Ikonou letošních parlamentních voleb v Česku se zřejmě stane fotografie, na níž je zachycen Andrej Babiš, který v povolební euforii líbá šéfa své kampaně Marka Prchala.

Prchal, působící také jako občasný glosátor marketingového dění a spolutvůrce podcastů o mediálním a marketingovém světě, je považován spolu s Markem Hančem, majitelem agentury PR Laboratory (známé spíš jako PRLab), zaměřené na vztahy s veřejností, za hlavního strůjce Babišovy popularity v sociálních sítích, které pomohly miliardáři zejména v začátcích jeho politické kariéry.

Přestože před volbami museli tvůrci Babišovy kampaně řešit zejména krizovou komunikaci a snažit se odvést pozornost od dalších a dalších obvinění, popřípadě k nim nabídnout vlastní verzi událostí (týkalo se to například ovlivňování Finanční správy, jež údajně pomáhala likvidovat zadržovacími příkazy konkurenty Agrofertu) a o vlastních Babišových volebních tématech bylo slyšet méně, kampaň zabrala.

Babiš proto v povolební euforii "zviditelnil" Marka Prchala, působícího do té doby v pozadí, svérázným gestem zachyceným na fotografii, která se okamžitě stala virálně šířeným komentovaným memem.

"Mně tedy obvykle stačí, když klient za a svůj podpis na příkazu k úhradě napíše ´Děkuju´, ale tohle...?" poznamenal na svém Twitteru ke zmíněnému snímku marketingový specialista Vilém Rubeš, který podobně jako Prchal patří ke glosátorům a komentátorům dění v reklamním a marketingovém světě.

Jiné vtipy přirovnaly Babišův polibek k dechu Mozkomora, upozornily na to, že Prchalovu iniciativu podle nich podmínil spíš finanční příjem než vlastní politické přesvědčení a porovnaly Babišovu euforii se zklamáním lídra Strany zelených. Ta se do sněmovny nedostala a Stropnický na svou funkci rezignoval. Přestože řada komentátorů ohodnotila jeho krok jako zásadový, vtipům na svou adresu se nevyhnul.

Záplavu satirických tweetů také vyvolal fakt, že do poslanecké sněmovny opětovně prošel poslanec za ODS Marek Benda, který v ní "slouží" už od roku 1990 (tehdy se stal poslancem České národní rady, jež byla po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 transformována na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky) a nikdy v životě se profesně nevěnoval ničemu jinému.

Podobně jako při minulých volbách totiž Benda kandidoval z "nepostupového", šestého místa na pražské kandidátce ODS. A opět podobně jako při posledních volbách nakonec postoupil coby pátý díky preferenčním hlasům. Benda jich získal přes šest tisíc.

Satirickému pohledu se nevyhnulo ani protimuslimské hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie, zejména pak lídr jeho jihočeské kandidátky Miloslav Rozner.

Rozner totiž proslul předvolební debatou, v níž na otázky moderátora České televize Jakuba Železného, týkající se kulturních záměrů jeho strany, odpovídal značně nejistě a na některé otázky nedokázal dát odpověď vůbec.

Zdroj: Youtube

Voleb do poslanecké sněmovny se zúčastnilo 60,84 procenta oprávněných voličů. Vítězem je vládní hnutí ANO Andreje Babiše, které volilo téměř 30 procent voličů.

Druhá skončila ODS s víc než osmnáctiprocentním odstupem, což je nejvyšší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami v historii sněmovny. Na třetí místo dosáhli Piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře. Výrazně zabodovalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, naopak pro dosud nejsilnější vládní stranu ČSSD jsou výsledky debaklem. Pohoršili si i komunisté a lidovci. Pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátu těsně překonala ještě TOP 09 i Starostové a nezávislí (STAN). V dolní komoře tedy zasednou kandidáti devíti uskupení, což je nejvíc od vzniku samostatného Česka.