Na křivolakou cestu

Na startu své životní cesty s křižovatkami, odbočkami a objížďkami se Zuzana Skopálová-Jányová ocitla 21. února 1966 v Bratislavě. Snad jako téměř každá holčička té doby snila o princeznách. Tou se stala v necelých patnácti letech ve slovenské pohádce Největší pecivál na světě jako královská dcera Lásky květ (též psáno dohromady, či v češtině Růže květ), která miluje drahé kameny, a navzdory zákazu svého otce navštěvuje Kamennou dolinu, kde se jí zmocní zlý obr. Zachrání ji nejmladší princ Radek ze spřízněného království. Z prokletí zlého čaroděje ji vysvobodí statečný dřevorubec Ondra v často reprízované pohádce Nebojsa.

Pohádku i zakletou princeznu si můžete připomenout na náledujícím krátkém videu:

Zdroj: Youtube

Svým způsobem ve skutečném životě zažila roli gymnazistky Jany, kterou přivede do jiného stavu pohledný sportovec v dramatu Předčasné léto, jelikož také ona se stala matkou dcery Zuzany během studií na VŠMU v Bratislavě. Hezcí a stateční hrdinové pro ni ale zůstali jen v pohádkách.

Princ na černém koni

Přestože snila o naplněném rodinném štěstí, studentské manželství jí nevydrželo. Také druhý manžel, o dvanáct let starší známý slovenský herec Stefan Kožko (1954-2020) neosedlal v nějaké stáji bílého koně.

Pro Zuzanu si přijel přímo v pekelném kočáře taženém páry černých koní. Seznámili se spolu v bratislavské Nové scéně, kde byla Zuzana po studiích deset let členkou Poetického souboru a měla slibně nastartovanou kariéru. Její manžel byl i uměleckým šéfem, ale po neshodách ohledně privatizace musel z divadla odejít a s ním i Zuzana.

Tehdy se jeho kočár začal blížil k cíli, tedy bráně pekel, kam vzal svou ženu, dceru nevlastní i svou vlastní – Rebeccu, jíž matkou je Zuzana. Místo toho, aby se už kvůli rodině nějak znova tzv. postavil na nohy, pracovní i finanční problémy utápěl v alkoholu a útěchu marně hledal na dně prázdných lahví. Paní Zuzana tak poznala, jak se žije s opilcem v říši Lucifera. Přesto věřila, že si projdou očistcem a bude líp.

Nebylo. Ani poté, když ji a dceru Zuzanu napadnul v opilosti nožem, skončil ve vazbě, byl obviněn z týrání a ona mu to odpustila. Šanci, kterou mu dala nedokázal využít a po dvou letech dalšího pekla zoufalá Zuzana požádala o rozvod. Z temnoty se na světlo dostala rozvodem v roce 2015.

Statečná královna

Poté, co musela kvůli manželovi opustit jeviště, si zahrála v několika dnes již téměř zapomenutých televizních inscenacích, a věnovala se hlavně dabingu. I tam postupně ubývalo příležitostí, takže když ji kamarádka nabídla možnost pracovat v cestovní kanceláři, práci přijala.

Potřebovala mít stálý příjem, aby se mohla postarat o své dcery. Později pracovala v bance, a pak pro soukromou firmu. To že, se začala věnovat zcela jiné práci brala jako výzvu, cestu, na kterou ji poslal osud. Potkala na ni úžasné lidi, nové přátele, nové zkušenosti…

Herectví pověsila na hřebík, přesto se ve skrytu své duše od něho nedokázala odstřihnout, a už před lety se svěřila, že kdyby, ještě, někdy mohla nějakou tu roličku dostat, neváhala by… Osud, jak se domnívala, ji možná neposlal na jinou cestou, ale na dlouhou objížďku.

To „kdyby“ přišlo a malou roličku bez konkurzu dostala v seriálu Klamstvo (2023), a poté v Mama na prenájom (2023-dosud). A jelikož ve svým osmapadesáti letech vypadá stále skvěle, věřme, že jí dá ještě nějakou velkou roli, třeba ženy, která se statečně poprala s osudem, tak, jak se herečka sama dokázala v životě.

Zdroje: www.extra.cz, sarm.pluska.sk, www.kinobox.cz