Bolest ke smrti nepatří, říká zakladatelka českého hospicového hnutí

Foto: Jan Rasch

Trpět bolestí dnes není nutné a pokud se tak děje, chyba je na straně lékařů a medicíny, nikoliv pacienta. V rozhovoru pro magazín Dotyk to říká lékařka a zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová.

„Bolest ke smrti nepatří, ta je průvodním jevem některých – ne všech – nemocí. V dnešní době a v civilizovaném světě, v němž žijeme, už nikdo nemusí umírat za nesnesitelných bolestí. Prostředky k jejich zvládnutí jsou dostupné, a pokud je lékař nemocnému odpírá, měl by vrátit lékařský diplom a živit se něčím jiným," říká žena, která je držitelkou dvou vysokých státních vyznamenání.

Kromě jiného se zabývá i tématem „milosrdné lži", kdy lékaři a rodina před nemocným zatajují jeho skutečný zdravotní stav. „Já ji nazývám nemilosrdnou lží, protože nemocného okrádá o vzácný čas, který potřebuje ke smíření se nejen se svou konečností, ale i s lidmi a s Bohem. Pak je najednou na to už pozdě," říká. „Z ‚milosrdné lži‘ je pak těžké nějak se ctí vybruslit, proto se v ní trapně pokračuje, čas utíká a najednou je na všechno podstatné pozdě. Na poděkování, vzájemné odpuštění, rozloučení…" dodává Svatošová.

Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu Dotyk 27/2016, který vyjde ve čtvrtek večer.