Pobřeží Menorcy v Ciutadella Port, pláž Aguamarina v jižním Alicante a dosud klidné vody Cap de Formentor poblíž Puerto Pollensa. Právě zde byli spatřeni až tři metry velcí predátoři. Ve dvou případech se jednalo o žraloka modravého v jednom o žraloka šedého.

Žraloci ve Španělsku

První setkání bylo nejdramatičtější. Mírně dezorientovaný tvor se přiblížil k pláži Aguamarina kolem 10. hodiny dopoledne. Případné tragédii zabránili plavčíci, kteří zapískali na píšťalky a přiměli vyděšené místní i turisty vylézt z vody. O den později byl pravděpodobně stejný žralok vyplaven na pláži La Caleta v Cabo Roig. Podlehl zranění.

Druhý žralok byl spatřen v přístavu Ciutadella, kde číhal na kořist a třetího natočili rybáři. Paryba se zamotala do vlasce. Když si toho muži všimli, vypnuli motor, aby se zvíře nezranilo a chtěli ho osvobodit. Masožravec však nakonec sám odplul. 

Jak ukazují statistiky, setkání s těmito predátory je ve Španělsku čím dál tím častější. V roce 2016 došlo dokonce i ke krvavému útoku, během něhož žralok modrý napadl turistu na pobřeží v Elche nedaleko Alicante. Čtyřicetiletý muž byl pokousán na ruce.

Blízké setkání

Podle Floridského muzea přírodní historie, které vytváří mezinárodní soubor žraločích útoků, došlo minulý rok po celém světě ke 108 interakcím mezi žralokem a člověkem. V 57 případech paryba zaútočila na plavce nebo surfaře nečekaně a sama od sebe. 37 kousnutí bylo vyprovokováno potápěči, již se chtěli tvora dotknout a neopatrnými rybáři. 

Zdroj: Youtube

Do zbývajících 14 útoků patří napadení lodě, posmrtné kousnutí, ale také případy, jejichž vyšetřování nebylo ukončeno. K útokům nejčastěji dochází u Floridského pobřeží, u Austrálie, Egyptu, Jižní Afriky, Brazílie, Nového Zélandu a Thajska. 

Žraloci a lidé

Otázkou ale stále zůstává, proč se žraloci odváží až k lidem. Jak je možné, že je neruší hluk, světla přístavů a znečištěná voda? „Hlavním důvodem, proč se predátoři čím dál tím častěji přibližují k civilizaci, je oteplování vod. Dalším je snadná dostupnost potravy,” říká Neil Hammerschlag z Miami's Shark Research and Conservation Program. „Žraloci zjistili, že v některých přístavech rybáři vyhazují nezpracované zbytky. Proto je tato místa přitahují.

Mělčiny jsou zase bohaté na hejna menších ryb. „Ty žraloci následují aniž by přemýšleli, že se kolem nich cákají lidé,” vysvětluje biolog Gavin Naylor. „Příbojová zóna je navíc zakalená. Je jen otázka času, kdy predátoři udělají chybu a chňapnou nohu místo ryby. Máme podezření, že tyto omyly dělají nejčastěji mláďata, která ještě nemají tolik zkušeností." 

Odborník proto doporučuje, aby plavci, bez ohledu na to, v jaké krajině se pohybují, nechodili do vody sami, nepohybovali se v zakalené vodě a nepřibližovali se k velkým hejnům ryb nebo tuleňům. Milovníci šperků by si je měli sundat, aby si je tvor nemohl splést se třpytem šupin. 

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.fox13news.com, www.wral.com, www.floridamuseum.ufl.edu