Více než sto milionů lidí na světě bude v roce 2050 trpět Alzheimerovou chorobou. Děsivý odhad. S nevyléčitelnou nemocí mozku, která způsobuje postupnou demenci, žije nyní v Česku kolem 143 tisíc lidí a rychle přibývají další. Do konce roku může být nemocných 154 tisíc a v roce 2050 už 225 tisíc. Jejich osud je nelítostný. Za tři až pět let nemoc obvykle vede ke smrti. Česká alzheimerovská společnost odhaduje, že náklady spojené s demencí představují 39 miliard korun ročně. Přitom stát nepřijal proti této chorobě, označované za mor 21. století, žádný plán boje.
O to povzbudivější je objev týmu vedeného lékařem Alešem Bartošem z Národního ústavu duševního zdraví – Psychiatrického centra Praha ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Jejich bádání dává naději, že pozdní stádium nemoci se jejím včasným odhalením podaří alespoň oddálit.
Čeští vědci z týmu Aleše Bartoše zjistili, že v mozku pacientů jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence. Tím zřejmě objevili klíč ke včasné diagnóze a věřme, že i naznačili cestu k objevu léku. Neurolog si ale zaslouží uznání i za to, že nevyvolává falešné naděje z brzkého nalezení zázračného léku.
Jak Aleš Bartoš říká, Alzheimer je tak složitá a komplexní nemoc, že jeden lék, který by ji vyléčil, nebude existovat nikdy. Spíše to bude kombinace léků, které budou zasahovat na několika úrovních. Český neurolog se věnuje poznání této zákeřné choroby, ale i veřejné osvětě. Ve své knize Poznejte demenci správně a včas i dalšími cestami upozorňuje, že příznaky nemoci bývají záludné. Často se dlouho nedají na dotyčném rozpoznat. Že trpí demencí, nepozoruje rodina, praktiční lékaři a dokonce ani specialisté z jiných oborů než psychiatrie a geriatrie.
Držme Aleši Bartošovi a jeho kolegům palce, aby na stále rozšířenější a zatím nevyléčitelnou chorobu brzy našli recept.