Záhadný tvor byl vyloven z hloubky 650 metrů nedaleko pobřeží Nového Jižního Walesu v Austrálii místním rybářem, jež si říká Trapman Bermagui. „Tvář hlubinného žraloka," napsal na Facebooku pod příspěvek s fotografií, která obletěla svět.

Neobvyklé rysy zvířete upoutaly pozornost nejenom ostatních uživatelů sociální sítě, ale také odborníky. Na první pohled je zřejmé, že se jedná o zástupce paryb podtřídy příčnoústých. Nyní vyvstává otázka, o jaký druh žraloka se přesně jedná.

Žralok s lidským úsměvem

„Vypadá jako žraloček brazilský ihned po tom, co mu sundali rovnátka a on se nadšeně usmívá," vtipkoval jeden z dvě stě padesáti komentujících. Objevily se také návrhy, že se jedná o žraloka šotka nebo žraloka sametového.

Vědci jsou však jiného názoru. „Pravděpodobně jde o jeden druh žraloka z čeledi světlošovitých, kteří mají krátkou tlamu a žijí v hloubkách až 1 500 metrů," napsal zástupce ředitele výzkumu v Pobřežní a mořské laboratoři Floridské státní univerzity Dean Grubbs. Profesor a ředitel žraločí laboratoře Kalifornské státní univerzity v Long Beach Christopher Lowe si zase myslí, že jde o hlubinného žraloka světlouna Bonnaterrova. „Možná byl ale objeven dosud neznámý druh," uvedl.

Specialista na žraloky žijících tisíce metrů pod hladinou Brit Finucci z Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry na Novém Zélandu předpokládá, že se jedná o žraloka gulperského (Centrophorus granulosus) neboli Harrison's dogfish.

Ohrožený žralok s děsivou tváří

Jde o metr dlouhou parybu, která žije pouze ve vodách u Nového Jižního Walesu, východní Victorie a na odlehlých podmořských horách v Tasmanově moři. Má velké oči, jež mu umožňují vidět skrz temné vody hlubin a podobně děsivě se usmívající ústa.

Zdroj: Youtube

Vědci odhadují, že populace Harrison's dogfish během posledních několika let poklesla o více než 90 %. „V minulosti se tito žraloci lovili za účelem získání jejich jaterního oleje," říká specialistka na paryby Charlie Huveneers. Cílený rybolov byl proto v roce 2005 zastaven a v červnu roku 2013 byl tento druh uveden na seznam chráněných živočichů." Obnova populace ale může trvat několik desetiletí. Samice jsou pohlavně zralé až ve svých sedmnácti letech a každé tři roky rodí pouze jedno nebo dvě mláďata.

Zdroj:

www.livescience.com, www.denik.cz, www.facebook.com, www.theconversation.com