V archivu je 16 záznamů, z toho 12krát byl problém u českých vajec, čtyřikrát u polských. Jde o staré prohřešky, které potravinářští inspektoři odhalili v letech 2012 a 2013. Na vajíčkách v obchodech jim vadily poškozené a špinavé skořápky. V jednom případě byla na povrchu plíseň a trus, navíc teplota při skladování neodpovídala doporučení výrobce. Závady našla inspekce v Bille, Globusu a v Jednotě.

Teď se ovšem máme mít na pozoru v Kauflandech a Albertech. Hlavně tyto řetězce prý prodávají vejce z Polska za dumpingové ceny. Ty sice neohrožují na zdraví zákazníky, ale vadí tuzemským chovatelům. Proto nás před polskými vejci varuje lidovecký ministr zemědělců Marian Jurečka.

Autor: Dotyk

„Kupovat česká vejce i další české potraviny se vyplatí. Každý tak navíc podpoří i naše zemědělství a potravinářství,“ přesvědčuje Jurečka. Levnější polská vajíčka stále více konkurují těm českým. Těžko mluvit o lepší či horší kvalitě, a tak se vede papírová a razítková válka. Čím víc razítek, tím větší bezpečnost!


Těžko mluvit o lepší či horší kvalitě polských a českých vajec, a tak se vede razítková válka.


Státní správa na přání velkovýrobní lobby komplikuje dovoz zahraničních vajec. Obchodníci musí příjezd zásilky hlásit den předem. Veterináři spolu s celníky chytají kamiony, aby přibrzdili rostoucí import. Hledají nenahlášená a neoznačená vejíčka. Na taková se pohlíží jako na nebezpečná a nesmí na trh.

Takhle se třeba v červnu podařilo vrátit do Polska 160 tisíc neoznačených vajec. OK, značit se má. To ale ještě neznamená, že ministr má vyvolávat paniku, aby se veřejnost děsila polských vajec.

Ministr, nebo lobbista?

Vejce z Polska logicky vadí Agrofertu vicepremiéra Andreje Babiše. Jeho farmy za rok vyprodukují 265 milionů vajíček, tedy víc než pětinu z celkové snášky v tuzemských velkochovech.

Navíc tu máme domácí vajíčka. Češi si na ně potrpí – na celostátní produkci vajec se slípky ze dvorků podílejí 43 procenty. K tomu všemu sem zahraniční řetězce tahají laciná vejce z Polska a zdejším drůbežářům kazí kšefty, sděluje nám trochu kulantněji Jurečka.

Je ještě ministr, nebo spíš lobbista? Nic proti tomu, ať české spotřebitele klidně přesvědčuje, aby kupovali potraviny vyrobené doma před těmi z dovozu. Chce to ale přesvědčivé argumenty. Jurečka však svolal novináře a při opěvování kontrolovaných českých vajec mu notoval náměstek Jiří Šír, který je na agrárním ministerstvu za hnutí ANO.

„Na pulty obchodů míří stále větší množství vajec ze zahraničí. Tuzemští výrobci jen těžko konkurují cenám dovezených vajec, která se prodávají pod výrobními náklady,“ tvrdí Jurečkův úřad. Podle náměstka Šíra, jak ho citovala ČTK, se náklady na produkci jednoho vejce pohybují mezi 1,50 až 1,70 koruny. Nyní se prý prodávají za 1,20 koruny.

Autor: Dotyk

„Máme indikace, že dovozová vejce se na český trh vozí ještě za nižší ceny, okolo 80 haléřů na kus,“ vyčíslil Šír. Za loňský rok se k nám dovezlo kolem 800 milionů vajec, informovalo ministerstvo.

Oficiální statistika zahraničního obchodu ale nabízí jiná čísla. Podle ČSÚ dosáhl loňský dovoz 413 milionů slepičích vajec. Vozily se za průměrnou cenu 1,60 koruny za kus, z Polska za 1,55 koruny. Letos během ledna až května (aktuálnější data zatím nejsou) se průměrná dovozní cena snížila na 1,35 koruny. Vejce z Polska sem přicházela v průměru za 1,29 koruny.

Padesátník na vejci

Nejjistější tedy bude sáhnout v obchodech po platu vajec nebo krabičce s nápisem Česká vejce CZ. Snad budou česká, když jsou od Agrofertu. Jeho společnost Česká vejce CZ funguje pro společný odbyt vajec, která po celé republice snášejí slepice v Babišových halách.

Firmě se daří. Vloni prodávala vejce do obchodů v průměru po dvou korunách za kus a plán odbytu splnila na 102,45 procenta, pochválila se ve výroční zprávě. Na jednom vejci tedy vydělala padesátník nebo aspoň třicetník, když náklady jsou podle náměstka za ANO mezi 1,50 až 1,70 koruny. To by šlo.

Letos chce Babišova vaječná odbytovka prodat ještě víc. Má to však háček. „Opět se začínají projevovat dovozy levných vajec, zejména z Polska. Předpokládá se, že po Velikonocích nastane velký nadbytek vajec a bude jen na nás, jak se nám podaří vejce umístit do tržní sítě,“ napsal do výroční zprávy předseda představenstva firmy Česká vejce CZ Jindřich Macháček.