Co najdete v novém vydání týdeníku Dotyk?

Týdeník Dotyk 30/2016

Týdeník Dotyk 30/2016

Foto: red

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jeden z dílů britského kultovního seriálu Jistě, pane ministře se točí kolem záležitostí, která je tolik oblíbená i v naší zemi. Jde o dotace. „Bernarde, dotace jsou určeny na umění, kulturu… Dotace nemají jít na to, co lidé chtějí! Ale na to, co lidé nechtějí, ale měli by chtít…!" Takto vysvětluje Sir Humphrey tajemníku Bernardovi smysl dotací, když se dozví, že ministr Hacker chce prodat místní galerii, aby mohl subvencovat lokální fotbalový klub…

Dotace jsou i ústředním tématem aktuálního vydání týdeníku Dotyk. Táňa Králová se opět na pár dní ponořila do excellovských tabulek a tentokrát pro vás sestavila žebříček potravinářů, kteří berou nejvíce dotací. A z tohoto pátrání vyšly dva zajímavé texty.

Kdo bere nejvíc dotací

Ten první se týká národních dotací. Než přišel Andrej Babiš do vlády, rozdával stát na dotacích potravinářům ročně kolem 130 milionů korun. Letos už jim nadělí více než trojnásobek této sumy. Babišovo potravinářské impérium si přitom z celého přídělu ročně sáhne na více než pětinu těchto peněz. Více už se dozvíte v textu Od Babiše pro Babiše. Jak stát přeje potravinářům.

Druhý článek proniká do problematiky bruselských dotací. Táňa sestavila žebříček potravinářů, kteří v posledních letech získali nejvíce evropských peněz. Tentokrát podle oborů. Tipnete si, kdo z nich získal největší sumy?

a) Pekaři
b) Mlékaři
c) Pivovarníci

Ano, „c" je správně. Z evropských fondů přiteklo výrobcům piva v minulém programovacím období skoro půl miliardy korun. Nejvíce z toho pak získal Pivovar Svijany. Více v textu s názvem Kteří potravináři berou nejvíce dotací.

Puče a převraty

Více než 7500 zatčených z řad armády, soudců a policistů. Přes 230 mrtvých a 1400 zraněných. To je dosavadní bilance nezdařeného pokusu o převrat, který v minulých dnech provedla turecká armáda. Prezident Erdoğan označil pokus o puč za „dar od boha". Více už v textu Turecko: nezdařený puč a Erdoğanova pomsta. Mimochodem, od roku 1960 proběhlo v zemí několik vojenských převratů. Všechny byly úspěšné. Až na ten poslední…

Neúspěšných pučů, které následně rozhýbaly dějinné události, se ve světě událo vícero. My vám představíme ty nejdůležitější, a to v textu lapidárně nazvaném Neúspěšné puče.

A s Tureckem souvisí ještě jeden komentář. Napsal ho pro nás exministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. „Turecko se rozhodlo stát se regionální mocností. Na EU se ohlížet nebude," předpovídá Svoboda v textu Bez Turecka.

Utajená odměna pro Kapsch

Jirka Pšenička se v tomto čísle ponořil do problematiky jemu velice blízké. Tedy mýta. A opět zjistil bizarní věc. Rakouská firma Kapsch dostává navíc od českého státu stamilionové odměny za to…, …že systém efektivně funguje. Na konci letošního roku by celková odměna za deset let měla přesáhnout 1,6 miliardy korun. Více v textu Skryté prémie pro Kapsch.

Ztracená nafta

Další zajímavou kauzu popisuje Martin Mařík.

V německém Bavorsku, ve vesničce zvané Krailling, se nacházejí sklady pohonných hmot zkrachovalé firmy Viktoriagruppe.

V nich má český stát již delší dobu uloženy strategické rezervy nafty za 1,2 miliardy korun. Dosud byly tyto zásoby nedobytné. Teď si je konečně česká strana bude moci odvézt.

Tak alespoň zní „finální" dohoda, podepsaná zúčastněnými stranami počátkem července. Jenže kauza, vyvolaná krachem společnosti Viktoriagruppe, tím pořád nekončí.

Proč? To už vám vyloží Martin Mařík v článku s názvem Zakletá česká nafta aneb Nekonečný příběh Viktoriagruppe.

A na závěr přece jednom jeden lehčí text. Co takhle dát si Víkend v Lisabonu? Krásné evropské město, které leží na sedmi kopcích, totiž nadchne každého.

Tak krásné čtení a víkend!

P.S.: Nezapomeňte si stáhnout naši novou aplikaci. Najdete ji ve storech pod názvem Dotyk.

Zdroj: red   Zdroj: red