Dvaašedesátiletý Lubomír Španěl pochází ze Šardic na Hodonínsku, původní profesí je elektromontér. Stranu Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie (SPD) zastupoval dosud na úrovni kraje. Po letošních volbách zasedl v Parlamentu ČR a spolu s Miloslavem Roznerem (známým "Mílou Roznerem", jehož proslavila nejistá poznámka o zabrušování a vybrušování a neméně slavná televizní debata o kulturní politice) se stal novým členem mediálního výboru sněmovny.

Podobně jako Okamura a ostatní členové SPD se ani Španěl netají nechutí k České televizi. Na rozdíl od ostatních se ale rozhodl ze svých stesků vyzpívat v songu nazvaném Televizní blues, který složil, otextoval a nakonec ani neváhal umístit na Youtube.

Zdroj: Youtube

Text, který se jen hemží všemi možnými stylistickými i pravopisnými chybami, končí slovy: „Pravda začíná tam, kde končí signál České televize.“ To je motto, jež je očividně u členů SPD populární – vyznává je například i nový předseda bezpečnostního výboru Parlamentu ČR Radek Koten, proslulý pro změnu sdílením příspěvků z konspiračních webů (do čela bezpečnostního výboru se i přesto dostal díky spojeným hlasům poslanců za SPD, hnutí ANO a KSČM, jež navíc podpořil zvednutou rukou i Václav Klaus mladší z ODS).

Mediální výbor, v němž nově zasedli Španěl s Roznerem, povede Stanislav Berkovec z ANO. Babišovo hnutí v něm také získalo nejvíc křesel, konkrétně sedm ze 17. Po dvou zástupcích mají ve výboru kromě SPD ještě kluby ODS a Pirátů, sociální demokraty, lidovce, komunisty a STAN (Starosty a nezávislé) v něm bude reprezentovat jeden člověk.

Členy výborů jsou převážně nováčci, z jeho dosavadních členů v něm zůstali pouze Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Miroslava Němcová (ODS), Miloslava Vostrá (KSČM) a zmíněný Berkovec s Martinem Kolovratníkem (oba z hnutí ANO).

Španěl není první, kdo se rozhodl zpopularizovat SPD formou vlastního popěvku. V paměti zůstává předvolební „hit“ manželů Jana a Olivie Žižkových „Já volím SPD“, který se dočkal desítek parodií a zařadil se mezi největší bizarnosti letošní předvolební kampaně.

Zdroj: Youtube

Trochu vážnějším problémem zůstává to, že SPD i její předseda se během letošního roku dostali s veřejnoprávními médii (Českou televizí a Českým rozhlasem) několikrát do zásadního sporu. Ostré reakce vyvolal například Okamurův návrh z konce letošního října na zestátnění obou těchto médií s tím, že jejich hospodaření je údajně netransparentní.

Jak generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, tak generální ředitel České televize Petr Dvořák se proti těmto slovům důrazně ohradili. Zprávy o hospodaření obou veřejnoprávních médií byly podle jejich slov schváleny Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR a úvahy o zestátnění podle nich směřují k potlačení svobody projevu a k narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti. Proti zestátnění České televize a Českého rozhlasu byli i politici všech ostatních parlamentních stran, s jedinou výjimkou v podobě komunistů.