Brexit

Část mě umírá, ale nemůžu zůstat: Občané EU opouštějí Británii

24. srpen 2017 četba na 6 minut
Ilustrační snímek. Britka protestuje proti odchodu země z EU na Trafalgar Square. 28. červen 2016

Ilustrační snímek. Britka protestuje proti odchodu země z EU na Trafalgar Square. 28. červen 2016

Foto: melis / Shutterstock.com

Pocity zrazení a zmatku po letech strávených ve Velké Británii. Mnoho občanů Evropské unie opouští zemi před brexitem. A někteří Britové se také chystají pryč. 

Jsou to lékaři, akademičtí pracovníci, majitelé malých podniků nebo ženy na mateřské, stejně jako účetní, důchodci a IT konzultanti. Do Británie přišli z Německa, Řecka, Nizozemska, Finska, Norska nebo Francie, někteří před několika lety, jiní o deset let dříve. Teď odcházejí.

Jejich rozhodnutí jsou motivována několika emocemi - frustrací, smutkem, hněvem - a pragmatismem. Většinou je spojuje přesvědčení, že z různých důvodů bude nyní jejich rodina na evropském kontinentu lépe zajištěna než v Británii. 

"Náborová agentura mi řekla, že je děsí počet žádostí, které nyní dostávají od profesionálů z EU, kteří pracují ve Velké Británii," řekl pro deník Guardian Alexandros, vysokoškolský výzkumník v oblasti zdravotnictví z Řecka, který se přestěhoval do Frankfurtu se svou německou manželkou Heidi a dvěma malými dětmi. "Je těžké přehánět, jak jsme smutní, rozčilení a zklamaní. Přišli jsme jako teenageři díky svobodnému pohybu. Zde jsme studovali, poznali jsme se zde, strávili jsme tady celý dospělý život. Nikdy by mne nenapadlo, že odjedeme. Byl to náš domov. "

Podle britského Úřadu pro národní statistiku v roce 2016 opustilo Spojené království 117 tisíc občanů EU, to je šestatřicetiprocentní nárůst oproti předešlému roku. Nedávná zpráva společnosti Deloitte ukázala, že 47 procent vysoce kvalifikovaných pracovníků z EU zvažuje opustit zemi. 

Alexandros a Heidi našli nové zaměstnání během několika dnů po zveřejnění svých životopisů online. Po životě v Británii oba postoupí na vedoucí pozici v přední německé zdravotní společnosti, a dostanou více než dvojnásobek svých platů ve Velké Británii. Jejich rozhodnutí bylo jednodušší díky skutečnosti, že sotva 24 hodin po referendu o brexitu jim kdosi vhodil kameny do okna a že jejich šestiletá dcera se vrátila domů v slzách poté, co jí na hřišti spolužačka řekla, že brzy bude muset "jít domů".

"Cítím se zrazený," tvrdí Alexandros. "Tvrdě tu pracuješ, děláš šestnáctihodinové nemocniční směny, a takhle se s tebou zachází. Máte pocit, že nejste ohodnoceni, že pro Velkou Británii nejste dost dobří. Rozbíjí mi to srdce, ale chci jen jít pryč. Ať se stane cokoli, nezůstaneme. "

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky