Část mě umírá, ale nemůžu zůstat: Občané EU opouštějí Británii

Ilustrační snímek. Britka protestuje proti odchodu země z EU na Trafalgar Square. 28. červen 2016

Ilustrační snímek. Britka protestuje proti odchodu země z EU na Trafalgar Square. 28. červen 2016

Foto: melis / Shutterstock.com

Pocity zrazení a zmatku po letech strávených ve Velké Británii. Mnoho občanů Evropské unie opouští zemi před brexitem. A někteří Britové se také chystají pryč. 

Jsou to lékaři, akademičtí pracovníci, majitelé malých podniků nebo ženy na mateřské, stejně jako účetní, důchodci a IT konzultanti. Do Británie přišli z Německa, Řecka, Nizozemska, Finska, Norska nebo Francie, někteří před několika lety, jiní o deset let dříve. Teď odcházejí.

Koblihy vládnou světu i zatmění Slunce

Zatmění Slunce zúročily ve svém marketingu desítky amerických značek

Jejich rozhodnutí jsou motivována několika emocemi - frustrací, smutkem, hněvem - a pragmatismem. Většinou je spojuje přesvědčení, že z různých důvodů bude nyní jejich rodina na evropském kontinentu lépe zajištěna než v Británii. 

"Náborová agentura mi řekla, že je děsí počet žádostí, které nyní dostávají od profesionálů z EU, kteří pracují ve Velké Británii," řekl pro deník Guardian Alexandros, vysokoškolský výzkumník v oblasti zdravotnictví z Řecka, který se přestěhoval do Frankfurtu se svou německou manželkou Heidi a dvěma malými dětmi. "Je těžké přehánět, jak jsme smutní, rozčilení a zklamaní. Přišli jsme jako teenageři díky svobodnému pohybu. Zde jsme studovali, poznali jsme se zde, strávili jsme tady celý dospělý život. Nikdy by mne nenapadlo, že odjedeme. Byl to náš domov. "

Podle britského Úřadu pro národní statistiku v roce 2016 opustilo Spojené království 117 tisíc občanů EU, to je šestatřicetiprocentní nárůst oproti předešlému roku. Nedávná zpráva společnosti Deloitte ukázala, že 47 procent vysoce kvalifikovaných pracovníků z EU zvažuje opustit zemi. 

Alexandros a Heidi našli nové zaměstnání během několika dnů po zveřejnění svých životopisů online. Po životě v Británii oba postoupí na vedoucí pozici v přední německé zdravotní společnosti, a dostanou více než dvojnásobek svých platů ve Velké Británii. Jejich rozhodnutí bylo jednodušší díky skutečnosti, že sotva 24 hodin po referendu o brexitu jim kdosi vhodil kameny do okna a že jejich šestiletá dcera se vrátila domů v slzách poté, co jí na hřišti spolužačka řekla, že brzy bude muset "jít domů".

Zakladatel Flixbusu André Schwämmlein

Radši více místa, než mizerná káva, říká ke konkurenci zakladatel FlixBusu

"Cítím se zrazený," tvrdí Alexandros. "Tvrdě tu pracuješ, děláš šestnáctihodinové nemocniční směny, a takhle se s tebou zachází. Máte pocit, že nejste ohodnoceni, že pro Velkou Británii nejste dost dobří. Rozbíjí mi to srdce, ale chci jen jít pryč. Ať se stane cokoli, nezůstaneme. "

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶