Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny

1. únor 2019 četba na 13 minut
Facebook - Ilustrační foto

Facebook - Ilustrační foto

Foto: Shutterstock

Přesně před 15 lety vznikla dnes nejrozšířenější sociální síť Facebook. Původně to měla být pomůcka, na které by studenti a profesoři amerického Harvardu sdíleli mezi sebou své materiály, fotografie a informace. Za 15 let však z Facebooku vyrostl internetový gigant, který se stal doslova synonymem pro sociální sítě, a ze svého zakladatele Marka Zuckerberga udělal jednoho z nejbohatších lidí na světě. Neobešlo se to však bez celé řady kontroverzí a skandálů.

Podívejme se na klíčové milníky, které americkou společnost Facebook dostaly za 15 let tam, kde je je dnes:

2004

LEDEN

Devatenáctiletý student informatiky Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg spolu se svými spolužáky Dustinem Moskovitzem, Chrisem Hughesem a svým spolubydlícím z koleje Eduardem Saverinem začíná pracovat na sociální síti, která by propojila studenty Harvardovy univerzity.

Zuckerberg už o rok dříve vytvořil stránky www.facemash.com, které naplnil ukradenými fotografiemi studentek okolních univerzit, a nechal je návštěvníky hodnotit. Přestože měl facemash velký úspěch a návštěvnost skokově rostla, skončil neslavně. Zuckerberg ho musel už po pár dnech kvůli porušení autorských práv uzavřít a byl potrestán podmíněným vyloučením na půl roku.

ÚNOR

První únorový den založil Zuckerberg a jeho přátelé společnost Facebook Inc. Název dostala podle papírových letáků nazvaných facebooks, které se rozdávají studentům prvních ročníků amerických univerzit a slouží k bližšímu seznámení studentů mezi sebou.

O tři dny později byla spuštěna sociální síť, která tehdy ještě nese název TheFacebook. V té době je její fungování ještě omezeno výhradně na Harvardovu univerzitu. Do konce měsíce se zaregistrovala přibližně polovina studentů univerzity.

BŘEZEN

Facebook expanduje se svou sociální sítí na další univerzity – Stanford, Columbia a Yale. Později se rozšiřuje na ostatní univerzity Ivy League, skupiny nejprestižnějších amerických univerzit.

ČERVEN

Firma se přestěhovala do kalifornského města Palo Alto. Mark Zuckerberg se rozhodl, že se na Harvard v zimním semestru už nevrátí.

Ve stejném měsíci získává Facebook svou první zásadní investici. Spoluzakladatel společnosti PayPal Peter Thiel investoval do Facebooku půl milionu dolarů (při dnešním kurzu 11,2 milionu korun).

Prezidentem firmy se stal Zuckebergův neformální poradce, spoluzakladatel online hudební služby Napster Sean Parker.

ZÁŘÍ

Na sociální síti se objevily funkce Wall (zeď) a Groups (skupiny).

PROSINEC

Na konci roku 2004 dosáhla nová sociální síť mety jednoho milionu uživatelů.

2005

KVĚTEN

Facebook otevřel registrace pro 800 vysokých škol. Společnost Accel Partners investovala do firmy 12,7 milionu dolarů (při dnešním kurzu 284,8 milionu korun). Další milion dolarů (při dnešním kurzu 22,4 milionu korun) ze svých vlastních peněz pak přidal americký investor Jim Breyer.

SRPEN

Z dosavadního názvu TheFacebook byl vypuštěno slovo "The". Za doménu facebook.com zaplatila firma 200 tisíc dolarů.

ZÁŘÍ

Po otevření pro vysoké školy následovalo jako logický další krok rozšíření registrace i na americké střední školy. Kromě nich se Facebook otevřel i pro zaměstnance vybraných firem, například Applu nebo Microsoftu.

ŘÍJEN

Facebook představil fotogalerie s neomezenou kapacitou a začal přidávat sítě mezinárodních škol.

PROSINEC

Na konci roku 2005 měl facebook již 5,5 milionu uživatelů.

2006

ÚNOR

Americká mediální společnost Viacom nabídla za dva roky starou sociální síť 1,5 miliardy dolarů (při dnešním kurzu 33,6 miliardy korun). Nabídka byla odmítnuta.

DUBEN

Facebook umožnil uživatelům přístup ke své sociální síti přes mobilní telefon.

SRPEN

Firma uzavřela strategické partnerství s Microsoftem na integrování reklamních bannerů.

ZÁŘÍ

Internetová společnost Yahoo podala neúspěšnou nabídku na odkup sociální sítě za miliardu dolarů (při dnešním kurzu 22,4 miliardy korun). Facebook ve stejném měsíci přidal funkci News Feed (proud zpráv) a otevřel registrace pro všechny starší 13 let s e-mailovou adresou.

PROSINEC

Na konci roku 2006 měl facebook již 12 milionů uživatelů.

2007

DUBEN

Facebook dosáhl milníku 20 milionů uživatelů.

ZÁŘÍ

Společnost Facebook spustila fond v hodnotě 10 milionů dolarů (při dnešním kurzu 224,2 milionu korun), ze kterého vyplácela peníze firmám a jednotlivcům, kteří chtěli vytvářet aplikace pro její sociální síť.

ŘÍJEN

Microsoft investoval do Facebooku, který měl v té době již 50 milionů uživatelů, 240 milionů dolarů (při dnešním kurzu 5,4 miliardy korun).

PROSINEC

Mark Zuckerberg se musel omluvit za chyby při zavádění nové reklamní platformy Beacon, která sledovala nákupy provedené uživateli facebooku a prozradila je jejich přátelům.

2008

LEDEN

Facebook poprvé zasáhl do politického dění, když spolu se zpravodajskou televizní stanicí ABC News sponzoroval prezidentskou debatu.

ÚNOR

Mark Zuckerberg dosáhl mimosoudní dohody s dvojčaty Tylerem a Cameronem Winklevossovými, kteří ho obvinili, že jim ukradl nápad na Facebook, když spolu studovali na Harvardu. Vyplatil jim odškodné 65 milionů dolarů. Facebook spouští španělskou mutaci.

BŘEZEN

Do společnosti Facebook nastoupila na pozici provozní ředitelky vysoká manažerka Googlu Sheryl Sandbergová. Byly spuštěny francouzské a německé stránky Facebooku.

DUBEN

Facebook sesadil z trůnu MySpace a stal světově nejpopulárnější sociální sítí.

SRPEN

Facebook překonal milník 100 milionů uživatelů.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/3
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky