Projekt Znamya neboli "Banner" začal s cílem otestovat technologii, která by prodloužila pracovní dobu. Tedy dobu, kdy je denní světlo a lidé tak mohou více odpracovat, aby zvýšili produktivitu.

Obrovská sovětská idea

Zrcadlo, na kterém vynálezce pracoval, mělo umožnit osvětlení velkých ploch v noci pomocí umělého zdroje světla. Cílem projektu bylo vytvořit zrcadlo, které by odráželo světlo Měsíce a hvězd na zem, což by umožnilo noční práci a snížilo by spotřebu elektrického osvětlení.

Zrcadlo mělo umožnit pracovat v noci na polích, farmách, v průmyslových zónách a v dalších oblastech, kde byl kvůli nedostatku světla problém s noční prací. Mělo pak být instalováno na oběžné dráze Země a odrážet světlo na určená místa.

 

Zvýšení produktivity aneb Jak nikdy nespat a pořád pracovat

Družice nazvaná Znamja v roce 1993 krátce osvětlila Zemi. Vypadalo to jako obří noční světlo na oběžné dráze. Zařízení, za nímž stála skupina ruských vědců a inženýrů, se tak pokusila přesměrovat sluneční světlo ztracené ve vesmíru zpět na Zemi.

Zařízení tak vlastně fungovalo jako gigantické zrcadlo. Mělo prodloužit dobu denního světla, poskytnout sluneční energii pro napájení a jednoho dne možná pohánět vesmírné lodě.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kdo byl Vladimir Syromjatnikov

Hlavním inženýrem projektu Znamya byl Vladimir Syromjatnikov. Sovětský vynálezce pracoval na projektu "Zrcadla noci" v letech 1960 až 1970. Měl pověst brilantního inženýra a znalce vesmíru. Dříve totiž pracoval na kosmické lodi Vostok, která v roce 1961 vynesla na oběžnou dráhu Jurije Gagarina. Mnohé z jeho návrhů spojovacích mechanismů kosmických lodí se dodnes používají v raketoplánech, které létají k Mezinárodní vesmírné stanici.

Zadáním projektu bylo snížit potřebu elektrického osvětlení. Syromjatnikovo jméno a projekt "Zrcadlo noci" se objevují v několika zdrojích z doby Sovětského svazu. Říkalo se o něm, že vždycky přemýšlel a vždy měl u sebe náčrtník. Vždycky uměl najít řešení problému.

Syromjatnikovy projekty

Syromjatnikov se proslavil dokovacími mechanismy, ale jeho obrovským projektem bylo vyvinout sluneční plachty, které by mohly pohánět kosmické lodě skrze hvězdy. Měly se pohybovat pod tlakem záření hvězd jako lodní plachty ve větru.

Protože však tehdejší sovětští představitelé byli posedlí prodlužováním pracovního dne, Syromjatnikov chytře tyto sluneční plachty představil jako prostředek k přesměrování slunečního světla zpět k Zemi.

Jak to fungovalo?

Jeho projekt pak financoval soubor ruských státních společností. Vynálezce tak sestrojil široký mylarový plát, který bylo možné rozvinout z centrálního mechanismu a vypustit z vesmírné stanice Mir. Malý reflektor měl vrhat světlo odpovídající třem až pěti úplňkům Měsíce na plochu Země o průměru asi tři míle.

Jakkoli se tento nápad může zdát zvláštní, test byl úspěšný a družice nasměrovala na Zemi paprsek světla asi dvakrát až třikrát jasnější než Měsíc a široký dva a půl kilometru. O několik dní později však zrcadlo shořelo při návratu do atmosféry. Vynálezci se pak už nikdy nepodařilo tento úspěch zopakovat.

Jeho projekt "Zrcadlo noci" byl jednou z mnoha ambiciózních myšlenek vynalezených v Sovětském svazu v té době, které se snažily využít vědecké a technologické možnosti k dosažení velkých cílů.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Znamya, www.smithsonianmag.com, en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Syromyatnikov, www.spacesafetymagazine.com