Rybář vylovil zrůdného mutanta s lidským úsměvem. Vědci neví, kam ho zařadit

Lenka Samuely | 8. 10. 2022

Vypadá jako příšera z hororového filmu. Má špičatý čenich, obrovské vypoulené oči a kostěná ústa plná malých ostrých zubů. Odborníci nyní vedou vášnivou diskuzi o tom, o jaký druh paryby se jedná.

Záhadný tvor byl vyloven z hloubky 650 metrů nedaleko pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii místním rybářem, jež si říká Trapman Bermagui. „Tvář hlubinného žraloka," napsal na Facebooku pod příspěvek s fotografií, která obletěla svět.

Neobvyklé rysy zvířete upoutaly pozornost nejenom ostatních uživatelů sociální sítě, ale také odborníky. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o zástupce paryb podtřídy příčnoústých. Nyní vyvstává otázka, o jaký druh žraloka se přesně jedná.

Žralok s lidským úsměvem

„Vypadá jako žraloček brazilský ihned po tom, co mu sundali rovnátka a on se nadšeně usmívá," vtipkoval jeden z dvě stě padesáti komentujících. Objevily se také návrhy, že se jedná o žraloka šotka nebo žraloka sametového.

Šokující objev: Monstrum s žirafím krkem a krokodýlí hlavou vyvolalo senzaci
Magazín

Šokující objev: Monstrum s žirafím krkem a krokodýlí hlavou vyvolalo senzaci

Vědci jsou však jiného názoru. „Pravděpodobně jde o jeden druh žraloka z čeledi světlošovitých, kteří mají krátkou tlamu a žijí v hloubkách až 1 500 metrů," napsal zástupce ředitele výzkumu v Pobřežní a mořské laboratoři Floridské státní univerzity Dean Grubbs. Profesor a ředitel žraločí laboratoře Kalifornské státní univerzity v Long Beach Christopher Lowe si zase myslí, že jde o hlubinného žraloka světlouna Bonnaterrova. „Možná byl ale objeven dosud neznámý druh," uvedl.

Když na moři uvidíte čtvercové vlny, prchejte. Vědci popsali podivný jev
Magazín

Když na moři uvidíte čtvercové vlny, prchejte. Vědci popsali podivný jev

Specialista na žraloky žijících tisíce metrů pod hladinou Brit Finucci z Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry na Novém Zélandu předpokládá, že se jedná o žraloka gulperského (Centrophorus granulosus) neboli Harrison's dogfish.

Ohrožený žralok s děsivou tváří

Jde o metr dlouhou parybu, která žije pouze ve vodách u Nového Jižního Walesu, východní Victorie a na odlehlých podmořských horách v Tasmanově moři. Má velké oči, jež mu umožňují vidět skrz temné vody hlubin a podobně děsivě se usmívající ústa.

Zdroj: Youtube

Vědci odhadují, že populace Harrison's dogfish během posledních několika let poklesla o více než 90 %. „V minulosti se tito žraloci lovili za účelem získání jejich jaterního oleje," říká specialistka na paryby Charlie Huveneers. Cílený rybolov byl proto v roce 2005 zastaven a v červnu roku 2013 byl tento druh uveden na seznam chráněných živočichů." Obnova populace ale může trvat několik desetiletí. Samice jsou pohlavně zralé až ve svých sedmnácti letech a každé tři roky rodí pouze jedno nebo dvě mláďata.

Zdroj:

www.livescience.com, www.denik.cz, www.facebook.com, www.theconversation.com

Tagy Austrálie California State University Facebook Florida State University Long Beach Nový Jižní Wales Nový Zéland žraloci