Andrej Babiš

Do konglomerátu Agrofert loni přibylo dalších pět zemědělských firem a s nimi i desítky milionů korun, jež ročně přivedou na dotacích. Jen Zemědělská společnost Blšany, se kterou si Babiš koupil také chmelnice, už letos dostala na podporách bezmála 30 milionů korun. V zemědělské rodině Agrofertu jsou ale větší členové, kteří na dotacích nabalí ještě zajímavější částky. Babišovy farmy se orientují hlavně na produkci obilí, řepky, masa a mléka, které pak přednostně zpracovávají fabriky Agrofertu.

Radovan Vítek

Naopak druhé nejdotovanější Spojené farmy, které chtěl Babiš údajně také ovládnout, toho k jídlu tolik nevyrábějí, kromě biomasa – hovězího, kuřecího a jehněčího. Aspoň šetří krajinu, kterou na společenskou objednávku udržují. Posekají louky, pastviny nezatěžují velkými stády dobytka a nepoužívají chemii. Za tuto činnost dostávají dotace i ekologické příplatky navíc.

Na takové extenzivní farmaření opřené o dotace se vloni dal realitní magnát Radovan Vítek, když koupil Spojené farmy s 20 tisíci hektary od Petra Krogmana. Ten byl ve svém agrárním tažení po českém pohraničí mimořádně úspěšný. Shromáždil 25 farem a dalších podniků a k nim levně získal od státu spoustu pozemků. K tomu založil lobbistický Svaz marginálních oblastí, který pro podhůří vydobyl lukrativní dotace. Vzbudil tím velikou závist agrárníků z úrodných nížin.

Spojené farmy se orientují na jiný druh byznysu než ostatní nejdotovanější agrární kolosy chrlící tuny a litry. Jejich majitelé postupují podobně jako Agrofert, ale zůstávají v jeho stínu. Stejně jako Babiš přibírají do svých holdingů další podniky, rozpínají se do vertikál, jen v menším měřítku. S impériem Agrofert je spojuje boj za takzvanou potravinovou bezpečnost, tedy i za víc peněz od státu. Kdo jsou další lídři českého agrobyznysu, kteří shrabují obří balíky dotací?

Gabriel Večeřa

Agrární boss z Vysočiny, vešel u širší veřejnosti ve známost jako spekulant s pozemky. Pevně ovládá skupinu Agro Měřín a spolu s ní 20 tisíc hektarů pozemků v různých částech republiky. Díky nim je s téměř 374 miliony korun inkasovaných během dvou let třetím největším příjemcem eurodotací. Zemědělství kloubí s potravinářstvím (mlékárna, jatka, vinařství, výrobky ze zeleniny, ovoce a brambor) a několika málo prodejnami potravin pod názvem Rynek. Prodává také stroje a pohonné hmoty. Večeřa je rovněž energetik – dodává do sítě dotovanou elektřinu ze tří bioplynek a fotovoltaiky.

Jiří Milek

Koncern Úsovsko, který z Klopiny na Šumpersku kontroluje severomoravský podnikatel Jiří Milek, vyrostl na základech původního družstva. Dnes sdružuje 18 společností, které podnikají v zemědělství, potravinářství a průmyslu. Pod křídly má zhruba 20 tisíc hektarů v Olomouckém a Plzeňském kraji. Na účet 11 firem z úsovské skupiny poslal státní agrární fond během dvou let skoro 370 milionů korun z eurodotací. Další bonus skýtá zelená elektřina z bioplynových stanic.

Eurofarms

Společnost Eurofarms, čerstvě přejmenovaná na Spearhead Czech, je jediným agrárním holdingem se zahraničním vlastníkem, který pronikl mezi českou dotační elitu. Pomohl jí k tomu dvouletý příděl 276 milionů korun. Holding s polnostmi na Vysočině a v jižních Čechách ovládá britská firma Spearhead International, působící také v Polsku, Rumunsku a na Slovensku. V tuzemsku kontroluje kolem 20 tisíc hektarů. Angličané tu dělají hlavně českou klasiku: obilí, řepku, kukuřici pro bioplynové stanice a mléko.

Josef Kolař

Jednotná koncepce, filozofie a vlastnická struktura spojují zemědělské podniky, které jsou součástí Rhea Holding Dešná. Jejich společným jmenovatelem je šestatřicetiletý Josef Kolář z Lovčic na Třebíčsku. V zastřešených agrárních firmách figuruje jako společník, jednatel či předseda družstva. Za dva roky posbíraly farmy z Rhea skupiny bezmála 244 dotačních milionů. Podnikatel z Lovčic má také rybářství a vinařství. Ideově se hlásí k iniciativě agrárních bossů. Neboli „dotací jen houšť".

Zdeněk Jandejsek

Majitel dostihové stáje, šéf holdingu Rabbit Trhový Štěpánov a předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Zdeněk Jandejsek žádá z titulu své třetí funkce státní dotace na vývoz „ohrožených komodit" i důraznější kontrolu potravinářských dovozů. Aby bylo jasno, Rabbit s vlastními výkrmnami a jatkami Český Brod a Skaličan nejvíc pálí maso – vepřové a kuřecí. Na trh ho dodává hlavně prostřednictvím vlastních řeznictví, kterých má více než stovku. Na 7. příčku v žebříčku TOP příjemců dotací vyneslo Rabbit 8 zemědělských dcer s více než 17 tisíci hektary.

Iniciativní Zdeněk Jandejsek přichází s některými návrhy mimo čas a prostor. Rád by třeba zákonem zakázal obchodním řetězcům používat privátní značky i systém bonusů. Vlastníkům pozemků by nařídil, že půdu, pokud ji hodlají prodat, musí přednostně nabídnout zemědělcům, kteří na ní hospodaří. Vlastnického práva tady zřejmě podle Jandejska bylo za 25 let už dost.

Vojáci

Co mají společného realitní magnát Radovan Vítek a státní Vojenské lesy a statky? Zemědělství je pro ně luxusně dotovaná údržba krajiny s minimem pasoucího se dobytka a příplatkem za ekologii. Státní podnik, kterému velí Josef Vojáček a nejvyšším šéfem je ministr obrany Martin Stropnický z ANO, spravuje přes šest tisíc hektarů ve vojenských výcvikových prostorech. Lidé tam sice nesmí, vojenským rančerům ale museli během dvou let darovat 153 milionů korun.

Vítězslav Navrátil

Akciová společnost Rostěnice, která vznikla vyvedením majetku z původního družstva, letos slaví 20 let. Kolos stále vede 71letý Vítězslav Navrátil. Jako člen Československé společnosti pro moderní zemědělství uctívá strůjce slušovického zázraku Františka Čubu. Jihomoravský podnik s 8 tisíci hektary neživí jen polařina, prasata a drůbež. Kolem pětiny tržeb dodává elektřina z bioplynové stanice. Zelený bonus za čistou energii vloni obohatil rozpočet zemědělské firmy o téměř 33 milionů korun. K tomu na eurodotacích přišlo do Rostěnic během dvou let 150 milionů korun.

Zemědělský ministr Marian Jurečka agrárním bossům rozumí. Když nedávno oznamoval, že Brusel již brzy Česku schválí Program rozvoje venkova, s nímž přijde 84 miliard korun, doprovodil zprávu slovy: „Naším cílem je zlepšit postavení českého zemědělství ve všech regionech a zároveň i na evropském a světovém trhu." Jinde peníze z tohoto programu pomáhají celému venkovu. V Česku pouze agrobyznysu.