Žralok límcový (Chlamydoselachus anguineus) není žádným nově objeveným druhem, málokdy se ho však podaří zaznamenat na podmořskou kameru, natož ho lapit do sítí. Pohybuje se v hloubkách od 100 do 1300 metrů, což je také zřejmě důvod, proč ho před 65 miliony lety nezahubily důsledky pádu obřího meteoritu, které vymýtily dinosaury.

Vzhledem k jeho úctyhodnému stáří se tomuto druhu žraloka přezdívá "živá fosilie". Není to žádný mazlík, se kterým byste se při výletě na moře chtěli potkat. Svým protáhlým, až 2 metry dlouhým tělem připomíná spíš hada než rybu a z jeho čelistí vyrůstá 300 zubů ostrých jako jehly. Český název dostal podle zřasené kůže okolo žaber, která připomíná límeček.

V celé kráse vám jej představí video:

Zdroj: Youtube

Živého ho nedostanou

Biologové původně předpokládali, že je žralok límcový tvorem velmi vzácným. Ve skutečnosti byl jeho výskyt zaznamenán u pobřeží nejméně 20 států - od Norska přes USA a Japonsko až po Nový Zéland. V drtivé většině případů se však odborníkům dostane do rukou mrtvý exemplář.

"Z těchto hlubin vytahujeme v podstatě jen mrtvé ryby. Síť se zvedá velmi rychle a živočichové nepřežijí náhlý rozdíl v tlaku," vysvětlila pro BBC profesorka Margarida Castro z univerzity v portugalském Algarve.

Postrach hlubin

Z tohoto důvodu je také obtížné zjistit podrobnosti o životě a chování tohoto zvláštního tvora, který naši planetu obývá nejméně 80 milionů let. Podle Margaridy Castro se živí převážně drobnými rybami, olihněmi i menšími druhy žraloků a ve svém prostředí je jistě velmi obávaným predátorem. "Jeho zuby jsou ostré, tenké a špičaté. To jim umožňuje zachytit kořist a nenechat ji uniknout," popsala profesorka.

Co je poněkud strašidelné, žralok límcový loví s otevřenou tlamou. Kořist mu do ní sama vpluje, protože ji zmate kontrast bílých zubů vůči temnému okolí. Je to tak trochu jako lákat zbloudilého poutníka v bažinách na světélko. Jakmile se jednou rybka chytí do pasti, už pro ni není úniku. Žraločí zuby ji nepustí.

Zdroje: https://www.earthtouchnews.com/, https://www.bbc.com/, https://en.wikipedia.org/