interestingengineering.com, www.inverse.com, www.sciencealert.com

Neznámý zub byl objeven během prohledávání štěrku a písku v již nefunkčním korytě řeky Rýn.

V Německu našli zub neznámého primáta

Zub neznámého primáta objevili paleontologové v Německu. V oblasti, která více než 200 let láká lovce zkamenělin. Datován je na přibližně 10 milionů let. Tyto staré zkameněné zuby jsou pro vědce zatím velkou záhadou. 

Podivné zubní pozůstatky byly nalezeny vědci, kteří prohledávali štěrk a písek v dnes již bývalém korytě řeky Rýn. V místě ležícím nedaleko města Eppelsheim v Německu.

Záhadou zůstávají především proto, že nejsou podobné žádným, dosud obejveným zubním pozůstatkům, které se kdy v Evropě nebo Asii podařilo objevit. 

Jedinou podobnost, kterou se vědcům podařilo zaznamenat, je jistá shoda se zuby "Lucy". Přibližně 3 miliony let staré kostry vyhynulého primáta a předchůdce člověka, který kdysi obýval prostředí dnešní Etiopie. 

Vědci se cítí tímto nálezem natolik zmatení, že dlouho otáleli s jakoukoliv informovaností veřejnosti, jelikož sami zatím netuší, kam nález zkamenělého zubu zařadit. Podobný je sice tomu od Lucy, stářím je však zcela odlišný.

Je starý 9 milionů let a přepisuje dějiny původu člověka

„Jsou to jednoznačně opičí zuby. Svými vlastnostmi se podobají africkým nálezům, které jsou o čtyři až pět milionů let mladší než fosilie vykopané v Eppelsheimu," uvedl ve svém prohlášení Herbert Lutz, ředitel Přírodovědného muzea v Mohuči a vedoucí výzkumného týmu, který zkamenělé zuby objevil. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv je pro vědce tento nález matoucí a s žádným jemu podobným chrupem se dosud nesetkali, přesto jde o objev, který je zcela mimořádný. Je to obrovské štěstí, ale také velká záhada.

Zub neznámého primáta by tak dle vědců mohl přepsat dějiny původu člověka. Potvrdil to i starosta Mohuče, který na tiskové konferenci, svolané kvůli tomuto nálezu, prohlásil: „Jde o zcela mimořádný objev, který by skutečně mohl donutit vědce, aby přehodnotili historii prvních lidí."

Stejný názor zastává také Axel von Berg, místní archeolog: „Nechci to příliš dramatizovat, ale vyslovil bych hypotézu, že po dnešku budeme muset začít přepisovat dějiny lidstva. Jistě nejsem sám, koho tento nález doslova ohromil," řekl.

„Vzhledem k tomu, že se nacházíme na samém počátku tohoto výzkumu, "skutečná práce" k odhalení této záhady nás teprve čeká," uvedl doktor Lutz.

Ačkoliv hypotézy, které zmiňovaly existenci lidoopů, kteří se miliony let zpátky v Evropě vyskytovali, byly mnohokrát potvrzeny mnoha fosilními důkazy, dosud se zde nikdy nepotvrdil žádný, který by poukazoval na výskyt hominidů. Druhu blízkému člověku. 

Současná věda předpokládá, že moderní lidé pocházejí z východní Afriky, kde se vyvinuli zhruba  před 400 000 až 200 000 lety. K jejich rozptýlení po světě pak došlo teprve před 70 000 lety. Nález podivného zubu tak může tyto teze zcela vyvrátit.