Anděl Páně po jedenácti letech

Pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně vstupuje do českých kin ve čtvrtek 1. prosince.

Pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně vstupuje do českých kin ve čtvrtek 1. prosince.

Foto: Česká televize a Marlene Film Production

První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

„Natáčením dvojky jsme se tak trochu postavili na start závodu sami se sebou. To je velký risk a odvaha, ale já bych se tam asi nepostavil, kdybych si nevěřil, že mám formu a dobře namazaný lyže v podobě scénáře. Takže k příběhu jsme od počátku přistupovali bez nějaké pýchy, ale naopak s velkým respektem," doplňuje režisér.

Natáčení volného pokračování se bránila také ústřední herecká dvojice. Ivan Trojan přiznává, že Strach oslovil Epsteina trochu jemu za zády, a když pak autor přišel s hotovým textem, nedalo se couvnout.

Ze Stracha, Trojana a Dvořáka se od dob první spolupráce na Andělu Páně stala sehraná trojka – společně natočili například válečné drama Operace Silver A, televizní krimi trilogie Ďáblova lest a Ztracená brána nebo černou komedii Osmy.

Pro úspěch pokračování Anděla Páně se stalo klíčové, zda mezi herci bude fungovat ona nepostižitelná chemie, která před více než desetiletím položila základ obliby prvního dílu. „My tři na sebe absolutně slyšíme a jsme sehraní. Moje režie spočívá v tom, že já třeba řeknu po prvním jetí, po první klapce: ,Ivane já bych chtěl…' a on řekne: ,Já vím…' A to je prostě nevídaný. Jaká je spřízněnost duší, ale i názorů na to, jak ten film má vypadat, co je vtipný, co bude bavit lidi a co baví nás. Takže ta chemie uzrála a já si myslím, že tady ve dvojce se zhodnocuje to, co jsme natrénovali," tvrdí režisér Strach.

Co zůstalo a co se změnilo…

Pro volné pokračování zůstaly klíčové hlavní postavy anděla a čerta. Pozemský příběh má novou dějovou linku. Petronel s Uriášem jsou vysláni na Zemi najít ztracené jablko poznání v předvečer svátku sv. Mikuláše, kdy probíhá nadílka. Seznámí se s chudou holčičkou Anežkou, která marně chodí po koledě jako Mikuláš – bez čerta a anděla ji nikde nechtějí. Anežka ale náhodou našla ztracené kouzelné jablíčko…

Anežku hraje Anička Čtvrtníčková, dcera herce a baviče Petra Čtvrtníčka, o které se mluví jako o největším dětském hereckém talentu současnosti.

Anička Čtvrtníčková coby filmová Anežka, v pozadí Vica KerekesZdroj: Česká televize a Marlene Film ProductionAnička Čtvrtníčková coby filmová Anežka, v pozadí Vica KerekesAutor: Česká televize a Marlene Film Production

Zůstala také nebeská linka v čele s Pánem Bohem v podání Jiřího Bartošky. Když mu lékaři v době, kdy se pokračování začalo připravovat, diagnostikovali rakovinu, modlil se věřící režisér Strach za zázrak. „Jirka je pro mě jako Pán Bůh naprosto nenahraditelný. Kdyby se cokoliv stalo, tak bych ten film netočil," přiznává Jiří Strach.

Hvězdné nebe je opět „zalidněno" slavnými svatými od Lucie Bílé v roli svaté Lucie přes Kláru Issovou, Veroniku Žilkovou, Gabrielu Osvaldovou až k další režisérově srdeční herečce Jiřině Bohdalové, která vytvořila roztomilou etudu duše přicházející do nebe.

„Jsem moc rád a těší mě, že nejen Anděl Páně 2, ale vůbec moje práce přitahuje ty nejlepší české herce. Že se na ně můžu spolehnout, opřít se o ně, že si vzájemně důvěřujeme. Při natáčení Anděla Páně 2, které bylo hodně náročné – točilo se v zimě, často v noci, střídaly se lokace –, se dala dohromady skvělá parta, a nejen herecká, ale v celém štábu. Producentky mi vytvořily vynikající podmínky, jedny z nejlepších, jaké jsem kdy na natáčení měl. Já potřebuju být obklopen parťáky, s kterými se dá film utáhnout. Je to velmi důležité a věřím tomu, že nálada při natáčení se do výsledku promítne," říká režisér Jiří Strach.

Zůstal i onen zvláštní druh humoru, který parafrázuje nebo paroduje některé biblické situace – například dialog Petronela se svatým Kryštofem po prohýřené noci: … Já jsem za Ježíškem nešel, aby nám proměnil vodu ve víno…

Nebo když Pán Bůh se zlobí na Petronela za rozlité víno s argumentem: Já jsem snad někdy něco rozlil? A Panna Maria mu oponuje: A ta potopa světa bylo jako co?

Anděl Páně 2

  • Režie: Jiří Strach
  • Scénář: Marek Epstein, Jiří Strach
  • Kamera: Martin Šec
  • Hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý
  • Kostýmy: Katarína Hollá
  • Produkce: Marlene Film Production
  • Koprodukce: Česká televize, společnosti innogy, CertiCon, All Toys, Attack, RTV: Rozhlas a televízia Slovenska
◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky