Po mnoha letech se do hry vrátila otázka možného zbourání vepřína v Letech u Písku. Leží zčásti na místech, kde byl za druhé světové války trestní pracovní tábor a později tábor koncentrační, v němž bylo internováno romské obyvatelstvo (stovky lidí z letského tábora nakonec skončily svou životní pouť v Osvětimi).


Mapa místa, kde leží památník v Letech u Písku
Zdroj: www.lety-memorial.cz

Za kolik? Stovky milionů

Poměrně zásadní otázka zní, kolik by zrušení velkovýkrmy ve vlastnictví firmy AGPI Písek stálo. Hlavní aktéři této kauzy – majitelé farmy i zástupci Sobotkova kabinetu, kteří s nimi již od konce loňského roku vyjednávají – stále tvrdí, že žádná konkrétní cifra v této věci dosud nepadla.

„Se mnou nikdo z akcionářů o žádné částce nehovořil," uvádí pro Dotyk ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), jenž společně s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD) jednání jménem státu vede.

Přesto zdroj blízký vládě, jenž se v této věci také některých jednání účastnil, magazínu Dotyk sdělil, že v minulých dnech byla v zákulisí jedna konkrétní částka prezentována: 300 milionů korun.

Je otázkou, zda bude ochoten někdo zaplatit 300 milionů korun, když starý vepřín v Letech má hodnotu tak 50.

Tolik by prý stálo, kdyby stát souhlasil s požadavky majitelů, kteří dnes chtějí buď postavit úplně nový vepřín na jiném místě, nebo získat adekvátní finanční náhradu. „Je otázkou, zda to bude ochoten někdo zaplatit, když starý vepřín v Letech má hodnotu tak 50 milionů korun," poznamenal tento zdroj.

Je třeba také dodat, že do kalkulace celkových nákladů bude kromě odškodnění majitelů nezbytné zakomponovat i následnou fyzickou likvidaci zemědělských objektů a úpravu pietních míst. I v tomto případě by se pravděpodobně jednalo o řádově stovky milionů korun.

Mezi dvěma čísly

Magazín Dotyk ve věci zmíněných 300 milionů kontaktoval i Jana Čecha, místopředsedu představenstva AGPI Písek, který jednání s ministry o odstranění vepřína vede s dlouholetými přestávkami již od roku 1998, kdy se celou věcí začala zabývat Tošovského vláda.

„Netvrdím, že ta částka, o níž hovoříte, je zcela nesmyslná, i v minulosti – pokud vím – si stát už také dělal nějaké odhady, ale zároveň říkám, že o konkrétních cifrách nebude možné začít hovořit dříve, než budou hotovy znalecké posudky. A znalci dosud ani nezačali pracovat," argumentuje Čech.

S ministry se přitom zástupci AGPI dohodli, že budou objednány dva posudky – první běžnými metodami ocení nynější areál v Letech, druhý vyčíslí, kolik by případně stálo vybudování nového zemědělského provozu na zelené louce, do něhož by se firma poté přestěhovala.

Netvrdím, že ta částka, o níž hovoříte, je zcela nesmyslná, ale zároveň říkám, že o konkrétních cifrách nebude možné začít hovořit dříve, než budou hotovy znalecké posudky.

„Nad těmito dvěma posudky pak můžeme začít debatovat," podotýká Čech, přičemž očekává, že výsledná částka, za níž by stát areál případně vykoupil, může být někde mezi dvěma hodnotami vyplývajícími ze zmíněných posudků.

Sám Čech je přitom velmi skeptický, že by za současných podmínek, kdy je v Česku kvůli protestům obyvatel složité cokoliv postavit, natož velkovýkrmnu prasat, by se do výstavby nového vepřína skutečně někdo pouštěl. I ministři dávají přednost prostému vykoupení farmy a zrušení bez náhrady (čemuž se majitelé už přestali bránit).

Zcela zavrženo prý bylo hledání již existujícího staršího areálu, který by majitelům stát poskytl jako protihodnotu.

Miliony „na tabák"

„Sám jsem zvědav, jak to oceňování nakonec dopadne. Nikdo nemůže čekat, že to prodáme za dvacet milionů, jak jsem v minulých dnech také slyšel. Tak to se rozhodně nestane. Dvacet milionů ať si nechá někdo na tabák," říká Čech a nabízí paralelu s výkupy pozemků pro výstavbu dálnic.

„Na dohodu musí být minimálně dva. To vykoupení areálu musí být za zajímavých podmínek, protože toho majetku se zbavujete navždy," podotýká a připomíná několikaleté vyjednávání o výkupu pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové, kde se vůči státu „zasekla" farmářka Ludmila Havránková.

Nikdo nemůže čekat, že to prodáme za dvacet milionů, jak jsem v minulých dnech také slyšel. Tak to se určitě nestane.

Čech nadále vidí jako jednu z variant i zachování současného stavu, kdy vepřín koexistuje se sousedním památníkem. „Ale v takovém případě nás musí stát umět ochránit před různými ataky občanských aktivistů, kteří proti zachování vepřína bojují," podotýká manažer z AGPI Písek.

Téma likvidace tábora v Letech znovu „oživil" hlavně vicepremiér Andrej Babiš svým kontroverzním výrokem, který mnozí označují za popírání romského holokaustu.

Babiš se za něj omluvil, přičemž ale zároveň tvrdí, že jeho slova byla překroucena.