Očima experta: Ekonomický program ANO? Daně především a špatně

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Foto: Deník/Martin Divíšek

Právě probíhající předvolební kampaň je ztělesněním vyprázdněnosti a ideologičnosti české politiky. Vyčnívají z ní zejména dva aspekty: absence debaty o aktuálních problémech Česka a úporná fixace na daně.

Politici se stylizují do role Alvina Tofflera, evidentně doufajíce, že vizemi na dvacet let dopředu zakryjí nemohoucnost tváří v tvář problémům současnosti. Předvolební soutěž se zvrhla v dětinské přetahování se o to, kdo namaluje rychlejší spojení mezi Prahou a Brnem. A také o to, kdo přijde s lákavějším ekonomickým programem.

Ilustrační foto

Vlastní nahé tělo je noční můrou pro většinu žen, ukázal průzkum

Ekonomický program ČSSD nevyšel z hodnocení nejlépe. Byť je potřeba dodat, že první verze z února (tzv. „spravedlivé daně“) byla ještě horší. U jejího (stále ještě) koaličního partnera to však není o moc lepší. A ČSSD má totiž alespoň ucelený program, se kterým lze buď souhlasit, či nikoliv.

Hnutí ANO, která má nyní dle průzkumů největší šanci v říjnu vyhrát, má na svých stránkách jako nejaktuálnější program několik odseků „programu“ pro krajské volby z podzimu 2016. Že v něm zcela absentuje ekonomika (zatímco na migranty, jichž bylo v krajích nula, se nezapomnělo) by nevadilo nebýt toho, že do parlamentních voleb zbývá jen něco málo přes sto dní. A polovina z toho jsou prázdniny.

Soud

Kauza Prolux: Ústavní soud vydal přelomový nález ve věci podvodných smluv

Ekonomický program ANO se smrskl na daně. Nerozumím tomu, proč jsou daně vždy tak nosným tématem voleb. Navíc jsou plány hnutí zcela nesystémové a partikulární, což je ovšem pouze důsledek programovou prázdnoty, protestního naturelu strany a její snahy zalíbit se všem.

Jak jinak hodnotit snížení DPH na točené pivo a řezané květiny? Je snad v rámci politické korektnosti potřeba i naprosté daňové nesmysly rozdělovat genderově vyváženě? Nebo si skutečně někdo v ANO myslí, že pár korun uspořených na kytce vystřelí kurtoazii českých mužů na měsíc?

V tomto ohledu je to stejné jako nápad s porodným u ČSSD. Stát si absolutně zbytečnou úlevou pro všechny zajišťuje to, co by měl ve skoro stejném rozsahu i bez ní. Snížení DPH na vodné, stočné a základní potraviny atd. je na první pohled rozumnější. Avšak plošná dotace všech bez rozdílu, když problém s placením mají jen malé části populace, je čirý fiskální nerozum a administrativní neefektivnost par excellence.

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.

Lékárenský řetězec se omluvil za výrok, že levnější antikoncepci lidé zneužijí

Snížení DPH na stravování je evidentně snaha o odprošení za EET, snížení DPH za opravy kol je bizarnost, kterou nejsem s to pochopit. Fixace na zrušení superhrubé mzdy mě nepřestává udivovat. Vždyť na čem záleží, je kombinace základu daně a sazby.

Babišovo hnutí aspoň navrhuje všem se mzdou do 113 tisíc korun měsíčně efektivní daňovou zátěž snížit. To je chytré –  ANO tak loví v historicky výsostných vodách ČSSD. S hlavním problémem trhu práce, tedy s odvodovou zátěží, to ale nic neudělá.

Pozitivní je, že ANO si na rozdíl od ČSSD dalo tu práci a spočítalo výpadek příjmů, který svými nápady způsobí (údajně 45 miliard korun). Ke cti mu slouží i to, že aspoň tuší, kde ty peníze vzít. Zajistit je má EET, vyšší růst a spotřeba díky nižším daním.

Ilustrační foto.

Palmový olej: nenáviděnou i oceňovanou surovinu čeká nejistá budoucnost

Zatímco červnová čísla o rozpočtu (14procentní růst inkasa DPH) dělají z EET reálný zdroj dodatečných příjmů, reaganovsko-špidlovská víra předsedy, že v důsledku nižších daní „bude vyšší spotřeba, bude růst“, a tudíž vyšší příjmy, stojí na vodě. Historicky se totiž snížení daní skoro nikdy z fiskálního pohledu nevyplácí.

Můžeme tak jen doufat, že toto cvičení v tom, jak zkomplikovat a zamotat již beztak komplikovaný daňový systém, se nezrealizuje. Historie názorových veletočů předsedy Babiše v posledních letech by jistou naději dávala.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management