Do kin táhnou franšízy, Hollywood proto vyrábí pokračování i z průměrných děl

Hvězdné války slaví úspěch už od svého vzniku v roce 1977

Hvězdné války slaví úspěch už od svého vzniku v roce 1977

Foto: ČTK

Filmové série jsou základním kamenem dnešního Hollywoodu. Slova jako "originální" nebo "původní" se stala téměř synonymem kasovnímu neúspěchu. Jedinou zárukou, jak vydělat hromadu peněz, je vsadit na existující sérii.

Rychle a zběsile 8, Star Wars 8, Transformers 5. Vysoké číslovky za jménem filmu letos nejsou ničím neobvyklým. Silná značka táhne víc, než jméno režiséra nebo slavného herce. Každé filmové studio tak dnes touží mít ve své stáji jednu výdělečnou trvalku, která bude plnit kasy co nejčastěji. Nejvýdělečnější jsou v současnosti komiksové série, které dokáží produkovat i několik filmů ročně.

Hollywood už došel do fáze, kdy se snaží rozjíždět sérii téměř z každého lehce úspěšného filmu. Nejen, že se točí pokračování. Filmy se navíc vážou do společného vesmíru. Měli jsme úspěšný film s Godzillou? Natočíme film s King Kongem, pak každému natočíme pokračování, a během pár let postavíme obě monstra ve společném filmu proti sobě. Chystáme (druhý) remake hororu Mumie? Vezmeme i další staré horory, do Mumie pošleme dr. Jekylla, později natočíme Drákulu a Frankensteina a opět je necháme, ať se spolu setkávají v různých filmech.

Z příběhů Středozemě byl úspěšnější Pán prstenů

Násilí a nahota na plátně může dnes film pohřbít. Důvodem je rating

Koneckonců i takové Hvězdné války začaly jako jedna trilogie. Pak k nim byla dotočena trilogie nová (dějově předcházející té starší) a nyní postupně do kin přicházejí díly trilogie navazující. Aby toho nebylo málo, v pauzách mezi hlavními díly nové trilogie přijde filmové studio vždy s nezávislým filmem z téhož světa. Lidé přece mají rádi filmy ze světa Hvězdných válek.

Kde série není, tam se připravuje

Stačí se jen podívat na desítku nejvýdělečnějších filmů všech dob (podle světových tržeb bez započítání inflace), jak ji ukazuje server Box Office Mojo. Pouze tři filmy (Avatar, Titanic a Ledové království) jsou původní bez předchozího filmu.

Top 10 nejvýdělečnějších filmů podle Box Office Mojo

  1. Avatar, uveden 2009, tržby 2,788.0 mld. dolarů
  2. Titanic, uveden 1997, tržby 2,186.8 mld. dolarů
  3. Star Wars: Síla se probouzí, uveden 2015, tržby 2,068.2 mld. dolarů
  4. Jurský svět, uveden 2015 tržby 1,670.4 mld dolarů
  5. Avengers, uveden 2012, tržby 1,518.8 mld. dolarů
  6. Rychle a zběsile 7, uveden 2015, tržby 1,516.0 mld. dolarů
  7. Avengers: Age of Ultron, uveden 2015, tržby 1,405.4 mld. dolarů
  8. Harry Potter a Relikvie smrti - část 2, uveden 2011, tržby 1,341.5 mld. dolarů
  9. Ledové království, uveden 2013, tržby 1,276.5 mld. dolarů
  10. Iron Man 3, uveden 2013, tržby 1,214.8 mld. dolarů

Ale například Avatar už má zaděláno na pokračování, protože slavil takový úspěch, že režisér James Cameron plánuje minimálně další tři díly. Dále už jde jen o různá pokračování. Sedmé Star Wars, čtvrtý Jurský Park (tvářící se jako první Jurský svět), Avengers (v němž se sešly postavy z předchozích pěti filmů), sedmé Rychle a zběsile, další Avengers, osmý Harry Potter a třetí Iron Man.

Ekvádorský kmen Waorani, který stále žije původním způsobem života, ale ohrožují ho těžařské společnosti

Češi natáčejí výpravný dokument o konci civilizací

Filmoví tvůrci se svou neoriginalitu snaží maskovat. V názvech pokračování tak málokdy najdete číslovku, o kolikáté pokračování jde. Poslední díl série Rychle a zběsile, který běží právě v kinech, se v originále jmenuje Fate of the Furious, tedy Osud zběsilých. Předchozí díly zase nesly názvy jako Rychlá pětka, Rychlí a zběsilí nebo Zběsilá sedmička. U této série ale naštěstí úřaduje český distributor a vždy dodá vytouženou číslovku do názvu.

Franšízy, které vládnou světu

A jaké filmové franšízy jsou ty nejúspěšnější? Se dvěma výjimkami lze říci, že především ty novodobé, vzniklé v novém tisíciletí.

Jessica Chastainová s Niki Caro, režisérkou snímku The Zookeeper's Wife, který se natáčel loni v Praze

Filmové hvězdy se vracejí natáčet do Česka, včetně krásky Chastainové

Oněmi výjimkami je především mnohaletý světový tahák na peníze James Bond, který je úspěšný už od uvedení prvního snímku Dr. No v roce 1962, a dále trochu specifický Batman, jehož filmové kořeny sice také sahají až do 60. let minulého století, ale opravdového restartu a světového finančního úspěchu se dočkal až s režií Christophera Nolana, datovanou od roku 2008.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/3
DALŠÍ ČÁST ▶