Historie

29. květen 1985. Den, kdy anglická zvěř zardousila fotbal

29. květen 2017 četba na 5 minut
Fotbalový masakr v Bruselu, 1985, Heysel Stadium

Fotbalový masakr v Bruselu, 1985, Heysel Stadium

Foto: ČTK

Ta tragédie byla nevyhnutelná. V Bruselu, na Heysel Stadionu, se před finále fotbalového poháru mezi Liverpoolem a Juventusem Turín sešlo příliš výbušných ingrediencí. Desetitisíce zpitých chuligánů, nože, střelné zbraně, zchátralý a drolící se stadion, stupidní systém prodeje lístků, v podstatě nulová přítomnost policie. Byla to jatka zbytečná, ale poučná.

Funkcionáři fotbalové organizace UEFA později uvedli, že odehráním zápasu zabránili ještě horším nepokojům a masakrům. S tímto verdiktem souhlasila britská premiérka Margaret Thatcherová, a jedním dechem dodala: „Dokud se chuligánů nezbavíme, nemůžeme se vydat přes Lamanšský průliv." Následně podpodpořila nesmlouvavý vedikt UEFA o tom, že anglické týmy budou na pět let vyloučeny z evropských pohárů, FC Liverpool dostal deset let.

K soudu bylo předvedeno 26 násilníků, za mřížešlo jen 15; často chyběly dostatečné důkazy.

Británie zpytovala svědomí, činila opatření i na domácích stadionech; leč nedostatečná. Bylo třeba ještě jednoho fotbalového neštěstí, co do újem na životech strašnější než to bruselské – 15. dubna 1989 na stadionu v anglickém Sheffieledu vzplála před zápasem tlačenice, která si vzala 96 mrtvých a sedm set zraněných. Až poté došlo ke změně britské legislativy, která založila databázi chuligánů – nyní postačil jeden prohřešek a následoval doživotní zákaz vstupu na stadiony v Británii i ve světě; nadto došlo k přebudování všech míst na sezení, rovněž byly zesíleny bariéry mezi sektory fanoušků.

Opatření zabrala. Z briských rowdies se sice nestali beránci, stále jsou hluční a opilí, ale již nikdy nedojde ke ztrátám na životech.

Štafetu nejproblematičtějších fanoušků přebrali ruští ultras; na posledním velkem poduiku EURO 2016 ve Francii byli zdrojem nejviditelnějších násilností a provokací. Desítky putovaly zpět do rodné země. 

Další pohnuté video z Heysel stadionu:

Zdroj: Youtube
PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky