Prevence zubního kazu

Zdravé zuby jsou důležité v mnoha směrech. Pomáhají nám se žvýkáním a zpracováním potravy, důležité jsou také v případě, jak se cítíme. 

Pokud máme zdravý chrup, má to pozitivní vliv na naši celkovou psychickou pohodu. Nemáme problém se usmívat a své zuby ukazovat okolí. 

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zdraví našich zubů je dostatečná zubní hygiena. Špatná ústní hygiena může vést k řadě problémů, včetně tvorby zubních kazů, onemocnění dásní nebo zápachu z úst. 

Může také přispívat k dalším zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a mrtvice. Ke zdraví našeho chrupu přispívá strava, kterou konzumujeme. Pozitivní vliv na chrup mají i borůvky.

Každodenní konzumace pouhé hrsti borůvek může výrazně snížit riziko vzniku zubního kazu. Důvodem jsou polyfenoly v borůvkách obsažené, které se drží ve slinách a pomáhají našim ústům i poté, co je spolkneme. 

Zdravé zuby

Jde navíc o přírodní výtažky, které jsou zcela bez cukru. Polyfenoly jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny, které se ve vysokých koncentracích objevují v bobulovinách, jako jsou borůvky a brusinky.

Vliv borůvek na naše zuby:

Zdroj: Youtube

Polyfenoly chrání naše zuby tím, že zabraňují ulpívání „špatných bakterií“ na zubech a dásních. Tyto látky jsou tedy obzvláště účinné v boji proti bakteriím, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu.

Polyfenoly pomáhají snižovat kazivost zubů, vznik zubního plaku a nápomocné jsou také v boji proti onemocnění dásní. Pouhá hrst borůvek tak pro váš chrup udělá víc, než jste si dosud byli schopní představit. 

Každodenní konzumace borůvek přináší našemu chrupu řadu benefitů. Přesto je třeba nezapomínat na fakt, že borůvky, jako každé ovoce, obsahují ovocný cukr. 

Po konzumaci borůvek je tedy nutné, abyste si zuby dostatečně vyčistili. Pokud byste borůvky zkonzumovali a chrup nechali nevyčistěný a bez řádné péče, mohlo by to vašim zubům naopak uškodit. 

Pokud můžete, konzumujte borůvky vždy čerstvé nebo sušené mrazem. Vyhýbejte se borůvkám, které jsou doslazené cukrem. Po každé konzumaci borůvek si zuby umyjte zubním kartáčkem a zubní nití. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny. 

Zdroje: hospital.uillinois.edu, www.dentalhealth.org, zub.am