Obama prý chce vlastní talk show na Netflixu. Jedná se o ceně

Jaroslav Krupka | 9. 3. 2018
Barack Obama
Barack Obama
Barack Obama

Bývalý americký prezident Barack Obama je údajně v pokročilých jednáních s mezinárodní online videopůjčovnou a streamovací službou Netflix o tom, že by měl na Netflixu svou vlastní show. Podílela by se na ní i Obamova manželka Michelle. Uvedl to americký deník New York Times.

Americký placený poskytovatel filmů online Netflix vyjednává s bývalým prezidentským párem o ceně, kterou by mu zaplatil za exkluzivní obsah, dostupný pro téměř 118 milionů předplatitelů této služby po celém světě.

Manželé Obamovi v současnosti podle New York Times oba sepisují své paměti, za něž by měli obdržet honoráře v řádech desítek milionů. Ve prospěch úspěšnosti případné Obamovy televizní show svědčí také víc než 100 milionů uživatelů sociální sítě Twitter, kteří sledují jeho profil. Díky tomu se dá předpokládat, že bývalý šéf Bílého domu získá pro svůj potenciální program na Netflixu dostatečné publikum.

Obama má šest pětek jařin, rychtuje těžkó spářku. Dovalí aji Clooney
Nářečí

Obama má šest pětek jařin, rychtuje těžkó spářku. Dovalí aji Clooney

O formátu pořadu a počtu epizod se bude ještě rozhodovat. Pravděpodobně by však šlo o Obamou moderované diskuse, v nichž by se promítla témata, která bývalý americký prezident považoval za stěžejní v době, kdy vykonával svůj úřad. Šlo by například o oblast zdravotní péče, o otázku migrace nebo o hlasovací práva. Kromě toho by chtěl údajně ve svém programu prezentovat "inspirativní příběhy".

"Prezident i paní Obamová vždy věřili, že je důležité šířit povědomí o inspirativních lidech. Během svého života nejednou vyzvedli příběhy osobností, které svým úsilím tiše mění svět k lepšímu. Při zvažování svých budoucích plánů tak pokračují v hledání nových způsobů, jak pomáhat ostatním sdílet své příběhy a vyprávět o nich," uvedl poradce bývalého prezidenta Eric Schultz. Podle něj přitom Obama nechce platformu využívat ke kritice svých politických oponentů ani svého republikánského nástupce prezidenta Trumpa.

Netflix dělá první akvizici: převzal komiksové nakladatelství Millarworld
Byznys

Netflix dělá první akvizici: převzal komiksové nakladatelství Millarworld

I tak je ale myšlenka jeho vlastního programu přijímána rozporuplně, a to zejména proto, že se zmiňované hlavní body Obamovy politiky dočkaly ve Spojených státech velmi kontroverzního přijetí. Týkalo se to například jeho zdravotní reformy (zvané Obamacare), která měla zpřístupnit zdravotní péči více než 32 milionům nepojištěných Američanů. Její zrušení si vytkl Obamův nástupce Donald Trump jako jeden ze svých hlavních volebních slibů a v loňském roce se mu skutečně podařilo toho dosáhnout. Ani Obamova imigrační politika se netěšila obecné podpoře.

"Ne, ne, ne. Jestli budou Obamovi na Netflixu, tak Netflix odhlásím. Můžou ty jejich bláboly vydat na DVD, ať mají lidé možnost výběru. Ale já si Netflix neplatím proto, abych tam sledovala show tady těch dvou," uvedla na Twitteru uživatelka, která sama sebe označuje jako TrumpGirlFierce (Trumpova urputná holka).

Přesto je ale mezi streamovacími službami o Obamovu show zájem. Podle New York Times vyjádřili zájem diskutovat s bývalým americkým prezidentem o možnosti vlastního programu i vedoucí pracovníci dalších společností provozujících vlastní streamovací služby, včetně firem Apple a Amazon.

Jak si Netflix zvedal (a zdolával) laťku
Publicistika

Jak si Netflix zvedal (a zdolával) laťku

Obamovi navíc není prostředí Netflixu cizí, protože se zde letos v lednu objevil v jednom z dílů nové show slavného moderátora nočních diskusních pořadů Davida Lettermana "Můj příští host nepotřebuje představit" (dalšími hosty této show byli například herec George Clooney nebo americký rapper Jay-Z). Jak uvedl britský deník The Guardian, Letterman se sice občas snažil Obamu lehce "grilovat", ale celkově byl k němu až příliš zdvořilý a suchopárný.

Netflix v posledních letech stále rozšiřuje svou expanzi a bývá považován za "zabijáka klasické televize". V 90. letech začal jako služba nabízející objednávky filmů přes internet a pokračoval streamováním videa. Postupem času se však stal tím, kdo filmové trendy nejen sleduje, ale dokáže je i určovat. Nejen tím, jak sílil jeho vliv, ale i prostřednictvím vlastní tvorby.

Netflix bojuje, aby mu zůstaly filmy od Disneyho, ten chce ale vlastní službu
Byznys

Netflix bojuje, aby mu zůstaly filmy od Disneyho, ten chce ale vlastní službu

Loni v srpnu pak koupil zanezveřejněnou částku komiksové nakladatelství Millarworld, které má na kontě hity jako Kick-Ass nebo Kingsman, a přislíbil natočit řadu filmů, seriálů i dětských pořadů, v nichž se objeví populární postavy tohoto nakladatelství. "Je to logický krok, protože se Netflix pokouší vytvořit vlastní díla a nikoli pouze platit za cizí filmy a seriály," vysvětlil nečekaný krok Todd Spangler z magazínu Variety.

Spuštění politického pořadu moderovaného bývalým americkým prezidentem pak je zřejmě jen dalším krokem na cestě, jak z Netflixu udělat co nejvýznamnějšího hráče na mezinárodní mediální scéně.

Tagy Apple Barack Obama David Letterman Donald Trump film George Clooney Netflix Patient Protection and Affordable Care Act televizní show The New York Times