Záhadné zvířecí deště: Vědci mají pro úkaz několik hypotéz, ale žádné vysvětlení

Lenka Samuely | 10. 1. 2021

Mohlo by to připomínat pokračování deseti egyptských ran. Asi každého by totiž minimálně překvapilo, kdyby mu na deštník spadla ryba, žába nebo třeba medúza. Že je to ale docela běžný jev, který se v historii civilizace objevuje pravidelně již několik let, dokazují kronikáři a vědci, jež se jevem pršících zvířat zabývají.  

Nejběžnějšími druhy zvířecích dešťů se zdají být ty, které zahrnují ryby a obojživelníky. Jen za posledních deset let se objevily zprávy o pršících rybách v Austrálii, na Filipínách a ve dvou různých oblastech Indie, zatímco žáby se proletěly v Japonsku a dokonce i v Maďarsku. Nejkomičtější na reakci lidí je fakt, kdy se v nás probudí pud lovce a sběrače. Spousta obyvatel z postihnutých míst zanechá své práce, vezme si kýbl a utíká do ulic sbírat omámené či často mrtvé živočichy.

V Číně v roce 2018 si tak mohli lidé nasbírat různá mořská zvířata včetně chobotnic, mušlí či hvězdic a v Uruguay dokonce dvakrát v roce 2011 ropuchy. Méně oblíbeným deštěm zvířat bude asi ten, kdy z nebe prší pavouci.

Tento jev se v naší historii zaznamenal sice pouze třikrát, a naposledy v Austrálii v roce 2015, způsobil však celosvětové pozdvižení. Roj létajících pavoučků, kteří se v naší krajině objevují na podzim a familiárně jim říkáme "pavoučci babího léta" byl tak hustý, že zapadával do plnovousů ošlehaných Australanů.

Vědci stále zkoumají, čím je způsobný jev, kdy z nebe na zem spadnou živočichové, jejichž přirozené prostředí může být vzdálené i několik stovek kilometrů a k životu potřebují oceán. Většinou se přiklánějí k tornádu, které nasaje vodu i s živočichy a při vyrovnání tlaků pak tato voda i s novými obyvateli spadne na zemskou plochu. Tato teorie však pokulhává kvůli faktu, že nezohledňuje druhovou jednotu zvířat, která jsou z vody vysáta a přemístěna. Další menší problém s touto hypotézou je detail, že spousta lidí viděla pouze výsledek - ryby nebo žáby na zahradě a silnici, jen pár jich opravdu vidělo, jak zvířata padají. Nikdy se také nepodařilo zachytit tornádo, které z oceánu překvapené živočichy nasává. U ptáků a netopýrů, jejichž celá hejna dokázala spadnout nečekaně na zem se uvažuje o mezocyklónu spojeným s tornádem, který dokáže migrující ptáky za letu omráčit, jejich těla nést a poté "vypustit" na zem. Takto z nebe spadlo hejno kosů v roce 2010 v v Beebe v Arkansasu ve Spojených státech. (Zdroj: www.io9.gizmodo.com, březen 2012)

Záhadný krvavý déšť v Kerale: Vědci skutečně předpokládají mimozemský původ
Magazín

Záhadný krvavý déšť v Kerale: Vědci skutečně předpokládají mimozemský původ

I když vědci stále tápají, čím je jev pršících zvířat způsobený, ve filmech především sci-fi a hororového žánru se tornádem unesená zvířata hojně vyskytují. Například film s názvem Sharknado z roku 2013 vypravuje o žralocích, kteří spadli z nebe a napadli obyvatele města. (Zdroj: www.en.wikipedia.org)

Tagy Austrálie Čína Filipíny Indie Japonsko Maďarsko Ryby tornádo USA živočichové