Modravý…

Uvedené přímé setkání se žralokem zažili lidé na pláži Bílého pobřeží (Costa Blanca) u města Orihuela ve španělské provincii Alicante v polovině června 2023. Tentokrát nedošlo k napadení, jen postarší paní utrpěla panický šok, když se poblíž ní žralok objevil. Dle pořízených záběrů odborníci soudí, že to byl s největší pravděpodobností žralok modravý (též modrý), zhruba dva metry veliký.

Tento druh obvykle dorůstá délky přes tři metry a váží okolo 200 kil. Ve Středozemním moři je to nejběžnější žralok, který se vyskytuje i u pobřeží Francie, Itálie a Řecka. Jeho domovem jsou hluboké vody. Je to noční lovec a k pobřeží se přiblíží jen, pokud tak nějak zbloudí, je zmatený, zraněný apod. Setkání s ním není běžné, i když ne vyloučené, ale pro člověka údajně přímé riziko nepředstavuje. Přesto se kvůli bezpečnosti, pokud je spatřen, pláže zavírají.

Na celém světě má na svědomí asi 13 dosud známých nevyprovokovaných útoků, 4 byly smrtelné. Ve Španělsku mu je připisován útok u Elche v roce 2016, kdy kousnul 40letou ženu do ruky a rána se přirozeně neobešla bez šití. V roce 2018 v panice prchali z moře i turisté v Calas de Mallorca na východním pobřeží ostrova, kde si „modravý“ připlaval také téměř až na pláž.

Hrozivé ploutve ve „Středozemním“

Ve všech mořích i oceánech si plují tito obávaní majestátní predátoři. Středozemní moře je domovem asi 46 druhů, z nichž 16 dorůstá délky více než tři metry. Uvádí se, že asi tak 15 druhů může pro člověka představovat jisté nebezpečí, ale většina z nich žije ve vodách, kam „obyčejný“ plavec sotva zavítá. Ostatní jsou zcela neškodní.

Možné nebezpečí představují třeba tři druhy žraloků z čeledi kladivounovitých. Přestože si člověka nevšímají, v případě pocitu ohrožení zaútočí. Jsou rychlí a agresivní. Jak říkají statistiky, třeba kladivoun obecný od roku 2009 zaútočil v mořích na 34 lidí, polovinu útoků člověk nevyprovokoval. Jeden útok člověk nepřežil. Žralok, který velkou kořist nevyhledává, ale na člověka může zaútočit, dokonce i na lodě, je vůbec nejrychlejší žralok ze všech – mako. V létě 2019 se pravděpodobně objevil poblíž chorvatské Makarské riviéry. Údajně právě mako zaútočil na rakouskou turistku v Egyptě.

Následující video ukazuje, jak se žralok přiblížil k pobřeží:

Zdroj: Youtube

A „lidožravci“?

Gibraltarský průliv spojuje Středozemní moře s Atlantickým oceánem, které je cestou do dalších světových oceánů, můžou do něho proto zavítat téměř všichni žraloci, kteří mají rádi teplejší vody. U ostrova Cabrera ve Španělsku se v roce 2018 objevil po dlouhých 30 letech velký bílý žralok. Toho ale zaznamenali jen vědci, kteří žraloky pozorují. Další obávaný lidožrout – žralok tygří se údajně může vyskytnout u pobřeží Itálie, ale žádné zprávy z posledních let to nepotvrzují.

Pokud jde o žraloky, Evropa se považuje za bezpečnou. Ve Středozemním moři od roku 1900 napadli žraloci 200 lidí, z toho 50 z nich útok nepřežilo. Přirozeně nikdo si nepřeje poznat, jak ostré má tento dravec zuby. Žraloci jsou ale v mořích a oceánech doma a bezesporu v nich mají své místo. My lidé jsme jen návštěvníci. V destinacích Středozemního moře, které navštíví tisíce turistů tak není vyloučené, že se některý z nich čas od času s nějakým žralokem setká. My jsme ale lidé moudří, tak je na nás dbát rad oceánologů a snažit se v co největší míře nepříjemnému setkání vyhnout.

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.travelcroc.com, www.thesun.co.uk/news