Hned dvakrát byl během letošního léta pokořen pět let starý světový rekord videoklipu Gangnam Style korejského rapera Psy, který se od roku 2012 těšil titulu nejsledovanějšího youtube videa všech dob.

Nejdřív jej v červenci překonala píseň "See you again" od americké dvojice Wiz Khalifa a Charlie Puth. která vznikla ke snímku Rychle a zběsile 7 (2015) na počest zesnulého herce Paula Walkera a na Youtube byla od dubna 2015.

Zdroj: Youtube

A v pátek 4. srpna se stala nejsledovanější písní všech dob na Youtube španělská píseň Despacito. Píseň ze stejnojmenného alba portorického zpěváka Luise Fonsiho a rappera Daddyho Yankeeho překonala v počtu zhlédnutí třímiliardovou hranici v témže roce, kdy byla na Youtube vystavena - skladba se objevila na této síti 12. ledna 2017.

Zdroj: Youtube

V žebříčku nejvyhledávanějších písniček na českém Youtube se tato skladba objevila v červnu, kdy skončila šestá. V červenci už v první desítce nefigurovala, za to ale čeští uživatelé internetu projevili velký zájem o její covery a parodie (například Despacito Kovy nebo slovenská parodie Posral si to, kterou uvedl kanál Poď na Mochito).

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Obě tyto letní předělávky zaznamenaly nedlouho po svém uvedení milionová zhlédnutí, což je na český a slovenský Youtube docela výrazný úspěch.

Ačkoli ale zájem o Despacito i o jeho cover verze v červenci ještě přetrvával a do popředí vyhledávání se dostaly i skladby zesnulých celebrit, francouzské zpěvačky Barbary Weldensové a amerického zpěváka skupiny Linkin Park Chestera Benningtona, na čele žebříčku nejvyhledávanějších hudebních videí se v Česku už ocitly jiné skladby.

Deset nejvyhledávanějších skladeb českého Youtube

Vůbec nejčastěji klikali čeští uživatelé internetu během července na klip "Program" zpěváka Bena Cristovao. Někdejší finalista soutěže Česko - Slovensko hledá Superstar z roku 2009 je na českém Youtube úspěšný dlouhodobě - například podle statistiky Ochranného svazu autorského z roku 2013 se jeho klipy zařadily do žebříčku 25 nejhranějších českých skladeb na Youtube v daném roce hned třikrát.

Zdroj: Youtube

Na druhém místě následovala v červenci 2017 kapela Protiva s temným videoklipem Vize, které zpracoval Jakub Stelzer.

Zdroj: Youtube

Třetí příčku už obsadil zahraniční interpret, a sice americká popová zpěvačka Selena Gomezová s písní Fetish.

Zdroj: Youtube

Za zmínku pak stojí ještě osmé místo kapely Kryštof a jejího videoklipu Šňůry a šesté místo pro píseň 2U Davida Guetty a hostujícího Justina Biebera. Oba tyto klipy se ocitly v první desítce vyhledávání už v červnu a jako jediné se v ní udržely - klip kapely Kryštof byl v červnu na českém Youtube druhý nejvyhledávanější, Guettův klip třetí.

Žebříček Top 10

1. Ben Cristovao - Program

Zdroj: Youtube

2. Protiva - Vize

Zdroj: Youtube

3. Selena Gomezová - Fetish

Zdroj: Youtube

4. Calvin Harris - Feels

Zdroj: Youtube

5. Macklemore Feat Skylar Grey - Glorious

Zdroj: Youtube

6. David Guetta, host Justin Bieber - 2U

Zdroj: Youtube

7. Jake Paul - It's Everyday Bro

Zdroj: Youtube

8. Kryštof - Šňůry

Zdroj: Youtube

9. Wiz Khalifa, Charlie Puth - See you again

Zdroj: Youtube

10. Robin Schulz, James Blunt - Ok

Zdroj: Youtube

Youtube přibližuje uživatelům populární videa prostřednictvím své záložky Trendy, kde nabízí obsah, jehož oblíbenost na YouTube roste.

"Některé trendy lze snadno předpovědět, například v případě nových skladeb oblíbených interpretů nebo upoutávek na nové filmy. Jiné zase mohou být poměrně nečekané, například u virálních videí. Snažíme se doporučovat videa, u kterých je pravděpodobné, že zaujmou širokou škálu diváků," uvedla pro Dotyk.cz Alžběta Houzarová, šéfka korporátní komunikace českého zastoupení firmy Google, pod níž Youtube spadá.

Seznam oblíbených videí je podle ní aktualizován přibližně každých 15 minut, přičemž důležitý je předeším nárůst počtu zhlédnutí. "Také je podstatné, odkud zhlédnutí přicházejí, a ve hře je ještě celá řada dalších faktorů. Při posuzování přistupujeme ke všem kanálům stejně a žádné autory neupřednostňujeme. Přesné podrobnosti našich algoritmů ale nemůžeme prozradit, abychom zabránili možnosti zneužití," říká Houzarová, podle níž si umístění na kartě Trendy nelze zaplatit.