Velkolepé fosilie

Významný objev, který pro paleontology znamenal chybějí článek evoluce, objevili v Číně. Jde o fosilie pradávného žraloka „ostnatého“, který dostal jméno Fanjingshania renovata. Pojmenovaný byl podle hory Fan-ťing – památky UNESCO, která leží ve státní přírodní rezervaci na východě provincie Kuej-čou, asi 100 km od naleziště fosilií Shinqian. V lokalitě paleontologové z Ústavu paleontologie obratlovců a paleoantropologie Čínské akademie věd, Qujing Normal University a University of Birmingham odkryli už stovky zkamenělin ryb.

Před tímto významným nálezem to byly pouze lebky. „Nové fosilie jsou velkolepé, poprvé zachycují celé tělo a odhalují, že tito živočichové měli párové ploutve, které se táhly souvisle od zadní části hlavy až po samý konec ocasu,“ uvedl v tiskové zprávě jeden z čínských vědců Min Zhu. Tím se odlišují od chrupavčitých žraloků a rejnoků.

Pradávný prapředek

Nový druh prapředka pradávného žraloka je starý 439 milionů let a je to nejstarší dosud objevený druh s plnou kloubovou čelistí. „Jedná se o nejstarší známou anatomickou rybu s čelistmi,“ řekl Min. Poskytuje zásadní poznatky o evoluci čelistnatců. Dle odborné práce uveřejněné v časopise Natura (2022) je Fanjingshania renovata nejstarším čelistnatým předkem člověka a i důkazem, že jsme se vyvinuli z ryb. „Fosilie pomáhají vystopovat mnoho struktur lidského těla zpět k dávným rybám, a vyplňují některé klíčové mezery v evoluci od ryb k člověku,“ uvedli čínští vědci. Zkamenělé kosti také odhalily stopy po vstřebávání (resorpci) a přestavbě (remodelaci) kostí, ke kterým dochází při vývoji kostry nejen u kostnatých ryb, ale i člověka.

Na videu se podívejte na dávného žraloka:

Zdroj: Youtube

Ještě jeden poznatek

Většina paleontologů se shoduje, že se první ryby objevily zhruba před 520 miliony lety a neměly čelisti. Domnívali se, že se kloubové čelisti vyvinuly až po více než 100 milionech letech u vyhynulých ploskozubců a akantodů. Přestože vědí o evoluci ryb podstatně hodně, stále se snaží zjistit, kdy se některé ryby poprvé objevily ve fosilním záznamu.

Nová odborná práce je tak posouvá blíže dalšímu poznání. „Nový objev zpochybňuje dosavadní modely evoluce obratlovců tím, že výrazně zkracuje časový rámec vzniku čelistnatých ryb z jejich nejbližších bezčelistnatých předků,“ říká v tiskové zprávě další z autorů studie Ivan Sansom z Birminghamské univerzity. „To bude mít zásadní dopad na způsob, jakým posuzujeme rychlost evoluce u raných obratlovců.“

Zdroje: www.newswise.com, www.dailymail.co.uk, bigthink.com