Ztučněná játra

Všichni stárneme. Jde o proces, který je každému z nás nevyhnutelný a zcela přirozený. Je však potřeba si uvědomit, že komplikace, které přichází s věkem, často podporujeme nezdravým životním stylem. 

Špatná strava, nedostatek pohybu a další zlozvyky mohou výrazně přispět k potížím, které proces stárnutí doprovází. Jednou z nich jsou i ztučnělá játra neboli steatóza. 

Za vznikem tohoto problému často stojí nepřiměřená konzumace alkoholu. Existují však i případy, kdy se steatóza objeví u lidí, kteří pijí příležitostně nebo jsou dokonce naprostí abstinenti. 

U steatózy stejně jako u jiných typů onemocnění vždy platí, že čím dříve jej objevíme, tím větší máme šanci na vyléčení. Víte, jak steatózu neboli ztukovatělá játra poznáte? 

Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří především pocit plného žaludku, nadýmání, nepopsatelná a nám často neznámá tíha v oblasti dutiny břišní či náhlá únava. Steatózu může doprovázet také svědění končetin.

Jak je poznáme?

U ztukovatělých jater platí jedno poměrně zásadní pravidlo. Tím je, že pokud vás z výše zmíněného nebude nic omezovat při běžných činnostech, nejedná se o akutní stádium steatózy. 

Jak vyléčit ztukovatělá játra:

Zdroj: Youtube

Přesto je důležité jakýkoliv problém, který trvá déle a nemizí, řešit s lékařem. Pokud jsou játra ztučnělá, nejsou schopná pracovat naplno a plnit tak svou funkci. U ztučnělých jater se navíc všechny příznaky mohou zprvu tvářit neškodně. 

V okamžiku, kdy se k základním komplikacím přidá bolest pod pravým žebrem, se doporučuje ihned vyhledat lékařskou pomoc. 

Hlavním důvodem návštěvy lékaře je předejití trvalému poškožení jater. Ztukovatělá játra vznikají v důsledku postupného ukládání tuku v jaterní tkáni. V okamžiku, kdy se tento problém projeví bolestí pod pravým žebrem, se stává kritickým. 

Z tohoto důvodu je nutné, abychom se o tento životně důležitý orgán všichni starali. Je potřeba vyhýbat se přemíře alkoholu, zdravě a vyváženě jíst, mít dostatek pohybu a také optimální tělesnou hmotnost. 

Změnou životního stylu lze játra vrátit do původního stavu. Laicky řečeno je možné zbavit játra tuku a navrátit jim jejich plnou funkčnost. V opačném případě hrozí cirhóza, stav, ze kterého už není cesty zpět. 

Zdroje: www.poradnaprozdravi.cz, medlineplus.gov, www.mayoclinic.org