Anděl Páně po jedenácti letech

Pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně vstupuje do českých kin ve čtvrtek 1. prosince.

Pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně vstupuje do českých kin ve čtvrtek 1. prosince.

Foto: Česká televize a Marlene Film Production

První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

Opravdu všechno, co provází současné uvedení Anděla Páně 2, začalo již před jedenácti lety, kdy vznikla pohádka Anděl Páně. Původně šlo o vánoční film pro Českou televizi, ovšem výsledek byl tak vydařený, že se nakonec především režisérovi Jiřímu Strachovi, debutujícímu tehdy v hraném celovečerním filmu, podařilo prosadit, aby film šel v listopadu 2005 do kin.

Ústřední role si stejně jako v prvním filmu zahráli zleva Jiří Dvořák a Ivan Trojan.Zdroj: Česká televize a Marlene Film ProductionÚstřední role si stejně jako v prvním filmu zahráli zleva Jiří Dvořák a Ivan Trojan.Autor: Česká televize a Marlene Film Production

Tam film o nespokojeném a poněkud nešikovném andělu Petronelovi a čertu Uriášovi, jeho parťákovi a věčném pokušiteli, tehdy vidělo kolem 200 tisíc diváků. Na pohádku, původně natočenou na 16 mm formát, „předělaný" pro kinodistribuci, slušný výsledek.

Následující rok jej uvedla Česká televize a pohádka Anděl Páně vytvořila rekord sledovanosti, když se na ni dívalo 2 731 000 diváků. Z titulu se stala pevná součást vánočního televizního programu a klasika rodinného filmu.

Podle anketních průzkumů patří Anděl Páně k nejoblíbenějším pohádkám spolu s Třemi oříšky pro Popelku a Pyšnou princeznou. „Mne jako tvůrce až překvapila rychlost, s níž se pohádka Anděl Páně – dnes už říkejme jedna – během deseti let stala klasikou a zabydlela se v srdcích diváků," říká režisér Jiří Strach.

Již prvního Anděla Páně zdobil jak neotřelý příběh a humor, tak skvělé herecké obsazení. Film znamenal první spolupráci pro hereckou dvojici Ivan Trojan–Jiří Dvořák, nebesa zaplnil Jiří Strach hvězdami v čele v Jiřím Bartoškou v roli Pána Boha (v dalších rolích se objevily například Klára Issová, Anna Geislerová, Veronika Žilková), lidské úlohy v pozemské dějové lince ztvárnili David Švehlík, Zuzana Kajnarová, Zuzana Stivínová nebo Josef Somr.

Pokračování, do kterého se nikomu nechtělo

O volném pokračování se mluvilo průběžně řadu let. „Chtěl jsem, aby scénář byl neprůstřelný, a jestli nebude neprůstřelný, tak žádná dvojka prostě nebude," říká režisér Jiří Strach. Možná proto trvalo jedenáct let, než se podařilo najít dobrý scénář.

Natáčení v Českém KrumlověZdroj: Česká televize a Marlene Film ProductionNatáčení v Českém KrumlověAutor: Česká televize a Marlene Film Production

Nakonec pro nový příběh Anděla Páně 2 oslovil Jiří Strach předního českého scenáristu Marka Epsteina, s nímž spolupracuje pravidelně na televizních či filmových projektech (BrainStorm, Osmy, Šťastný smolař, Vrásky z lásky). Epstein, který stejně jako režisér nesnáší „dvojky", nejprve odmítl.

„Marek pak přišel s nápadem, aby Pán Bůh poslal ty dva na zem, ale bez převleků," říká Jiří Strach. „Řekl jsem mu, že to nebude fungovat, vždyť ten vtip je právě v tom, že lidi nevědí, že je to čert a anděl. A Marek mi na to odpověděl geniální větu: Jeden den v roce to jde!"

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶