Rychle a zběsile 8, Star Wars 8, Transformers 5. Vysoké číslovky za jménem filmu letos nejsou ničím neobvyklým. Silná značka táhne víc, než jméno režiséra nebo slavného herce. Každé filmové studio tak dnes touží mít ve své stáji jednu výdělečnou trvalku, která bude plnit kasy co nejčastěji. Nejvýdělečnější jsou v současnosti komiksové série, které dokáží produkovat i několik filmů ročně.

Hollywood už došel do fáze, kdy se snaží rozjíždět sérii téměř z každého lehce úspěšného filmu. Nejen, že se točí pokračování. Filmy se navíc vážou do společného vesmíru. Měli jsme úspěšný film s Godzillou? Natočíme film s King Kongem, pak každému natočíme pokračování, a během pár let postavíme obě monstra ve společném filmu proti sobě. Chystáme (druhý) remake hororu Mumie? Vezmeme i další staré horory, do Mumie pošleme dr. Jekylla, později natočíme Drákulu a Frankensteina a opět je necháme, ať se spolu setkávají v různých filmech.

Koneckonců i takové Hvězdné války začaly jako jedna trilogie. Pak k nim byla dotočena trilogie nová (dějově předcházející té starší) a nyní postupně do kin přicházejí díly trilogie navazující. Aby toho nebylo málo, v pauzách mezi hlavními díly nové trilogie přijde filmové studio vždy s nezávislým filmem z téhož světa. Lidé přece mají rádi filmy ze světa Hvězdných válek.

Kde série není, tam se připravuje

Stačí se jen podívat na desítku nejvýdělečnějších filmů všech dob (podle světových tržeb bez započítání inflace), jak ji ukazuje server Box Office Mojo. Pouze tři filmy (Avatar, Titanic a Ledové království) jsou původní bez předchozího filmu.

Top 10 nejvýdělečnějších filmů podle Box Office Mojo

Ale například Avatar už má zaděláno na pokračování, protože slavil takový úspěch, že režisér James Cameron plánuje minimálně další tři díly. Dále už jde jen o různá pokračování. Sedmé Star Wars, čtvrtý Jurský Park (tvářící se jako první Jurský svět), Avengers (v němž se sešly postavy z předchozích pěti filmů), sedmé Rychle a zběsile, další Avengers, osmý Harry Potter a třetí Iron Man.

Filmoví tvůrci se svou neoriginalitu snaží maskovat. V názvech pokračování tak málokdy najdete číslovku, o kolikáté pokračování jde. Poslední díl série Rychle a zběsile, který běží právě v kinech, se v originále jmenuje Fate of the Furious, tedy Osud zběsilých. Předchozí díly zase nesly názvy jako Rychlá pětka, Rychlí a zběsilí nebo Zběsilá sedmička. U této série ale naštěstí úřaduje český distributor a vždy dodá vytouženou číslovku do názvu.

Franšízy, které vládnou světu

A jaké filmové franšízy jsou ty nejúspěšnější? Se dvěma výjimkami lze říci, že především ty novodobé, vzniklé v novém tisíciletí.

Oněmi výjimkami je především mnohaletý světový tahák na peníze James Bond, který je úspěšný už od uvedení prvního snímku Dr. No v roce 1962, a dále trochu specifický Batman, jehož filmové kořeny sice také sahají až do 60. let minulého století, ale opravdového restartu a světového finančního úspěchu se dočkal až s režií Christophera Nolana, datovanou od roku 2008.

Nejvýdělečnější filmové série

1. Marvel Cinematic Universe
Počet filmů: 14
Celkové tržby: 10 913 806 258 dolarů
Nejvýdělečnější film: Avengers (1 518 812 988 dolarů)

2. Svět Harryho Pottera
Počet filmů: 9
Celkové tržby: 8 538 453 704 dolarů
Nejvýdělečnější film: Harry Potter a relikvie smrti – část 2 (1 341 511 219 dolarů)

3. Star Wars
Počet filmů: 9
Celkové tržby: $ 7 516 015 266
Nejvýdělečnější film: Star Wars: Síla se probouzí (2 068 223 624 dolarů)

4. James Bond
Počet filmů: 24
Celkové tržby: 6 838 530 927 dolarů
Nejvýdělečnější film: Skyfall (1 108 561 013 dolarů)

5. Středozemě
Počet filmů: 6
Celkové tržby: 5 853 780 255 dolarů
Nejvýdělečnější film: Pán prstenů: Návrat krále (1 120 237 002 dolarů)

6. Batman
Počet filmů: 14
Celkové tržby: 4 987 831 519 dolarů
Nejvýdělečnější film: Temný rytíř povstal (1 084 439 099 dolarů)

7. X-Men
Počet filmů: 10
Celkové tržby: 4 983 042 089 dolarů
Nejvýdělečnější film: Deadpool (783 112 979 dolarů)

8. Rychle a zběsile
Počet filmů: 8
Celkové tržby: 4 440 667 690 dolarů
Nejvýdělečnější film: Rychle a zběsile 7 (1 516 045 911 dolarů)

9. Spider-Man
Počet filmů: 5
Celkové tržby: 3 963 259 504 dolarů
Nejvýdělečnější film: Spiderman 3 (890 871 626 dolarů)

10. Transformers
Počet filmů: 4
Celkové tržby: 3 773 861 624 dolarů
Nejvýdělečnější film: Transformers: Dark of the Moon (1 123 794 079 dolarů)

11. Piráti z Karibiku
Počet filmů: 4
Celkové tržby: 3 729 577 967 dolarů
Nejvýdělečnější film: Truhla mrtvého muže (1 066 179 725 dolarů)

Marvel vede

Studio Disney v současnosti vlastní dojnou krávu, které se rozhodně nehodlá vzdát. A komiksová série se rozhodně nevzdá svého prvního místa, které se relativně nedávno uzmula. Filmy o komiksových hrdinech společnosti Marvel (Iron Man, Thor, Captain America) jsou vzájemně provázané a tvoří tak jednu sérii.

Zatím bylo vypuštěno čtrnáct filmů rozdělených do tří „fází", další jsou ale na už cestě. Navíc se v rámci marvelovského univerza rozjíždějí vlastní minisérie. Za pár týdnů se tak do kin přiřítí druzí Strážci Galaxie, o pár měsíců později je doplní třetí Thor. Všichni se ale společně sejdou v příštím roce v dalších Avengers. Plány premiér jsou dané na několik dopředu. Marvel udává trendy. Jasná filmová kasovní jednička.

Harry Potter pokračuje bez Harryho

Společnosti Warner Bros. s posledním dílem Harryho Pottera došla šťáva. Snaha o vydělání nejvíce peněž byla viditelná na adaptaci poslední knihy, která byla rozdělena do dvou částí. Strhnula tak navíc trend, když se i úzké knihy rozdělují do více filmů. Tohoto úspěšného modelu se chytli i tvůrci Stmívání a Hunger Games. Manažeři z WB ovšem dlouho neotáleli a našli další možnost, jak cimrmanovsky pokračovat v Potterovi bez Pottera. Rozjeli tak sérii filmů ze světa Harryho Pottera podle knížečky Fantastická zvířata a kde je najít. První film slavil loni na Vánoce úspěch, další čtyři jsou v průběhu osmi let na cestě.

Hvězdné války nekončí

O Hvězdných válkách ještě hodně uslyšíme. I letos. Na konci roku se totiž do kin chystá velmi očekáváné osmé pokračování, respektive druhý díl nové trilogie. V roce 1977 se kin vřítily původní Hvězdné války a dvě pokračování a udělaly z George Lucase boháče. Na přelomu tisíciletí poté přišla nová trilogie. Nové filmy už vznikají pod hlavičkou Disneyho, který odkoupil společnost Lucasfilm. Síla se probouzí na konci roku 2015 bořila rekordy a nezklamal ani loňský filmový „levoboček" Rogue One stojící mimo hlavní sérii.

James Bond na šestadvacet způsobů

Přesně 24 oficiálních a dva neoficiální filmy čítá série o agentovi 007, který ve službách jejího veličenstva úřaduje už od 60. let. Právě série o britském tajném agentovi drží nad vodou kdysi slavné studio MGM. Poslední Bond Daniel Craig se ale na podzim roku 2015 objevil ve slavné roli už počtvrté a jeho další pokračování je ve hvězdách. Do té doby je produkce dalších filmů pozastavena. Ať už se ale Bond vrátí s Craigem nebo jiným novým představitelem, jistě se oběd bude hodně vydělávat. Tahle značka nestárne, zraje.

Středozemě zatím končí u Hobita

Peter Jacson nás zavedl do Středozemě celkem šestkrát. Zatímco první trilogie Pána prstenů byla dechberoucím zážitkem, který ocenili i kritici, druhá výprava s Hobitem byla o poznání jednodušší, nudnější i digitálnější. A zatímco napoprvé Jackson brilantně během tří filmů stihl odvyprávět košatý příběh tří knih, napodruhé malou knížku roztáhl dokonce do tří filmů. Tady se ale už další díly moc očekávat nedají, jedině, že se rozhoupe adaptace Silmarilionu.

Batman prožil klinickou smrt i resuscitaci

S Batmanem je to složitější. První filmy vznikly v šedesátých letech. Pak Batmana adaptoval na přelomu 80. a 90. let Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Když tohoto svébytné tvůrce vystřídal Joel Schumacher s Valem Kilmerem a Georgem Clooneym, vypadalo to, že je s netopýřím mužem amen.

Pak ale přišel spasitel Christopher Nolan a vytvořil nejlepší komiksovou adaptaci všech dob. A především dal základ celé vlně komiksových filmů, a to i přesto (nebo právě proto), že jeho filmy (především úchvatný Temný rytíř) fungují spíše jako tvrdé kriminálky a gangsterky. Nolanova uzavřená trilogie by se přitom v žebříčku téměř udržela sama o sobě. A protože Nolan Batmama pro diváky opět oživil, musí se železo kout, dokud je žhavé. Batmana nyní hraje Ben Affleck a plánuje se s ním několik filmů. Do toho se v kinech objevil letos i LEGO Batman. A kiny prosvištělo několik batmanovských animáků. Batman je pro tvůrce vděčnou postavou. Ještě se s ním bude hodně točit.

X-Men spustil vlnu moderních filmových komiksů

X-Meni sice v tištěné podobě patří do stáje Marvel, ve filmové se ale o ně stará studio Fox a stojí tak mimo hlavní sérii Marvelu. První film X-Men z roku 2000 stál na začátku vlny moderních komiksových filmů. Navíc přinesl inteligentní podívanou, která nesází na efekt, ale na příběh. Takto série fungovala nějakou dobu. Natočilo se šest filmů v hlavní sérii a tři filmy v sólo sérii populárního Wolverina v čele s letošním úspěšným Loganem. Jenže loni přišel Deadpool a vše postavil na hlavu. Tento sporstý mutantský snímek zlámal všemožné rekordy a udělal si srandu z celého žánru. A vlastně tím celou sérii i zachránil. Zatímco hlavní série se zdála být vyčerpaná a představitel Wolverina Hugh Jackman stárne a hlásí se o důchod, Deadpool vstřikl novou sílu do žil a můžeme si být jistá, že tato série tu bude ještě dlouho. V plánu jsou minimálně tři filmy.

Rychle a zběsile stoupá v žebříčku

Zatím na osmém místě, ale ještě bude stoupat. Osmý díl vysokooktanové série je právě v kinech a podle všeho se mu velmi daří a míří za celosvětovými tržbami okolo jedné miliardy. Série o rychlých autech a tvrdých mužích se ovšem změnila a z tuningových závodů se přesunula do světa loupeží.

Rychle a zběsile si navíc s posledními filmy na nic nehraje. Slibuje jednoduchý příběh, ve kterém je zákaz přemýšlení, zato hodně akce a adrenalinu. A to také diváci dostanou a studio Universal se raduje. Devátý i desátý díl jsou už ohlášeny. Pokud se bude pokračovat v zajetém trendy (méně mozku, více akce, více diváků), bude se série v žebříčku ještě posouvat.

Spider-Man s třetím hercem během 10 let

Komiksům znalý člověk se pozastaví nad tím, proč Spider-Man není hned v první kolonce společně s marvelovským univerzem. Podobný případ jako u X-Menů. Přestože Marvel vydává komiksy s pavoučím mužem, jeho filmová práva vlastní společnost Sony. Ta se nejprve rozhodla točit Spider-Mana pořád dokola a vytvořit mu velký filmový vesmír. Po nevelkém úspěchu posledního dílu (s přispěním velkého hacku společnosti Sony) ale studio změnilo svou strategii a vyjednalo si dohodu s marvelovským univerzem. Letos tak do kin už brzy přijde nový film a Spider-Mana bude hrát už třetí herec během posledních deseti0 let. Spider-Man se už ale stihl představit v loňském filmu Captain America: Občanská válka, který spadá do marvelovské série na prvním místě.

Transformers fungují díky hračkám

Product placement, auta a výbuchy. O nic moc jiného v této sérii Micheala Baye ani nejde. Filmová série na motivu oblíbených hraček ale slaví úspěch a dočkáme se ji i v budoucnosti. V blízké budoucnosti. O prázdninách přijde pátý díl Transformers: The Last King. A protože product placement funguje a hračky aut se prodávají, není důvod, aby se netočilo i poté dál. Snad jedině, že by pátý díl velmi vybouchl.

Piráti z Karibiku zachraňují Deppa

Když nemá do čeho Johnny Depp píchnout, natočí Piráty z Karibiku. Filmová série založená na motivu atrakce z Disneylandu se stala Deppovým pomníkem. Právě s postavou výstředního piráta Jacka Sparrowa si do té doby charakterní herec získal celosvětovou slávu. A jelikož Depp zrovna nemá v současnosti na dobré role čuch, rozhodl se pro další Piráty. Připlují také o prázdninách. A podle zvěstí by měli startovat novou trilogii. Tudíž bychom se s piráty potkávali opět několik let. A Depp bude mít o obživu vystaráno.