Deset let stálo za to

Stopy, které po sobě zanechal ztracený kontinent Velká Adrie (Greater Adria), jak ho vědci nazvali, jsou horská pohoří. Za pomoci moderních softwarů zkoumal mezinárodní tým složený z mnoha odborníků z nizozemského Utrechtu, norského Osla a švýcarského Curychu více než deset let vzorky, údaje a stopy magnetického pole zachyceného v horninách, aby vyhodnotil, kde a kdy vznikly. Rekonstrukce zmizelého kontinentu nebyla snadná už jen z toho důvodu, že se pozůstatky kontinentu nacházejí ve více než třiceti zemích od Španělska po Írán.  

„Jedinou zbývající částí tohoto kontinentu je pás, který se táhne od Turína přes Jaderské moře až k patě boty, která tvoří Itálii,“ říká člen týmu Douwe van Hinsbergen, výzkumník a profesor globální tektoniky a paleogeografie z univerzity v Utrechtu.

Velká Adrie míří pod Evropu

Tým geologů předpokládá, že se Velká Adrie oddělila od superkontinentu Gondwana někdy před 240 miliony lety. Jaký měla tvar a velikost nedokážou odhadnou, ale předpokládají, že byla velká asi jako Grónsko. Miliony let ležela z části ponořená v mělkém tropickém moři, pomalu se otáčela proti směru hodinových ručiček a sunula na sever. „Sbírala“ usazeniny, které se měnily v horniny. Před 100 až 120 miliony lety narazila do dnešní Evropy a roztříštila se. Během srážky se zhruba 100 kilometrů silná tektonická deska Velké Adrie zanořila hluboko pod jih Evropy. Část její povrchu – horniny – náraz doslova „odškrábnul“, a ty zůstaly na povrchu Evropy.

Následující video ukazuje formování a zničení Velké Adrie:

Zdroj: Youtube

Z hornin Velké Adrie vytvořených ze sedimentů pak vznikla geologickými procesy a pohyby tektonických desek pohoří Alp, Apenin a dalších na Balkáně, v Řecku a Turecku, i menší kontinentální bloky v Rumunsku a Arménii. Velká Adrie dnes leží leží 1 500 kilometrů pod zemským povrchem, a s největší pravděpodobností se podílí na seismických událostech v této oblasti.

Studie o ztraceném kontinentu Velká Adrie byla publikovaná na Gondwana Research.

Zdroje: curiosmos.com, www.science.org