Buďte pevní v názorech, ale mluvte slušně, žádá Merkelová po vraždě politika

Jaroslav Krupka | 20. 6. 2019
Angela Merkelová v prosinci 2005 jako čerstvá kancléřka
Merkelová v březnu 2015
Merkelová v listopadu 2016

"Agresivní rétorika může vést k násilným činům," varovala německá kancléřka Angela Merkelová v souvislosti s nedávnou vraždou starosty města Kassel Waltera Lübckeho. Podle agentury DPA se vyšetřovatelé zatím přiklánějí k verzi, že případ souvisí s krajně pravicovým extrémismem.

"Padnou-li všechny zábrany, může mít použití vyhrocené násilné rétoriky v diskusi i neplánované negativní důsledky. Dohadujete-li se o nějakém problému, je v pořádku být tvrdý, ale jazyk by měl zůstat zdvořilý," uvedla při besedě se studenty školy v německém městě Goslar kancléřka Angela Merkelová.

Debata se týkala vraždy pětašedesátiletého lokálního politika Waltera Lübckeho, který podporoval Merkelové imigrační politiku. Lübcke byl v neděli 2. června nalezen ve svém domě se střelnou ránou v hlavě, sebevražda byla vyloučena, protože na místě se nenašla žádná vražedná zbraň.

Německý moderátor žaluje Merkelovou: Nenazývejte satiru o Erdoganovi urážkou!
Události

Německý moderátor žaluje Merkelovou: Nenazývejte satiru o Erdoganovi urážkou!

Německá policie uvedla, že zadržela jako podezřelého pětačtyřicetiletého Stephana E, který měl se zavražděným osobní vztah. Ten je od neděle ve vazbě. Podle DPA policie pracuje s verzí, že případ souvisí s krajně pravicovým extrémismem, protože zmíněný Stephan E. byl ve své minulosti spojen s extrémně pravicovou scénou. Magazín Der Spiegel v této souvislosti zveřejnil informaci, že Stephan E. aktivně působil v rámci hesenské pobočky krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa, a navíc se před deseti lety zúčastnil v Dortmundu výpadů krajně pravicových radikálů na prvomájovou akci odborářů, za což byl odsouzen na sedm měsíců.

Německý parlament hodlá projednat Lübckeho případ příští týden na mimořádné schůzi, kam pozval i nejvyššího státního zástupce Petera Franka, který má dozor nad případem.