Po českých doktorech je velká sháňka, v tuzemských nemocnicích jich podle České lékařské komory chybí zhruba šest stovek. Špitály se je tak stále častěji snaží ulovit už během studií na lékařských fakultách. A nabízejí jim celkem velkorysá stipendia, pokud po promoci zamíří zrovna k nim.

Činí tak více než třetina nemocnic v krajích, vyplývá z ankety regionálních redakcí Deníku.

Konkrétně z 85 zdravotnických zařízení, která na dotazy odpověděla, jich 37 stipendia poskytuje. A dalších devět to plánuje či alespoň zvažuje.

I sedm tisíc měsíčně

Nejčastěji si adepti lékařského povolání mohou při studiu přilepšit v předposledních a posledních ročnících studia. Částky posílané nemocnicemi se pohybují od 2,5 tisíce korun měsíčně po sedm tisíc.

„Medikům je doporučeno vyplácet stipendia ve výši pět tisíc," říká například Jiří Kokoška, mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, který zastřešuje šest nemocnic. „Skutečná výše může být nižší nebo klidně i vyšší dle rozhodnutí vedení na základě toho, jak nemocnice daného medika potřebuje a jaké podmínky nástupu s ním domluví."

Celkové částky, které studenti získají, tak často přesahují stotisícovou hranici.

Čtyři roky „roboty"

Výplata peněz má jednu zásadní podmínku: budoucí lékaři se musejí „upsat", že v nemocnici stráví po promoci několik let. Nejčastěji tři až čtyři.

Jak se daří studenty získávat? Mezi nejúspěšnější „náboráře" patří nemocnice na Ústecku. Do nich nastoupilo už 110 lékařů, kteří předtím během studia dostávali peníze od nadačního fondu zastřešující společnosti Krajská zdravotní.

Ten ostatně patří k nejštědřejším v republice: studenti od něj mohou získat na stipendiu celkem až 157,5 tisíce korun.

Ostatní nemocnice zatím tak vysoká čísla získaných studentů nevykazují. Většinou se jim podařilo „ulovit" dva až tři mediky. Je ale nutné poznamenat, že velká část zdravotnických zařízení začala stipendia poskytovat teprve v nedávné době.

Získat čerstvé absolventy je totiž čím dál náročnější, často se nechají nalákat na nabídku ze zahraničí. Česká lékařská komora spočítala, že do ciziny odešlo už 559 doktorů, z toho 360 hned po promoci.

Nejen pro mediky

V nemocnicích v regionech přitom nechybí jen lékaři, často se nedostávají i farmaceuti, zdravotní sestry či asistenti.

I ti tak mohou dosáhnout na stipendia – nicméně už o tisícikoruny měsíčně nižší.

Například českokrumlovská nemocnice láká studentky oboru všeobecná zdravotní sestra na čtyři tisíce korun měsíčně, budoucím zdravotním asistentům platí dva tisíce.

A co byt, doktore?

A pokud se čerstvým absolventům nepodařilo dosáhnout na peníze během studia, mají šanci na slušnou částku i po promoci.

Řada zdravotnických zařízení nabízí takzvané náborové příspěvky. Třeba v nemocnicích Karlovarského kraje jde až o 150 tisíc korun u doktorů a až 50 tisíc u dalších profesí.

Jako další benefity nabízejí špitály také pomoc při získání bytu ve městě či místa na ubytovně přímo v areálu. Některé nemocnice rovnou nabízejí i bydlení zdarma.