Nedávný objev v naší zemi - a dnes i muzejní expozice - je jasnou připomínkou toho, jak brutální mohlo být zubní ošetření, zejména pro děti. Ty se totiž někdy neubránili přivázání ke křeslu.

Vrtačkou natvrdo a bez anestetik

Podle zprávy CNN byla ve městě Telč na jihu Čech objevená historická zubní ordinace. V ordinaci sběratele Aleše Wimmera, která pochází z konce 19. století a náleží pod Muzeum techniky, se nachází řada primitivních zubních nástrojů a pomůcek, včetně staromódní vrtačky poháněné nohou. Vrtačka, která se ovládala nohou pedálem, se používala k odstraňování zkažených nebo poškozených zubů. Tento proces byl údajně nesnesitelně bolestivý a často se prováděl bez jakéhokoli znecitlivění nebo úlevy od bolesti.

Na video se podívejte zde:  

Zdroj: Youtube

Děti si vrtání zubů rozhodně „užily“

Kromě vrtačky poháněné nohou obsahovala telčská zubní ordinace také řadu dalších nástrojů, z nichž by dnešním pacientům pravděpodobně běhal mráz po zádech. Patřily k nim kleště, dláta a skalpely, které se používaly k extrakci zubů nebo k jiným stomatologickým zákrokům, jak je představuje pan Wimmer, zakladatel Muzea techniky v Telči.

Asi nejmrazivějším aspektem telčské zubní ordinace je skutečnost, že byla určená především pro děti. V ordinaci se nachází malá židle, která sloužila ke znehybnění dětí při zubařských zákrocích, a sada popruhů, které sloužily k držení jejich rukou a nohou na místě.

Za posun v zubařství bychom měli být vděční

Používání omezovacích prostředků nebylo v zubních ordinacích 19. století neobvyklé, protože děti byly často považované za obtížné nebo nespolupracující pacienty. Mnoho zubařů se domnívalo, že k udržení dětí v klidu během zákroků je nutné použít fyzickou sílu, i když to pro ně znamenalo bolest nebo trauma.

Objev telčské zubní ordinace je jasnou připomínkou toho, jak daleko se zubní péče za poslední století posunula. Dnes si v zubařských ordinacích užíváme neobyčejného pohodlí… a anestezie a sedativa jsou široce dostupná a děti jsou ošetřované s trpělivostí a péčí.

Je libo ke kováři?

I když někteří z nás stále návštěvy tohoto lékaře nemilují, stojí za to si připomenout, že ve středověku zuby trhali kováři… Ostatně dodnes není zubní péče dostupná pro každého a je vlastně jakýmsi luxusem. V mnoha částech světa lidé stále trpí zubním kazem a dalšími zubními problémy kvůli nedostatečnému přístupu k cenově dostupné nebo kvalitní péči.

Jak poznamenal jeden z komentátorů na internetových stránkách Českého rozhlasu: „Měli bychom být vděční za pokrok, kterého bylo v oblasti zubní péče dosaženo, ale měli bychom si být vědomi i práce, kterou je třeba ještě vykonat. Nikdo by neměl trpět takovou bolestí, jakou snášeli naši předkové."

Zdroje: cnn.iprima.cz, vysocina.rozhlas.cz, www.nature.com, www.theguardian.com