Česká televize má problém: Kdo vymyslel Dabing Street?

Natáčení seriálu Dabing Street

Natáčení seriálu Dabing Street

Foto: Česká televize

Česká televize chystá na příští rok očekávaný seriálový hit Dabing Street z prostředí dabingového studia, v němž se potkáme s mnoha hvězdami českého divadelního i filmového světa. Seriál ale možná čeká reklama, o kterou televize dvakrát stát nebude. Americký scenárista Steven Adamson se jí totiž ozval s tím, že seriál porušuje jeho autorská práva.

"Ve smlouvě bylo dvanáctiměsíční okno na to, že televize uplatní možnost seriál natoči s tím, že pokud k tomu nedojde, vracejí se všechna práva zase mně," uvedl Adamson. "Já jsem potom odjel zpět do Paříže a Leading Mana hodil za hlavu," dodal.

Letos se však Američan dozvěděl, že Česká televize, se kterou nikdy neměl nic do činění, chystá seriál z dabingového prostředí. A nejspíš shodou náhod a okolností se na něm z pozice šéfa vývoje podílí právě Jan Maxa. "To mě šokovalo, začal jsem pátrat a zjistil, že u vás v Deníku jste o tom psali již v únoru 2014. Za Českou televizi tam mluví jen Jan Maxa," ukazuje Adamson článek na webu Denik.cz nazvaný "Dabing Street: Česká televize chystá sitcom podle komedie roku 2013", který byl publikován 7. února 2014.

Petr Zelenka.

Dabing Street: Česká televize chystá sitcom podle komedie roku 2013

“Hned jsem se spojil se svým pražským právníkem a napsali jsme řediteli České televize Petru Dvořákovi. Od té doby si můj zástupce vyměňuje emaily s právním oddělením stanice, měli jsme i jednu schůzku, které se zúčastnil i Jan Maxa,” prozrazuje Adamson.

Česká televize odmítá veškerá pochybení a neustále opakuje, že seriál je výlučným dílem Petra Zelenky. "Připustit porušení práv třetí osoby pouze na základě využití stejného prostředí by patrně znamenalo zánik celých žánrů," napsala například v jednom z vyjádření televize scenáristovu právníkovi. To však jde jednak proti dřívějšímu tvrzení Jana Maxy z odmítacího emailu z roku 2011, navíc je mezi oběma díly více spojovacích bodů (například hlavní postavy obou děl se podle dostupných údajů jmenují Pavel, obě díla komicky pracují s motivem dabingu pornofilmů).

Žaloba může uspět, tvrdí právník

Oslovený odborník na autorské právo se domnívá, že v obecné rovině není důvod, proč by autor s případnou žalobou nemohl uspět. "Bude muset prokázat, že námět skutečně vytvořil první on, že práva k tomuto námětu nadále vykonává (tedy, že je například v mezidobí od něj výhradně nevykoupila třetí osoba) a konečně, že prvky námětu, které mu byly údajně ´odcizeny´, požívají samy o sobě autorskoprávní ochrany," vysvětluje Ivan David z advokátní kanceláře KMVS. "Obecně je autorským právem nechráněný takzvaný holý námět, tedy námět natolik obecný, že neobsahuje vůbec žádné jedinečné prvky," dodává.

Co Adamson po televizi požaduje? Podle právního zástupce to jsou tři věci: důstojné finanční vyrovnání, uvedení v titulcích seriálu a podíl na budoucích prodejích sitcomu.

Milan Fridrich

Milan Fridrich: Televize je rodinný krb, to mobil ani tablet nenahradí

Podle Davida by byl případný soud v místních podmínkách ojedinělý, proto je také těžké odhadnout, jak by dopadl. "Není mi známo, že by takový spor kdy rozhodoval český soud. Pokud takové spory v minulosti vznikaly, byly vyřešeny mimosoudně, tedy dohodou," tvrdí právník. "Nevíme proto, jak by se soud k takové otázce postavil, nehledě na to, že zde mimořádně záleží na konkrétních okolnostech každého případu,” uzavírá David.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶