Samozřejmě, že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči... Tenhle čerstvý výrok ministra financí, vicepremiéra, šéfa hnutí ANO, mediálního magnáta, lídra v českém potravinářství, zemědělství, chemii atd. atd. Andreje Babiše je nejspíš ironickou poznámkou i suchým konstatováním reality zároveň. Především je však svědectvím o tom, jak hluboko klesla česká politická kultura, když takové vyjádření vmete Babiš s klidem do tváře koaličním partnerům, opozici i voličům – a nic se nestane.

Citovaná slova vyřkl vicepremiér v rámci aktuální diskuse o novém zákonu, jímž stát hodlá výrazně daňově podpořit spotřebu bionafty. Z toho bude vydatně profitovat právě Babiš jako pěstitel a zpracovatel řepky, jež se pro výrobu bionafty využívá.

Principiální střet zájmů

Majitel Agrofertu si zároveň neodpustil frajeřinu, když dodal, že klidně bude ve sněmovně hlasovat proti zákonu, že je mu jedno, zda ho sněmovna přijme. To je hodně laciné gesto, když „mazaný Andrej" dobře ví, že zákon prohlasují jeho poslanci spolu s většinou koalice i opozičními komunisty. A když je jasné, že jeho střet zájmů je mnohem větší a širší, doslova principiální.

Mimochodem, dnes Babišovi kritici celkem planě diskutují o tom, že je vicepremiér ve střetu zájmů kvůli bionaftě z řepky, takzvanému biopalivu první generace. A že prý Evropská unie už nabádá více podporovat biopaliva tzv. druhé generace, vyráběná například z dřevní štěpky. A hádejte, kdo je již nyní v Česku nejvlivnějším soukromým podnikatelem v lesním hospodářství? Firmy z jisté skupiny Agrofert. To bude za pár let „překvapení", že se pan Babiš (v té době už premiér nebo prezident v zemi s prezidentským systémem?) zase ocitá ve střetu zájmů...

Přitom, pokud by Babiš opravdu měl zájem svou schizofrenní politicko-byznysovou pozici aspoň trochu zkultivovat, propásl k tomu nejlepší příležitost právě teď. Ne v rámci marginálie s bionaftou. Mohl ale akceptovat návrh, aby některé důležité státní podniky přešly ze správy ministerstva financí na ministerstva oborová, většinou pod resort průmyslu a dopravy. Týkalo by se to Lesů ČR, Budvaru, ale i třeba Mera nebo Čepra. Tedy často oborů, v nichž má vicepremiér Babiš i své soukromé podnikatelské zájmy.

Tady si však už Babiš veškerou ironii odpustil. O takových zásazích do své sféry vlivu – jíž jsou tedy v jeho pojetí i všechny klíčové státní firmy – nehodlá s nikým ani náhodou diskutovat. Svým koaličním partnerům stručně vzkázal, ať si v takovém případě hledají koalici jinou. „Nechci rozbít koalici, tak asi, no," zamumlal před kamerami poslušně k Babišovu vetu ministr průmyslu za ČSSD Jan Mládek...

Předvolební slib v praxi

Tady máte, milí voliči, v praxi Babišův předvolební slib, že hodlá řídit stát jako (svou) firmu... K tomu ještě poznámka: podle informací týdeníku Dotyk se nyní na půdě Babišova ministerstva financí opět výrazně oživila myšlenka vytvoření tzv. státního Petroholdingu. Předpokladem pro uskutečnění tohoto záměru je zároveň vystrnadění polského PKN Orlen z Unipetrolu, protože Babiš chtěl a zjevně stále chce některé provozy Unipetrolu získat do portfolia svého Agrofertu. Proti tomu je současná „bouře v kanystru bionafty" skutečně jen okrajovou epizodkou.