Odhadovat, co se bude dít na finančních trzích, je někdy jako věštění z koule. S čím dál větší globalizací totiž do hry vstupuje stále více a více faktorů.
Analytici hovoří hlavně o Číně, ale můžeme připočíst nízké ceny ropy, otazníky, zda americký Fed zvedne základní úrokové sazby, nízké úrovně inflace, pokračující kvantitativní uvolňování ze strany ECB atd. A to jsme vyjmenovali jen pár faktorů.

Podívejte se, jak vidí vývoj na komoditním trhu pro zbytek roku na trhu s komoditami Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. A budoucí budoucí vývoj u měnových párů pak rozebírá jeho kolega John J. Hardy, který je měnovým stratégem Saxo Bank.

Předpověď pro komoditní trh – do konce roku 2015

Nejprve si popišme základní informace: obsáhlý koš komodit spadl na nejnižší úroveň za posledních 16 let, čímž došlo ke smazání veškerých zisků, kterých se podařilo dosáhnout v letech čínského boomu během první dekády tohoto tisíciletí.

Hlavním spouštěčem tohoto oslabení nebylo zpomalení poptávky, ale spíše zvýšení nabídky ve chvíli, kdy s ní růst poptávky nedokázal udržet tempo.
Rostoucí produkce klíčových komodit od ropy po kukuřici a železnou rudu se v tuto chvíli nepotkává s odpovídající poptávkou a trh tak pomocí nových nižších úrovní hledá správnou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Zlato

Finanční i fyzičtí investoři do zlata se stále více poohlížejí po investičních příležitostech jinde. V červenci zlato spadlo na nové víceleté minimum, když zintenzivnil prodej z hedgeových fondů a snaha investorů využívat ETF.

Rostoucí nervozita vyvolaná 10. srpna čínskou devalvací však pomohla spustit vlnu nákupů a trh dosáhl úrovně 1170. V nejbližší době bude zlato pokračovat v boji. Současně ale panuje nervozita spojená s očekávaným zvýšením amerických úrokových sazeb.

Vzhledem k rostoucí nejistotě na trhu a klesajícím měnám a akciím rozvíjejících se trhů, díky kterým roste poptávka po alternativních investicích, se riziko spíše zvyšuje. Naše předpověď pro konec roku se zatím nemění a zůstává na 1275 USD za troyskou unci a na nižší úroveň ji budeme revidovat pouze v případě, že zaznamenáme jednoznačný pokles pod úroveň 1080 dolarů.

Kukuřice

Dostatečná nabídka ze Severní i Jižní Ameriky by měla pomoci doplnit zásoby na nadcházející zimu, takže pokud na poslední chvíli nedojde před sklizní k nějakým problémům, u kukuřice vidíme jen omezený prostor pro růst.

Měď

Klíčové kritérium používané trhy pro zjištění úrovně poptávky je poptávka největšího světového spotřebitele. S tím, jak se zvýšily obavy ze zpomalování čínské ekonomiky, jsme od května zaznamenali propad mědi o celou čtvrtinu a v současnosti je na nejnižší cenové úrovni od recese v roce 2009.

Globální nabídka rostla v očekávání pokračujícího růstu silné poptávky ze strany rozvíjejících se trhů, zejména Číny. Čínská ekonomika však nyní šlápla na brzdu a na reakci producentů, zda dojde ke zpomalení produkce, si budeme muset počkat. Z tohoto hlediska vnímáme omezený potenciál růstu, ale současně nevylučujeme, že se staneme svědky dalších stimulačních opatření ze strany Číny.

Předpokládáme, že se měď zotaví ze současné nízké úrovně směrem k 5500 USD za tunu do konce roku.

Stříbro

Jeho dvojí role jakožto polodrahého kovu jej v posledních týdnech poškodila více než zlato a hodnota jedné unce zlata měřená v uncích stříbra se navýšila na 78, což je relativně nejnižší úroveň stříbra od recese v roce 2009.

Vzhledem k předpovědi, že se vzácné kovy před koncem roku mírně zotaví, předpokládáme, že stříbro opět předstihne zlato a poměr se vrátí zpět k 75. To by znamenalo, že by se při ceně zlata na úrovni 1275 USD stříbro dostalo na 17 USD/unci.

Ropa

Abychom se dočkali případného zlepšení, musí nejprve dojít ke zhoršení. Takový je současný pocit na ropných trzích a my se s ním ztotožňujeme.

Ropa trpí chronickou nadměrnou nabídkou vzhledem k tomu, že OPEC v zoufalé snaze získat peníze zvyšuje produkci. K předpokládanému obratu v produkci americké břidličné ropy však zatím nedošlo. V následujících třech měsících poptávka amerických rafinerií po ropě poklesne vzhledem k sezónním faktorům, což povede k dalšímu zvýšení amerických zásob, které jsou již v tuto chvíli zhruba o 100 milionů barelů nad pětiletým průměrem.
Ačkoli se obecně věří, že ropa za 40 USD je pro mnoho amerických producentů nezisková, otázkou zůstává, kdy se v tomto směru dočkáme snížení produkce.

Dalším otazníkem, který se objevil v posledních týdnech, je, zda se optimistická předpověď růstu poptávky může udržet i při současné nejistotě způsobené vývojem v Číně, jež je největším dovozcem ropy. Jakákoli revize směrem dolů pouze zvýší přebytek nabídky, což povede k dalším ztrátám, než se produkce konečně sníží. Předpokládáme, že do konce roku se WTI ropa dostane zpět na 55 dolarů, ale cesta k této úrovni bude trnitá...

Předpověď pro měnové trhy – do konce roku 2015

Klíčovým předpokladem všech následujících předpovědí je, že světové trhy se postupně zotaví z nedávných turbulencí, Čína nezačne svoji měnu devalvovat prudce, ale pozvolna, a že i přes stále silné údaje o americké ekonomice Fed skutečně oznámí první zvýšení sazeb – ať už to bude po jednáních FOMC v září, říjnu nebo až prosinci.

Jen – dolar (JPY/USD)

Pokud Bank of Japan – vzhledem k deflačním účinkům padajících cen energií a komodit a devalvaci čínské měny – získá pocit, že si může dovolit znovu zopakovat politiku uvolňování, je tu riziko růstu.

Jen je však už nyní poměrně slabý a jeho cyklus je pro tuto chvíli téměř u konce. Pokud by oproti našemu scénáři na trhu přetrval neklid, zvětšovalo by se v následujících měsících naopak riziko poklesu (to však není náš základní scénář).

Libra – dolar (GBP/USD)

U tohoto páru bude pohyb pravděpodobně méně dramatický než u ostatních dolarových párů, okolní tlaky na ně totiž působí obdobně. Předpokládáme však, že dolar libru předstihne, protože Fed pravděpodobně zvýší sazby dřív než Bank of England.

Euro – dolar (EUR/USD)

Tento měnový pár se bude obchodovat na výrazně nižších hodnotách, pokud odezní současná nervozita a dojde k opětovnému zaměření se na divergenční politiku centrální banky a na tzv. euro carry trade (půjčky v eurech na financování jiných obchodů s vyššími výnosy), který euro podporoval už dříve.

Dolar – turecká lira (USD/TRY)

Tlak na měny rozvíjejících se trhů pokračuje s tím, jak se Fed snaží normalizovat svou politiku. Pokud Turecko a ostatní měny rozvíjejících se států překonají současné období neklidu a začnou se opět zotavovat, tlak na ně se může (relativně) zmírnit.

Dolar – švýcarský frank (USD/CHF)

Jestliže trh překoná současnou nerovnováhu, měl by se začít rychle zotavovat i měnový pár USD/CHF. Švýcarský frank je zoufale přeceněn, ale trhy se této měny poněkud obávají poté, co 15. ledna Švýcarská národní banka zrušila strop na frank.

Při nedávných otřesech na trhu byla síla franku zcela přehlédnuta, frank tak nejspíš definitivně ztratil svou pozici bezpečného útočiště. To by však mohlo povzbudit prodávající, kterým by navíc mohla pomoci intervenující Švýcarská národní banka, která by ráda viděla podstatné oslabení měny.