Díky Google Earth se podařil doslova objev roku, když našel pyramidu třikrát větší než v samotné Gíze.

Google Earth našel v egyptské poušti ztracené pyramidy

Tento objev se podařil hlavně díky Angele Micolové, archeoložce, která systematicky několik let zjišťovala, jak Google Earth vlastně funguje. Studovala ho tak dlouho, až díky němu objevila skutečný poklad.

Tím byly zcela nové a dosud ztracené pyramidy, z nichž jedna je skutečně několikrát větší, než ta, jež se nachází v Gíze. Archeologii tento objev jednoznačně posune velký kus kupředu, jelikož se díky tomuto objevu zas může více přiblížit životu před mnoha tisíci lety. 

Celkem byly objeveny dvě dosud nepoznané oblasti, kde se ztracené pyramidy nacházejí. Obě jsou v povodí Nilu a leží téměř vedle sebe, jen několik desítek kilometrů od sebe. Objev pyramid však není jediným skvostem, který Google Earth objevil.

Tyto pyramidy leží několik kilometrů od města Abú Sidhum a nachází se mezi nimi i taková, jejíž šířka byla odhadnutá přibližně na 200 metrů. To znamená, že je větší než sama Velká pyramida v Gíze.

Objev této pyramidy tak znamená výrazný posun v tom, že díky své velikosti nyní patří mezi největší objevenou pyramidu vůbec. 

Jsou třikrát větší než stavby v Gíze

"Při bližším zkoumání útvaru se zdá, že tato pyramida má velmi plochý vrchol a podivně symetrický trojúhelníkový tvar, který byl časem silně erodován. Druhá lokalita má zřetelný čtvercový střed, což je pro mohylu této velikosti velmi neobvyklé, a při pohledu shora se zdá být téměř pyramidální," uvedla Micolová. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ta zároveň dodala, že kromě této obří pyramidy bylo objeveno i několik menších, jejichž uspořádání přesně odpovídá tomu, které známe právě z Gízy. 

"Snímky mluví samy za sebe. Je zcela zřejmé, co by mohly obsahovat, ale je třeba provést terénní výzkum, aby se ověřilo, že se skutečně jedná o ztracené pyramidy," řekla Micolová.

Dříve než vědci s přesností oznámili objev těchto oblastí plných pyramid, spekulovalo se, že nález jsou pouze butty, jakési kopce sedimentů, které jsou pokryté obtížně erodovatelnou vrstvou. Ta se následně projevuje tím, že zploští nejsvrchnější možnou vrstvu a kopec působí jako plošina. 

Nakonec se však ukázalo, že jde skutečně o pyramidy, které byly takříkajíc ztracené a pouze čekaly na své znovuobjevení.

Zdroje:

www.khanacademy.org

www.express.co.uk

www.dailymail.co.uk