Showbyznys

Do kin táhnou franšízy, Hollywood proto vyrábí pokračování i z průměrných děl

21. duben 2017 četba na 14 minut
Hvězdné války slaví úspěch už od svého vzniku v roce 1977

Hvězdné války slaví úspěch už od svého vzniku v roce 1977

Foto: ČTK

Filmové série jsou základním kamenem dnešního Hollywoodu. Slova jako "originální" nebo "původní" se stala téměř synonymem kasovnímu neúspěchu. Jedinou zárukou, jak vydělat hromadu peněz, je vsadit na existující sérii.

Batman prožil klinickou smrt i resuscitaci

S Batmanem je to složitější. První filmy vznikly v šedesátých letech. Pak Batmana adaptoval na přelomu 80. a 90. let Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Když tohoto svébytné tvůrce vystřídal Joel Schumacher s Valem Kilmerem a Georgem Clooneym, vypadalo to, že je s netopýřím mužem amen.

Pak ale přišel spasitel Christopher Nolan a vytvořil nejlepší komiksovou adaptaci všech dob. A především dal základ celé vlně komiksových filmů, a to i přesto (nebo právě proto), že jeho filmy (především úchvatný Temný rytíř) fungují spíše jako tvrdé kriminálky a gangsterky. Nolanova uzavřená trilogie by se přitom v žebříčku téměř udržela sama o sobě. A protože Nolan Batmama pro diváky opět oživil, musí se železo kout, dokud je žhavé. Batmana nyní hraje Ben Affleck a plánuje se s ním několik filmů. Do toho se v kinech objevil letos i LEGO Batman. A kiny prosvištělo několik batmanovských animáků. Batman je pro tvůrce vděčnou postavou. Ještě se s ním bude hodně točit.

X-Men spustil vlnu moderních filmových komiksů

X-Meni sice v tištěné podobě patří do stáje Marvel, ve filmové se ale o ně stará studio Fox a stojí tak mimo hlavní sérii Marvelu. První film X-Men z roku 2000 stál na začátku vlny moderních komiksových filmů. Navíc přinesl inteligentní podívanou, která nesází na efekt, ale na příběh. Takto série fungovala nějakou dobu. Natočilo se šest filmů v hlavní sérii a tři filmy v sólo sérii populárního Wolverina v čele s letošním úspěšným Loganem. Jenže loni přišel Deadpool a vše postavil na hlavu. Tento sporstý mutantský snímek zlámal všemožné rekordy a udělal si srandu z celého žánru. A vlastně tím celou sérii i zachránil. Zatímco hlavní série se zdála být vyčerpaná a představitel Wolverina Hugh Jackman stárne a hlásí se o důchod, Deadpool vstřikl novou sílu do žil a můžeme si být jistá, že tato série tu bude ještě dlouho. V plánu jsou minimálně tři filmy.

Rychle a zběsile stoupá v žebříčku 

Zatím na osmém místě, ale ještě bude stoupat. Osmý díl vysokooktanové série je právě v kinech a podle všeho se mu velmi daří a míří za celosvětovými tržbami okolo jedné miliardy. Série o rychlých autech a tvrdých mužích se ovšem změnila a z tuningových závodů se přesunula do světa loupeží.

Rychle a zběsile si navíc s posledními filmy na nic nehraje. Slibuje jednoduchý příběh, ve kterém je zákaz přemýšlení, zato hodně akce a adrenalinu. A to také diváci dostanou a studio Universal se raduje. Devátý i desátý díl jsou už ohlášeny. Pokud se bude pokračovat v zajetém trendy (méně mozku, více akce, více diváků), bude se série v žebříčku ještě posouvat.

Spider-Man s třetím hercem během 10 let

Komiksům znalý člověk se pozastaví nad tím, proč Spider-Man není hned v první kolonce společně s marvelovským univerzem. Podobný případ jako u X-Menů. Přestože Marvel vydává komiksy s pavoučím mužem, jeho filmová práva vlastní společnost Sony. Ta se nejprve rozhodla točit Spider-Mana pořád dokola a vytvořit mu velký filmový vesmír. Po nevelkém úspěchu posledního dílu (s přispěním velkého hacku společnosti Sony) ale studio změnilo svou strategii a vyjednalo si dohodu s marvelovským univerzem. Letos tak do kin už brzy přijde nový film a Spider-Mana bude hrát už třetí herec během posledních deseti0 let. Spider-Man se už ale stihl představit v loňském filmu Captain America: Občanská válka, který spadá do marvelovské série na prvním místě.

Transformers fungují díky hračkám

Product placement, auta a výbuchy. O nic moc jiného v této sérii Micheala Baye ani nejde. Filmová série na motivu oblíbených hraček ale slaví úspěch a dočkáme se ji i v budoucnosti. V blízké budoucnosti. O prázdninách přijde pátý díl Transformers: The Last King. A protože product placement funguje a hračky aut se prodávají, není důvod, aby se netočilo i poté dál. Snad jedině, že by pátý díl velmi vybouchl.

Piráti z Karibiku zachraňují Deppa

Když nemá do čeho Johnny Depp píchnout, natočí Piráty z Karibiku. Filmová série založená na motivu atrakce z Disneylandu se stala Deppovým pomníkem. Právě s postavou výstředního piráta Jacka Sparrowa si do té doby charakterní herec získal celosvětovou slávu. A jelikož Depp zrovna nemá v současnosti na dobré role čuch, rozhodl se pro další Piráty. Připlují také o prázdninách. A podle zvěstí by měli startovat novou trilogii. Tudíž bychom se s piráty potkávali opět několik let. A Depp bude mít o obživu vystaráno.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 3/3
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky