Steven Adamson žil před několika lety v Praze, nyní působí v Paříži a Los Angeles. A tvrdí, že seriál, který vzniká v České televizi pod taktovkou režiséra Petra Zelenky, se až příliš podobá jeho práci.

"V roce 2010 jsem tehdejším představitelům vývoje původní tvorby televize Nova formálně nabídl sitcom Leading Man, který podle mého názoru Dabing Street nápadně připomíná," uvedl pro Deník Steven Adamson. Věc hodlá v krajním případě řešit i soudně.

Česká televize, s níž Adamson v tuto chvíli vede čilou konverzaci prostřednictvím svého právníka, však jakékoli nařčení popírá.

"Nároky Stevena Adamsona Česká televize odmítla jako neodůvodněné," odpověděla Deníku mluvčí veřejnoprávní stanice Karolína Blinková. Jediným autorem seriálu je podle ní jeho režisér Petr Zelenka. "Předlohou Dabing Street je stejnojmenná hra, kterou Petr Zelenka napsal pro Dejvické divadlo, a která měla premiéru 1. prosince 2012. S námětem amerického scenáristy Stevena Adamsona má seriál společné pouze prostředí dabingu," dodala Blinková.

Totéž, akorát právně mnohem košatějším jazykem pak Česká televize odpověděla také scenáristovi. Adamson se však se situací nechce smířit. "V každé zemi je to podobné. Inspirace cizími náměty jsou běžné a scenáristé většinou mlčí, protože kdyby se ozvali, nikdy již o žádnou práci nezavadí. Mně už ale tady o nic nejde," naznačuje možnou právní bitvu scenárista.

Američan odkrývá trumfy

Výsledek případného soudního sporu přitom není nijak zřejmý, Adamson má totiž v rukách několik trumfů. Předně svůj projekt formálně představil již v roce 2010. Konečný scénář pilotního dílu k seriálu pak odevzdal podle údajů, které má Deník k dispozici, šéfům televize Nova v dubnu 2011. Tedy rok a půl před premiérou zmíněné Zelenkovy hry.

Možná si říkáte, proč se zde neustále opakují názvy obou největších tuzemských televizních stanic, tedy Novy a České televize. Právě zde je příběh asi vůbec nejzajímavější. Adamson totiž tehdy jednal s Janem Maxou, který v té době vedl vývoj ve společnosti Media Pro Pictures, vyvíjející seriály pro Novu.

Jan Maxa si údajně psal s Adamsonem o projektu i o smlouvě dlouhé měsíce a měli i několik schůzek. Nakonec to byl právě Maxa, který od Adamsona scénář přijal. A také on autorovi po několika dnech oznámil, že Nova seriál vyrábět nebude. "Naplnily se obavy, které jsme měli... Jde o příliš výlučné prostředí, příliš netradiční pro sitkom, alespoň pro televizi Nova," uvedl v zamítacím emailu Maxa.

Není jisté, zda již v té době Maxa věděl, že přejde z Novy ke konkurenční České televizi na podobný post. Každopádně právě k tomu později došlo.

"Ve smlouvě bylo dvanáctiměsíční okno na to, že televize uplatní možnost seriál natoči s tím, že pokud k tomu nedojde, vracejí se všechna práva zase mně," uvedl Adamson. "Já jsem potom odjel zpět do Paříže a Leading Mana hodil za hlavu," dodal.

Letos se však Američan dozvěděl, že Česká televize, se kterou nikdy neměl nic do činění, chystá seriál z dabingového prostředí. A nejspíš shodou náhod a okolností se na něm z pozice šéfa vývoje podílí právě Jan Maxa. "To mě šokovalo, začal jsem pátrat a zjistil, že u vás v Deníku jste o tom psali již v únoru 2014. Za Českou televizi tam mluví jen Jan Maxa," ukazuje Adamson článek na webu Denik.cz nazvaný "Dabing Street: Česká televize chystá sitcom podle komedie roku 2013", který byl publikován 7. února 2014.

“Hned jsem se spojil se svým pražským právníkem a napsali jsme řediteli České televize Petru Dvořákovi. Od té doby si můj zástupce vyměňuje emaily s právním oddělením stanice, měli jsme i jednu schůzku, které se zúčastnil i Jan Maxa,” prozrazuje Adamson.

Česká televize odmítá veškerá pochybení a neustále opakuje, že seriál je výlučným dílem Petra Zelenky. "Připustit porušení práv třetí osoby pouze na základě využití stejného prostředí by patrně znamenalo zánik celých žánrů," napsala například v jednom z vyjádření televize scenáristovu právníkovi. To však jde jednak proti dřívějšímu tvrzení Jana Maxy z odmítacího emailu z roku 2011, navíc je mezi oběma díly více spojovacích bodů (například hlavní postavy obou děl se podle dostupných údajů jmenují Pavel, obě díla komicky pracují s motivem dabingu pornofilmů).

Žaloba může uspět, tvrdí právník

Oslovený odborník na autorské právo se domnívá, že v obecné rovině není důvod, proč by autor s případnou žalobou nemohl uspět. "Bude muset prokázat, že námět skutečně vytvořil první on, že práva k tomuto námětu nadále vykonává (tedy, že je například v mezidobí od něj výhradně nevykoupila třetí osoba) a konečně, že prvky námětu, které mu byly údajně ´odcizeny´, požívají samy o sobě autorskoprávní ochrany," vysvětluje Ivan David z advokátní kanceláře KMVS. "Obecně je autorským právem nechráněný takzvaný holý námět, tedy námět natolik obecný, že neobsahuje vůbec žádné jedinečné prvky," dodává.

Co Adamson po televizi požaduje? Podle právního zástupce to jsou tři věci: důstojné finanční vyrovnání, uvedení v titulcích seriálu a podíl na budoucích prodejích sitcomu.

Podle Davida by byl případný soud v místních podmínkách ojedinělý, proto je také těžké odhadnout, jak by dopadl. "Není mi známo, že by takový spor kdy rozhodoval český soud. Pokud takové spory v minulosti vznikaly, byly vyřešeny mimosoudně, tedy dohodou," tvrdí právník. "Nevíme proto, jak by se soud k takové otázce postavil, nehledě na to, že zde mimořádně záleží na konkrétních okolnostech každého případu,” uzavírá David.