Čínský styl "digitálního autoritářství" sílí po celém světě, říká nová studie

internet, cenzura, ilustrační foto

internet, cenzura, ilustrační foto

Foto: ČTK/Švancara Petr

Vlády po celém světě posilují využívání těch online nástrojů, které v mnoha případech inspiroval čínský model potlačující nesouhlasné projevy a zpřísňující kontrolu ze strany moci. Globální svoboda internetu už osm let v řadě ubývá. Uvádí to francouzská agentura AFP s odkazem na aktuální údaje z každoroční studie Freedom House o ochraně lidských práv. 

Každoroční studie Freedom on the Net (Svoboda na internetu) americké neziskové organizace Freedom House vychází z výzkumu prováděného v 65 zemích světa. Podle jeho výsledků se globální internetová svoboda během posledních osmi let trvale snižuje, a to v důsledku toho, co organizace nazvala jako "digitální autoritářství". Podle výsledků za rok 2018 "otravují" digitální prostor stále víc dezinformace a online propaganda, zatímco neomezené sbírání osobních údajů narušuje lidské soukromí.

"Demokracie se v digitálním věku potýká s problémy, zatímco Čína vyváží svůj vlastní model cenzury a dozoru, aby dohlížela na šíření informací jak ve své zemi, tak i v zahraničí. Tento model představuje hrozbu pro otevřený internet a snižuje šance na to, aby na světě přibylo demokracie," citovala agentura AFP prezidenta Freedom House Michaela Abramowitze. 

Internet, ilustrační foto

Očista internetové žumpy. Umělá inteligence zatočí s falešnými zprávami

Podle organizace Freedom House uspořádali čínští představitelé mezinárodní sjezd zaměřený na kontrolu informací, kam pozvali zástupce 36 ze 65 hodnocených zemí, a poskytli svá telekomunikační a sledovací zařízení řadě zahraničních vlád.

"Obvinění ze strany Freedom House je nepodložené, neprofesionální, nezodpovědné a má své postranní důvody," uvedl včera v reakci na studii mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang na pravidelném tiskovém briefingu v Pekingu. Kybernetický prostor je podle něj složitý a vyžaduje, aby "globální společenství včetně vlád, podniků, think tanků a médií, přijalo konstruktivní postoj k jeho zachování".

Podle zprávy Freedom House celkem 17 vlád schválilo nebo navrhlo zákony omezující online média ve jménu boje s "fake news" a 18 zemí zvýšilo internetové špehování a oslabilo ochranu hesel, aby mohlo lépe sledovat své občany. Od června 2017 do května 2018 klesla podle této studie internetová svoboda ve 26 zemích. K jejímu posílení došlo jen v 19 zemích, ale změny k lepšímu byly většinou jen nepatrné.

"Čínská techno-dystopie"

Jednu z největších hrozeb představuje podle organizace Freedom House snaha Číny, aby se digitální svět přetvořil k jejímu "techno-dystopickému obrazu" (dystopie je idea fiktivní společnosti, jež se vyvinula špatným směrem - k totalitní formě vlády a k omezování osobní svobody - a to tím, že to přehnala s ideologickými principy, pozn. red.).

Muslimové v Mekce

Smíme i nadále kritizovat Mohameda? ptá se autor knihy Podivná smrt Evropy

Freedom House v tomto směru zmínila požadavek Číny na zajištění "kybernetické bezpečnosti", podle něhož musí lokální i zahraniční společnosti "okamžitě zastavit šíření zakázaného obsahu a zajistit, že údaje o čínských uživatelích bude mít země k dispozici". 

Za tímto nařízením pak následovaly stovky nových směrnic týkajících se toho, co lidé smějí či nesmějí na internetu dělat, a také přísnější kontrola používání VPN neboli virtuální privátní sítě. Tu používají někteří uživatelé internetu právě k tomu, aby zmenšili svou "digitální stopu" a snížili své sledování třetími subjekty.

Karikatura Mirka Wrighta vyvolala v sociálních sítí vlnu nenávisti vůči jejímu autorovi. Jeho kolegové ho brání

Sexismus? Rasismus? Karikaturista Knight to schytal kvůli Sereně Williamsové

Ve zprávě se dále uvádí, že podle uniklých dokumentů a dalších důkazů zadržuje Čína kvůli nenásilným online aktivitám až milion muslimů v internačních táborech v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. "Zdá se, že Čína využívá velké technologické firmy zabývající se telekomunikační infrastrukturou k tomu, aby rozšířila svou nadvládu v oblasti dozoru," uvádí Freedom House.

Podle šéfa Freedom House Michaela Chertoffa, bývalého tajemníka vnitřní bezpečnosti Spojených států, budují firmy jako Huawei - jež mají ve velké míře zákaz uzavírat kontrakty ve Spojených státech a v Austrálii  - infrastrukturu na mnoha místech světa, včetně Afriky a Latinské Ameriky. "Tím, že tyto země používají technologie, které může čínská vláda využít ke shromažďování informací, se otevírá možnost k vytěžení informací i od nich," uvedl Chertoff.

"Potlačte nesouhlas"

Podle studie čelí online svoboda hrozbám jak v autoritářských, tak i v demokratických státech. 

Globální žebříček počtu odstavení od internetu vede Indie s dosavadní více než stovkou hlášených incidentů jen za rok 2018. Podle indické vlády je prý potřeba zabránit šíření dezinformací a podněcování k násilí. "Odříznutí internetových služeb představuje drastický zásah do osobních práv občanů. Ačkoli je úmyslně falešný obsah skutečným problémem, některé vlády používají fake news jako záminku k upevnění kontroly nad informacemi a k potlačení nesouhlasných reakcí," prohlašuje výzkumník společnosti Freedom House Adrian Shahbaz.

Ilustrační foto

Média veřejné služby stojí a padají s liberální demokracií, zaznělo na semináři

Shahbaz uvedl, že stále víc vlád včetně Saúdské Arábie zaměstnává "armády trolů" k tomu, aby mohly manipulovat se sociálními médii a v mnoha případech utopit hlas disidentů. "Sociální média se tak stala nástrojem autoritářské diplomacie," dodal. 

Také ve Spojených státech ubylo podle výzkumníků Freedom House v uplynulém roce částečně internetové svobody, a to kvůli zrušení pravidla o "síťové neutralitě". Tato neutralita zajišťovala, že všechna data se budou na internetu šířit stejně rychle, bez toho, aby byl některý internetový provoz z komerčních či jiných důvodů"zpomalován" nebo "zrychlován". Americká Federální komise pro spoje (FCC), ovládaná republikány, ale loni v prosinci navzdory protestům toto pravidlo zrušila s tím, že rozhodnutí vstoupilo v platnost v polovině letošního roku. Krok byl vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se nyní uživatelé dostanou. Podle Freedom House to znamená pro internetovou svobodu v USA ohrožení.