů. Právě tam tehdy vznikl nápad založit vlastní hudební kapelu. Tento nápad nakonec vedl k vytvoření skupiny Rangers, která se brzy stala jednou z nejpopulárnějších hudebních skupin v tehdejším Československu.

Rangers začali svou cestu hraním za pivo a párek, postupně se však dostali na vrchol české hudební scény. Dvakrát za sebou vyhráli ústecký festival Porta a získali si srdce posluchačů i kritiky. 

Z důvodů normalizační cenzury se ze skupiny Rangers stali Plavci, jejich úspěch to však nijak neovlivnilo. Úspěšně pokračovali v tom, co jako Rangers započali. Procestovali svět, vydělávali hudbou a stali se ikonou českého rocku.

Lodní šroub

S pádem železné opony nadešla doba velkých změn. Plavci přivítali konec komunistického režimu s nadějí a velkým optimismem. Ty však brzy zhatila bolestná zkušenost v podobě smrti Tondy Hájka. Baskytarista a skladatel skupiny zemřel na rakovinu. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Změna nastala také v názvu kapely. Po revoluci se členové opět vrátili k původnímu názvu Rangers a úspěšně pokračovali v hudební dráze. 

V roce 2005 se však do hvězdného příběhu kapely vkradla další velká tragédie. Během polopracovního výletu do Kolumbie se Milan Dufek potápěl až za bóje, které vymezovaly bezpečný prostor pro lodě. 

Jeho život náhle ukončil náraz motorového člunu. Nešťastně s připletl k lodnímu šroubu a ten ho zranil tak, že na náslekdy zemřel. Tato tragická nehoda znamenala konec pro dalšího zakladatele kapely Rangers.

Milan Dufek byl talentovaným hudebníkem, který miloval nejen hudbu, ale především život. Jeho smrt znamenala pro kapelu nemalou tragédii. Rangers ztratili dva ze svých členů, kteří byli zároveň i "duchovními otci" kapely. 

Milan Dufek po sobě zanechal truchlící rodinu, přátele a nezapomenutelný hudební odkaz. Jeho písně jako "Trpasličí svatba" či "Teče voda" žijí dál a stále oslovují své posluchače.

www.blesk.cz, cnn.iprima.cz, www.ireport.cz