Česká televize má problém: Kdo vymyslel Dabing Street?

Natáčení seriálu Dabing Street

Natáčení seriálu Dabing Street

Foto: Česká televize

Česká televize chystá na příští rok očekávaný seriálový hit Dabing Street z prostředí dabingového studia, v němž se potkáme s mnoha hvězdami českého divadelního i filmového světa. Seriál ale možná čeká reklama, o kterou televize dvakrát stát nebude. Americký scenárista Steven Adamson se jí totiž ozval s tím, že seriál porušuje jeho autorská práva.

Steven Adamson žil před několika lety v Praze, nyní působí v Paříži a Los Angeles. A tvrdí, že seriál, který vzniká v České televizi pod taktovkou režiséra Petra Zelenky, se až příliš podobá jeho práci.

"V roce 2010 jsem tehdejším představitelům vývoje původní tvorby televize Nova formálně nabídl sitcom Leading Man, který podle mého názoru Dabing Street nápadně připomíná," uvedl pro Deník Steven Adamson. Věc hodlá v krajním případě řešit i soudně.

Česká televize, s níž Adamson v tuto chvíli vede čilou konverzaci prostřednictvím svého právníka, však jakékoli nařčení popírá.

"Nároky Stevena Adamsona Česká televize odmítla jako neodůvodněné," odpověděla Deníku mluvčí veřejnoprávní stanice Karolína Blinková. Jediným autorem seriálu je podle ní jeho režisér Petr Zelenka. "Předlohou Dabing Street je stejnojmenná hra, kterou Petr Zelenka napsal pro Dejvické divadlo, a která měla premiéru 1. prosince 2012. S námětem amerického scenáristy Stevena Adamsona má seriál společné pouze prostředí dabingu," dodala Blinková.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák: Příští Pan Tau bude asi Němec

Totéž, akorát právně mnohem košatějším jazykem pak Česká televize odpověděla také scenáristovi. Adamson se však se situací nechce smířit. "V každé zemi je to podobné. Inspirace cizími náměty jsou běžné a scenáristé většinou mlčí, protože kdyby se ozvali, nikdy již o žádnou práci nezavadí. Mně už ale tady o nic nejde," naznačuje možnou právní bitvu scenárista.

Američan odkrývá trumfy

Výsledek případného soudního sporu přitom není nijak zřejmý, Adamson má totiž v rukách několik trumfů. Předně svůj projekt formálně představil již v roce 2010. Konečný scénář pilotního dílu k seriálu pak odevzdal podle údajů, které má Deník k dispozici, šéfům televize Nova v dubnu 2011. Tedy rok a půl před premiérou zmíněné Zelenkovy hry.

Možná si říkáte, proč se zde neustále opakují názvy obou největších tuzemských televizních stanic, tedy Novy a České televize. Právě zde je příběh asi vůbec nejzajímavější. Adamson totiž tehdy jednal s Janem Maxou, který v té době vedl vývoj ve společnosti Media Pro Pictures, vyvíjející seriály pro Novu.

Jan Maxa si údajně psal s Adamsonem o projektu i o smlouvě dlouhé měsíce a měli i několik schůzek. Nakonec to byl právě Maxa, který od Adamsona scénář přijal. A také on autorovi po několika dnech oznámil, že Nova seriál vyrábět nebude. "Naplnily se obavy, které jsme měli… Jde o příliš výlučné prostředí, příliš netradiční pro sitkom, alespoň pro televizi Nova," uvedl v zamítacím emailu Maxa.

Není jisté, zda již v té době Maxa věděl, že přejde z Novy ke konkurenční České televizi na podobný post. Každopádně právě k tomu později došlo.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶