Mocná a tajemná civilizace Mittani (někdě psáno též Mitanni) kdysi prosperovala od východního Středomoří až po dnešní Irák v letech 1475-275 př. n. l.

Podívejte se na úchvatné záběry:

Zdroj: Youtube

Cesta do nitra dlouho skrývaného tajemství

Říše Mittani zůstává jednou z nejméně prozkoumaných říší starověkého Blízkého východu a informace o ní jsou k dispozici jen z několika málo známých lokalit. Nově objevený palác, který se nachází v Kemunu na východním břehu řeky Tigris v iráckém Kurdistánu, slibuje vnést světlo do politiky, hospodářství a historie říše Mittani.

O tento průlom se zasloužil tým archeologů z univerzity v německém Tübingenu, Kurdistan Archaeology Organisation a Ředitelství starožitností v Duhoku. Lokalitu identifikovali již dříve v roce 2010, ale nemohli ji vykopávat, dokud nedávné sucho neodhalilo ruiny.

Nástěnné malby zůstaly v perfektním stavu

Palác, který kdysi stával pouhých 65 metrů od břehu řeky, se pyšní zdmi z hliněných cihel vysokými až šest metrů a silnými šest metrů, které prozrazují pečlivou konstrukci. Je zřejmé, že se jednalo o bohatě zdobenou stavbu s pálenými cihlami na podlahu, omítnutými stěnami, a dokonce i s dobře zachovanými nástěnnými malbami v zářivých odstínech červené a modré barvy, což je ve starověké archeologii vzácnost.

Doktorka Ivana Puljizová z univerzity v Tübingenu poznamenala, že nástěnné malby byly v palácích ve druhém tisíciletí před naším letopočtem pravděpodobně běžné, ale jen zřídka se nacházejí v tak vynikajícím stavu zachování.

Říše Mittani byla ve své době mocná

Tento objev je obrovským příslibem pro odhalení záhad říše Mittani. Odborníci očekávají, že díky deseti klínopisným tabulkám objeveným uprostřed ruin získají neocenitelné poznatky o vnitřním fungování této záhadné civilizace.

Říše Mittani s indoárijskými vlivy a hurónským jazykem byla v době svého největšího rozkvětu významnou regionální mocností. Čelila hrozivým soupeřům, jako byli Chetité na severu, Egypťané na západě, Kassité na jihu a později Asyřané na východě.

Tento objev, který je považován za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů v regionu v posledních desetiletích, by mohl potenciálně přepsat učebnice dějepisu o říši Mittani. Zatímco vědci pokračují v pečlivých vykopávkách a analýzách, svět netrpělivě očekává komplexnější pochopení této starověké civilizace a tajemství, která možná ještě odhalí.

Zdroje:  www.lonelyplanet.com, en.wikipedia.org/wiki/Mitanni, www.ancient-origins.net