Vědci objevili u Austrálie nový druh žraloka. Démonické stvoření děsí zářivě bílýma očima

Lenka Bělská | 12. 5. 2023

Na naší modré planetě je stále co objevovat. Ať jde o tajemná místa, rostliny či zvířata. Nové druhy nacházejí odborníci téměř každý měsíc. Mezi nejnovější úspěch patří identifikace hlubokomořského žraloka s lesklou bílou duhovkou a špičatým nosem.

Psal se rok 2011, kdy výzkumníci dostali do rukou podivný obal ze žraločích vajec obsahující embryo. Bylo neobvykle rýhované a nepatřilo žádnému známému druhu. Zárodek byl zařazen do rodu Apristurus. Po několika týdnech zkoumání, ve snaze nález popsat a zařadit, to vědci vzdali. 

Když na moři uvidíte tyto podivné čtvercové vlny, prchejte pryč. Jste v přímém ohrožení života
Magazín

Když na moři uvidíte tyto podivné čtvercové vlny, prchejte pryč. Jste v přímém ohrožení života

Pouzdro uložili do depozitáře a upadlo v zapomnění. Do té doby, než byla při vyklízení skladu v Australian National Fish Collection objevena mrtvola zvláštně vyhlížející březí žraločí samice. Po pitvě se ukázalo, že se podoba obalu shoduje s již dříve nalezenými záhadnými tobolkami.

Žralok s bílýma očima

„Pouzdra na vajíčka mají na hřbetním a ventrálním povrchu velmi výrazné podélné hřebeny s průřezem ve tvaru T,” říká Will White, ichtyolog z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO). „Pouze u jednoho dalšího druhu na světě bylo zjištěno, že jeho pouzdra mají také tuto formu rýhování. To je ale zcela jiný rod."

Několik týdnů trvalo, než odborníci porovnali i ty nejmenší detaily s obaly již známých vejconosných žraloků. Na konci výzkumu mohli konečně konstatovat, že mrtvá samice patří do skupiny nového druhu paryb patřící do rodu Apristurus. 

Video: Vědci našli v potopeném vraku starověké lodi zcela neznámý kov. Jeho složení je záhadnou
Magazín

Video: Vědci našli v potopeném vraku starověké lodi zcela neznámý kov. Jeho složení je záhadnou

Tito živočichové jsou známí jako „duchové” nebo „démoni”. Vyznačují se protáhlýma kočičíma očima s dvěma malými hřbetními ploutvemi. Většina z nich je poměrně malá. Dosahují délky maximálně 80 cm. Jejich domovem jsou mořská dna mírných a tropických moří po celém světě.

Nový druh

Nově nalezený druh byl popsán v nové studii publikované letos 23. dubna v Journal of Fish Biology. Byl pojmenován jako Apristurus ovicorrugatus. Název byl odvozen od specifického vzhledu obalů jeho vajec, díky nimž byl tento tvor objeven.

Žralok se navíc pyšní neobvyklými duhovkami. Jsou bílé. „Toto není běžné. Pouze jeden z druhů, Apristurus nakayai z Nové Kaledonie a Papuy Nové Guiney, sdílí tento charakter,” říká Will White. V budoucnu chce vědec se svým týmem důkladněji prohledat muzejní sbírky, aby zjistil, co ještě kurátoři přehlédli nebo špatně zařadili. 

Zdroje: www.livescience.com, www.en.wikipedia.org, www.iflscience.com

Tagy Austrálie Guinea Journal of Fish Biology Nová Kaledonie vejce žraloci