Biskup postříká město svěcenou vodou z vrtulníku, aby je chránil před démony

2. červenec 2019 četba na 2 minuty
Kolumbijský biskup Rubén Darío Jaramillo Montoya věří, že jeho městu pomůže vrtulník a svěcená voda

Kolumbijský biskup Rubén Darío Jaramillo Montoya věří, že jeho městu pomůže vrtulník a svěcená voda

Foto: Ilustrační foto Wikimedia Commons

Kolumbijský katolický biskup dostal nápad, že si 14. července půjčí vrtulník, zaletí nad město Buenaventura, které má ve své diecézi, a postříká ho svěcenou vodou, aby je očistil od všech démonů. Vadí mu totiž, že jeho město pustoší drogy, gangy a korupce. A modlitba prý už na to nestačí.

FOTOGALERIE

Kolumbijský prezident Iván Duque Kolumbijský prezident Iván Duque Nový prezident Kolumbie Iván Duque

Dne 14. července slaví kolumbijské město Buenaventura svátek svého svatého patrona. A pro místního "duchovního pastýře", dvaapadesátiletého monsignora Rubéna Daría Jaramilla Montoyu je to příležitost, jak se nějakou novou formou postavit řádění drogových gangů a úplatkářství, které podle něj jeho město ničí. Motlitba nezabrala, tak se Montoya rozhodl zkusit plán B - půjčit si vrtulník od námořnictva a rozprášit z něj na město svěcenou vodu. Informuje o tom web Friendly Atheist s odvoláním na informace Newsweeku.

"Chceme obletět celou Buenaventuru a polít ji svěcenou vodou… abychom věděli, zda dokážeme vyhnat všechny démony, kteří ničí náš přístav," řekl Montoya místní rozhlasové stanici. "Snad tak přijde Boží požehnání a zbaví nás všeho zla, které se usadilo v našich ulicích."

Podle biskupa je třeba zbavit se ďábla, aby se do města mohl vrátit opět klid, o který přišlo v důsledku vlny zločinnosti, násilí, korupce a obchodu s drogami. Nápad s vrtulníkem by měl umožnit, aby se o této myšlence dozvědělo co nejvíc lidí. "Pro celou naši komunitu to bude velká veřejná demonstrace. Po rozlévání svěcené vody z helikoptéry uvidíme, zda špatné věci opravdu skončí a ďábel odsud opět zmizí."

Podle časopisu Newsweek spolupracuje město Buenaventura na řešení všech biskupem zmíněných problémů s humanitárními organizacemi a podařilo se mu dosáhnout řady významných zlepšení.

Před pár lety se povedlo i uzavřít mírovou dohodu kolumbijské vlády s povstalci z hnutí FARC (Revolučních ozbrojených sil Kolumbie), která v zemi ukončila půl století trvající konflikt (hnutí FARC začínalo v 60. letech jako militantní levicová opozice a postupně ovládlo až 60 procent obchodu s kolumbijským kokainem). Na druhé straně nadále trvá boj s gangy, které povstalce v obchodu s drogami nahradily.

Vyřešit problémy své země je nyní úkol pro nového prezidenta Ivána Duquea, konzervativce, který loni vyhrál prezidentské volby (první po uzavření dohody s povstalci). 

"Doufejme, že se povede lépe. Ale ať už pro to uděláte cokoli, můžete se vsadit, že katolická církev vám sebere veškeré zásluhy tím, že pokropí město z nebe nějakou umělou tekutinou," glosuje situaci v Kolumbii web Friendly Atheist.