Špinavý Rolls. Zakladatel slavné značky měl od mládí zálibu v motorech

socha Charlese Rollse v Monmouthu

socha Charlese Rollse v Monmouthu

Foto: volné dílo

Kdysi dávno se kdesi za horami, řekami, ba i za kouskem moře setkal gentleman z dobré rodiny s mužem, který se musel životem tvrdě protloukat. Zní vám to jako pohádka, která nás opět poučí, že chudoba cti netratí? Inu, skoro pohádkový příběh to je. Tím mladým mužem byl Charles Rolls, tím druhým Henry Royce. Toto je příběh prvního z nich. Průkopník automobilismu, letectví a spoluzakladatel slavné značky se nedožil ani Kristových let, ale stihl toho dost.  

Na úsvitu letectví
Už dříve se Charles Rolls živě zajímal o motorová letadla těžší vzduchu. Tehdy se ještě marně snažil přimět Royce ke stavbě leteckého motoru. (Později je firma začala vyrábět, a letecké motory, jakkoli jsou spojeny se slávou i s krizí značky, se staly páteří její produkce a jsou jí dodnes. Agregáty Rolls-Royce výrazně přispěly k rozvoji britského letectví. Motory Rolls-Royce Merlin například poháněly stíhačky Spitfire, které podstatně zasáhly do vývoje 2. světové války.) 

V roce 1909 Rolls koupil jeden ze šesti letounů Wright Flyer postavených firmou Short Brothers pod licencí Wright Brothers. Rolls s Flyerem vzletěl více než dvěstěkrát. Když slavní bratři Wrightové navštívili na jaře 1909 Británii, byl Rolls jejich oficiálním hostitelem za Královský aeroklub.

Už v létě téhož roku byla však Británie v pozici toho, kdo se měl shýbnout pro hozenou rukavici. Alespoň co se letecké prestiže týče. Britský deník Daily Mail vypsal odměnu tisíc liber za přelet kanálu La Manche letounem těžším než vzduch. A o ni se utkali dva Francouzi. Hubert Latham si kvůli poruše motoru připsal historické prvenství v přistání na vodu, když jeho pokus skončil devět kilometrů před doverskými útesy. To bylo 19. července. Louisi Blériotovi se o šest dní později už přelet podařil. Při přistání na louce v Doveru sice zničil podvozek a ulomil vrtuli, ale nezranil se (sádru na noze už měl před startem!) a výkon byl uznán.

portrét císaře Františka Josefa I. v roce 1865

František Josef I.: V zajetí podivné poruchy

V gentlemansky soupeřivé atmosféře si Charles Rolls snadno získal britské patrioty příslibem, že přeletí Anglický kanál (anglické pojmenování průlivu) bez mezipřistání v opačném směru a zpět. Dne 2. června 1910 v 18.30 Rolls na Flyeru odstartoval z letiště Swingate v Doveru. Bylo skoro ideální počasí. Nad francouzským pobřežím stroj otočil v 19.15 a ve 20 hodin na znamení triumfu obkroužil doverský hrad a přistál.

Přelet sledovalo víc než tři tisíce lidí, kteří pak svého hrdinu nesli do města na ramenou. Rolls za svůj „double“ přelet a zároveň první přelet kanálu směrem na východ dostal Zlatou medaili Královského aeroklubu a zapsal se do historie letectví. Veřejnost, která do té doby viděla v létání jen sport či nebezpečného koníčka aristokratů, si uvědomila možnosti aviatiky. „Británie už nadále není ostrovem,“ psal v Daily Mail jeho vydavatel Lord Northcliffe.

Gentleman umírá v sedě
Měsíc po přeletu Anglického kanálu si Rolls nechal na svůj Wright dodatečně instalovat řiditelnou ocasní plochu. „Výškovku“  na míru vyrobenou ve Francii na letadlo namontovali 10. července. O dva dny později vzlétl Charles Rolls k letové ukázce z letiště Hengistbury v Bournemouthu v rámci Mezinárodního aviatického mítinku. Vál poměrně silný vítr a během letu se ocasní plocha odlomila a letoun se zřítil. Aviatik si při pádu prorazil lebku a havárii nepřežil.

Niccolo Paganini

Niccolò Paganini: Génius, nebo monstrum?

Charles Rolls tak 12. července 1910 dosáhl dalšího, tentokrát smutného prvenství – stal se prvním Britem, který zahynul při havárii poháněného letounu, i první obětí tohoto druhu ve Velké Británii vůbec. V historii letadel těžších vzduchu byl jedenáctým letcem, kterého pionýrská cesta stála život.

Dobrodruh, průmyslový vizionář, průkopník létání a motorismu Charles Stewart Rolls má v Británii několik pomníků. Jeho socha v Doveru se dívá přes Anglický kanál, jako by hleděla do budoucnosti techniky. Rolls byl pohřben k předkům své rodiny, jeho hrob leží v zahradě kostela poblíž sídla Llangattocků v Monmouthu. Na náhrobku jsou slova z Matoušova evangelia: „Blaze těm, kdo mají čisté srdce, neboť oni uzří Boha.“

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky