Obávaní predátoři
Ačkoli jsou útoky žraloků na lidi ve skutečnosti poměrně vzácné, setkat se s tímto predátorem nechce ani ten nejlepší plavec. Nejnovější zjištění žraločí laboratoře Cal State Long Beach navíc přišlo se zcela novým pohledem na chování žraloků.
Záběry pořízené dronem odhalily, že mladí velcí bílí žraloci se rádi pohybují v blízkosti oblíbených surfařských míst v jižní Kalifornii. Podle vědců se zde vyskytují častěji, než se dosud předpokládalo.
Ačkoli jsou tato setkání údajně překvapivě častá, jen zřídka přerostou v útok. Vědci a výzkumníci usilovně pracují na tom, aby lépe pochopili důvody, proč se žraloci pohybují v těsné blízkosti surfařů.
Přestože přesné příčiny zatím zůstávají neznámé, jejich objasnění je klíčem ke snížení rizika případných "žraločích" incidentů a následným pochopením toho, proč žraloci tak často vyhledávají přítomnost člověka.
Hrůzostrašné video
Vědci se shodují, že je nezbytné rozlišovat mezi skutečnými útoky a dalšími formami interakce. K většině žraločích kousnutí dochází spíše z důvodu záměny identity nebo pouhé zvědavosti než úmyslného útoku.
Pro více informací se podívejte na toto video:
Žraloci mohou napadnout člověka v domnění, že se jedná o kořist nebo neznámý objekt ohrožující jejich prostředí. Taková kousnutí jsou obvykle bez smrtelných následků. Lze je navíc minimalizovat dodržováním jednoduchých pravidel, jako je zdržování se mimo známá stanoviště žraloků nebo nošení ochranných pomůcek při provozování vodních aktivit.
Pravděpodobnost napadení žralokem pak zvyšuje několik faktorů. Zásadní roli hraje druh. Za většinou nevyprovokovaných incidentů stojí žraloci jako velký bílý, žralok bělavý a tygří. Lidé jako surfaři nebo potápěči navíc čelí zvýšenému riziku, z důvodu času stráveného ve vodě.
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se žraloci nezaměřují na lidi jako na kořist záměrně. Většina útoků je důsledkem záměny, kdy si žraloci spletou člověka například s tuleni.
Významným faktorem, který se dle vědců může na chování žraloků podílet, je činnost člověka. Klimatické změny a nadměrný rybolov narušily mořské ekosystémy. Zvyšující se teplota vody a okyselování oceánů nutí žraloky hledat nová teritoria, což může být jedním z důvodů, proč se tito obávaní predátoři stále častěji přibližují k pobřežním oblastem.
Zdroje: www.americanoceans.org, www.theinertia.com, www.surfer.com