Horor na palubě. Před 40 lety zaútočil ruský stíhač na korejské civilní letadlo

Znázornění pravděpodobného průběhu incidentu, při němž ruské stíhačky zasáhly proti korejskému letadlu

Znázornění pravděpodobného průběhu incidentu, při němž ruské stíhačky zasáhly proti korejskému letadlu

Foto: Wikimedia Commons

Dne 20. dubna 1978 vypálila sovětská stíhačka Suchoj SU-15TM dvě rakety na civilní korejský letoun Boeing 707 se 197 cestujícími na palubě. Přestože jedna z raket urazila letadlu kus levého křídla, piloti Boeingu dokázali nouzově přistát na zamrzlém jezeře. Událost však jakoby předurčila katastrofy a střety, k nimž ještě mělo dojít. 

Zbytky křídla prorazily na levé straně do trupu díru o velikosti melounu a kromě vyvolaného podtlaku působily uvnitř jako projektily. Bezprostřední obětí katastrofy se tak stal šestatřicetiletý jihokorejský obchodník ze Soulu Bahng Tais Hwang, který zemřel po ráně do hlavy, způsobenou pravděpodobně některou z trosek. Jedenatřicetiletá majitelka kavárny v Jokohamě, Japonka Yoshitako Suganová, se zhroutila v krvi, pravou ruku a rameno měla rozdrceny. V té chvíli ještě žila, ale následkům zranění později podlehla. Zraněn byl i její třiatřicetiletý bratr Yasuo a pětadvacetiletý švagr Takamasa Fukui. Oba zasáhly šrapnely trosek do nohou, Yasua do pravé, Takamasu do levé. Zasekalo se mu do ní asi dvacet drobných střepin.

Požár na Svaté Hoře

A vítr se otočil. Před 40 lety hořela Svatá Hora, pomohli lidé i malý zázrak

Velké štěstí měl pařížský obchodník Jean-Charles Fory, který seděl nedaleko místa, kde křídlo prorazilo trup - sám vyvázl bez zranění, ale když se podíval na své sako, které si předtím přehodil přes opěradlo sousedního volného sedadla, uviděl v něm vysekané tři obrovské díry.

Náhlou dekompresi v kabině pro cestující samozřejmě zaznamenala i pilotní posádka. Kapitán Kim Chang Kyu věděl, že jestli okamžitě neklesne, podtlak na palubě všechny pasažéry zabije. Sklonil proto nos letadla k zemi, aby se dostal do nižší výšky s dostatkem kyslíku. "Byl to prudký sestup, připomínalo to utržený výtah," popsal to později mladý německý obchodník Karlheinz Schwaken z Düsseldorfu, který byl na obchodní cestě na Dálný východ.

Jednou z ulic, o jejichž názvu se diskutuje, je i Möhrenstrasse

Berlín chce změnit jména ulic v Africké čtvrti. Oslavují prý kolonialismus

"Obrátili jsme se k zemi, bylo vidět proud vzduchu, jak se žene kolem nás," vzpomínala později osmadvacetiletá Japonka Seiko Shiozakiová. "Padáme dolů, dolů, dolů," zapsala si do deníku, v němž chtěla zanechat poslední zprávu. Letadlo podle ní strmě klesalo plných pět minut. "Cítili jsme, že budeme za chvíli mrtví," líčila ony chvíle Shiozakiová.

Ve třech tisících stop (necelé tisícovce metrů) však kapitán Kim dokázal letadlo vyrovnat. Stíhač zmizel z dohledu. Kim nařídil cestujícím, ať si navléknou nafukovací záchranné vesty, a vypustil palivo, což je standardní postup pro nouzové přistání, aby se snížilo riziko výbuchu a následného požáru.

Prudké klesání skončilo a mezi cestujícími zavládl podivný klid. Jeden z pasažérů se přihlásil jako lékař a začal ošetřovat zraněné. Stav Yoshitaky Suganové se však i přes lékařský zásah prudce horšil, protože nebylo čím zastavit prudké krvácení. 

Logo sociální sítě Twitter

Smrt Rostislava Šrámka alias Cvrlikyho spojila český Twitter

Kapitán pak několik desítek minut kroužil v malé výšce nad poloostrovem Kola a hledal vhodnou plochu pro nouzové přistání. Náhle před sebou uviděl volnou otevřenou zasněženou pláň. Šlo o zamrzlé jezero Korpijärvi v ruské části Karélie, nedaleko města Kem. Přistávací manévr ale vyžadoval značnou obratnost - podvozek letadla nešel vysunout a levé křídlo bylo zčásti odlomené. "Vypadalo to, jako kdyby po něm chňapl King Kong a utrhl nám ho," líčil to později s širokým úsměvem londýnský návrhář William Howard, který mířil se svým společníkem Bensonem Cohenem na obchodní jednání do Soulu. 

Posádka ale přistání zvládla a pečlivá Seiko Shiozakiová v té chvíli zkontrolovala hodinky: Bylo 10:25, od střelby po přistání uplynula hodina a 42 minut.

Rusové úřadují

Ruská vláda později vydala zavádějící prohlášení, že let 902 přistál "dvě hodiny po vstupu do sovětského vzdušného prostoru", aniž by se zmínila o tom, že letadlo de facto sestřelila její stíhačka -, ačkoli o tom Kreml už věděl, včetně faktu, že si zásah vyžádal civilní oběti.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/3
DALŠÍ ČÁST ▶