více >>

Prezidenti USA

Americké volby očima komiků

27. říjen 2016 četba na 7 minut
Herec Alec Baldwin imituje Donalda Trumpa v show Saturday Night Live. Miliardář moc nadšený není.

Herec Alec Baldwin imituje Donalda Trumpa v show Saturday Night Live. Miliardář moc nadšený není.

Foto: Albert H. Teich/Shutterstock.com

Alec Baldwin, nebo Jimmy Fallon? Otázka, kdo z této dvojice umí lépe napodobit Donalda Trumpa, nyní rozděluje scénu americké politické satiry. Volba prezidenta USA má totiž v zámoří ještě jednu – u nás neznámou – rovinu. Kdo si z této události dokáže udělat větší legraci. A internet i televize mají o materiál postaráno.

Nedávno světem médií proběhla zpráva, že se Donaldu Trumpovi nelíbí, jak jej imituje Alec Baldwin. Zatímco v Česku se nad touto skutečností nikdo nepozastavil, v samotných Spojených státech je to důležité téma. Imitace kandidátů a politická satiry k prezidentským volbám zkrátka patří. Mezi americkými komiky by se nenašel nikdo, kdo by se nechtěl do obou prezidentských kandidátů trefit. A také tak po libosti činí.

Baldwin v současnosti předvádí Donalda Trumpa v show Saturday Night Live (SNL), která své živé skeče vysílá už od sedmdesátých let a patří k základním kamenům současné americké komedie. Trump označil SNL za nudnou a nevtipnou show, která na něj útočí a společně s médii ničí volby. Republikánskému kandidátovi přitom vůbec nevadí, že ještě v loňské sezoně sám jednu epizodu této show uváděl a na nudu si rozhodně nestěžoval.

Imitace kandidátů a politická satiry k prezidentským volbám zkrátka patří.

„Tato debata bude jako třetí díl Pána prstenů: už se vlastně koukat nechci, ale co, když už jsem došel tak daleko," říká Tom Hanks v roli moderátora Chrise Wallace. Na scénu poté přichází Baldwin coby Trump a v Česku ještě ne moc známá herečka Kate McKinnonová v roli Hillary Clintonové. A začínají debatovat.

Letošní volby dávají tvůrcům pořadu ideální podklady pro vtipné scénky. Trump nadává na „Bad Hombres" z Mexika, kde se setkal s prezidentem Guacamolem a jeho dětmi Salsou a Nachos. Clintonová se naopak stále dokola pyšní úspěchem zabití Usámy bin Ladina a hraje bingo složené z Trumpových výroků. Stejně jako Baldwin, McKinnonová předvádí skvělou imitaci Clintonové a vytváří z ní po úspěchu prahnoucí ženu. Sama herečka i díky této roli získala za loňský rok cenu Emmy.

SNL: třetí debata

V SNL se politické satiře věnují celkem pravidelně a v době voleb je toto téma samozřejmě ještě úspěšnější. Před necelým rokem například zábavná show přinesla skeče reagující na primárky a debaty kolem nich. První ze série skečů zobrazovala demokratickou debatu, kde se poprvé střetla Hillary Clintonová s Berniem Sandersem (a trojici dalších nezajímavých kandidátů). Sanderse si s chutí zahrál komik Larry Sanders, známý jako tvůrce úspěšných sitkomů Seinfeld a Curb Your Enthusiasm.

SNL: demokratická debata 

Zpívající kandidáti

Prezidentskými volbami ale žije celá Amerika – tu internetovou nevyjímaje. Poslední třetí debatu si nenechal ujít ani „Weird Al" Yankovic. Tento komik/zpěvák je známý svými parodiemi slavných hitů. Jacksonovo Bad například zpíval jako Fat a hit Gangster's Paradise předělal na Amish Paradise. Yankovic celou debatu pomocí programu autotune předělal do pěvecké show nazvané „Bad Hombres, Nasty Women".

Weird Al

Možností překlopit debatu do pěvecké show ale bylo víc. Jedna z nejzajímavějších přišla už po druhé debatě, kde internetovým vtipálkům nahráli sami producenti televizní debaty. Kandidáti v ní totiž nestáli za svými stolečky, ale seděli prakticky vedle sebe, předávali si mikrofon a po pódiu dost pochodovali. Když se vypnul zvuk, musel mít divák pocit, že sleduje stand-up či podobné vystoupení.

Chytli se toho internetoví tvůrci, kteří krátký záznam lehce sestříhali a do podkresu dodali skladbu (I've Had) The Time Of My Life, známou z filmu Hříšný tanec. Ihned tak vznikl hezký duet Donalda s Hillary, kterak si vyznávají lásku.

Dirty Dancing

A protože k tomu druhá debata opravdu vybízela, vzniklo ještě jedno podobné video. Tentokrát je hlavním hrdinou pouze Trump a zpívá popěvek Mahna Mahna, který v America proslavila zábavná Muppet Show a dětské Sezame, otevři se.

Donald Trump: Mahna Mahna

Late night Donald

Pojďme ale zpět k napodobování Donalda Trumpa. Jedním z předních imitátorů republikánského kandidáta je komik Jimmy Fallon, který uvádí večerní talk show The Tonight Show. V té se s určitou pravidelností za Trumpa převléká. Jedním z jeho opakujících se skečů je telefonát dvou osob, ve kterém Fallon hraje Trumpa a volá si například s Obamou, Hillary Clintonovou nebo Putinem. Nechyběl ani moment, ve kterém si Trump sedne před zrcadlo a povídá si sám se sebou. Fallon hraje Trumpa a jeho odraz hraje samotný Trump.

Fallon u zrcadla

Donald Trump byl samozřejmě také několikrát hostem The Tonight Show. Při jeho poslední návštěvě si Jimmy Fallon neodpustil poznámku k jeho vlasům, které také patří mezi časté terče, a poprosil Trumpa, zda by ho mohl rozcuchat.

Jimmy Fallon a Trumpovy vlasy

Fallon ale není jediný z talk show moderátorů, který vymýšlí vtipné scénky s prezidentskými kandidáty. Jeho kolega Seth Meyrs z Late Night se svým týmem například připravil jiný pohled na prezidentskou debatu, kdy sestříhali odpovědi kandidátů na bizarní otázky moderátora.

Debata Setha Meyerse

Do politiků se často a s chutí trefuje také Jimmy Kimmel. Ten ve své show Jimmy Kimmel Live! pravidelně sestřihává různá vtipná videa z debat a mítinků. Jedním z jeho posledních a nejvydařenějších videí s politickou tematikou je díl jeho pravidelné série, ve které se ptá na názor malých dětí. Tentokrát s dětmi rozebírá právě prezidentskou debatu. A děti mají na všechno jasný pohled.

Jimmy Kimmel a děti

South Park na konec

Satirické pohledy na prezidentskou kampaň může uzavřít seriál South Park. Animovaná série je často satirickým komentářem aktuálního dění. I v jeho epizodách tedy dochází k volbě nového prezidenta Spojených států, i v jeho realitě kandiduje Hillary Clintonová. S ní ale kandiduje jeden z učitelů hlavních hrdinů, tedy stejně jako Trump muž mimo politiku.

Když dojde na finální debatu, pan učitel Garrison se přizná, že o politice neví absolutně nic, všem se omlouvá a myslí si, že by všichni měli volit Hillary. Ta reaguje slovy, která měla na tuto debatu připravená už od začátku a která jí poradil její tým: „Můj protikandidát je lhář a nedá se mu věřit!"

South Park

Akční letáky